دوشنبه , ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
خانه / خدمات زیباسازی و درمانی / تفاوت تزریق ژل و تزریق چربی

تفاوت تزریق ژل و تزریق چربی

علل سالخوردگی و مقایسه تزریق چربی و ژل (فیلر)

علائم سالخوردگی به سه علت در انسان بوجود می آید شامل:

 • افتادگی و شل شدن نسج ها.
 • کم شدن حجم ها برای مثال به مرور زمان گونه ها شل و افتاده و کوچک می شوند.
 • جابجایی چربی ها مثلا از بالای صورت به پایین اطراف فک کوچ می کنند و  قوام  نهادین بافت پوست و بافت ها هم تغییر می کند.
  البته اغلب دو علت اول بیشتر در فرد نمودار هستند همین جهت پزشک معالج باید با تنظیم درمان بتواند به بهبود هر سه عامل به پردازد.
  در پزشکی معمولا وقتی جایی از بدن احتیاج به ترمیم دارد بهترین روش برای ترمیم آن جانشین کردن بافت صدمه دیده با بافت همسان آن بافت است. برای مثال اگر قسمتی از پوست بدن از بین رفته است می توان آن را با پوست از جای دیگر بدن جانشین کرد، اگر استخوان احتیاج به ترمیم داشته باشد می توان از استخوان از جای دیگر بدن استفاده کرد و… در فرایند سالخوردگی ذخیره های کوچک و بزرگ چربی بدن گاهی جا به جا و یا احتیاج به ترمیم دارند که بهترین و طبیعی ترین جا گیرنده برای آنها برداشتن چربی از جای دیگر بدن و تزریق آن در منطقه ی مورد نظر است.
  دامنه ی موارد استعمال چربی در بدن انسان وسیع است ولی به طور کلی از چربی می توان برای بزرگ کردن گونه ها، اطراف چشم ها، لب ها و هر قسمت دیگری از صورت استفاده کرد.
  به جزء صورت موارد استعمال شایع دیگر استفاده کردن از چربی برای بزرگ کردن سینه زنان و باسن می باشد در صورتیکه می توان چربی را در هر جای بدن بکار برد.
  برای اینکه بتوانیم با تنظیم درمان زیباسازی (کاسمتیک) به بهبود هر سه علت که به وجود آورنده سالخوردگی هستند کمک کنیم آگاهی از تغییرات بدن در اثر سالخوردگی مهم است گرچه در اغلب اوقات دو عامل شل شدن نسج ها و کم شدن حجم بیشتر در فرد هویدا است و احتیاج به ترمیم توسط پزشک خواهند داشت.
  شکی نیست که استفاده از چربی خود فرد بهتر از ژل و پروتز و … است چون در پزشکی قانونی وجود دارد که زمانی که جایی از بدن احتیاج به ترمیم دارد بهترین روش برای ترمیم آن جانشین کردن بافت صدمه دیده با بافت همسان است. برای مثال اگر قسمتی از پوست از بین رفته است می توان آن را با پوست از جای دیگر بدن جانشین کرد، اگر استخوان در اثر صدمه احتیاج باشد می توان آن را با استخوان از جای دیگر بدن ترمیم کرد و… در فرایند سالخوردگی ذخیره های کوچک و بزرگ چربی بدن گاهی جا به جا و یا احتیاج به ترمیم دارند که بهترین و طبیعی ترین جا پر کننده و جانشین برای آنها برداشتن چربی از جای دیگر بدن و تزریق آن در منطقه ی مورد نیاز جدید است.

  برای باز و بسته شدن جواب هر یک از سوالات زیر بر روی سوال مورد نظرتان کلیک کنید

  از کجای بدن می توان چربی برای تزریق چربی به سایر قسمت ها ی بدن برداشت؟
  جواب: از هر کجای بدن که ذخیره ی چربی داشته باشد. دکتر جهانگیر تقی پور که در شیراز تزریق چربی به صورت انجام می دهد ترجیح میدهد که از منابع چربی که با تغییر وزن زیاد عوض نمی شوند برای تزریق به صورت استفاده کند. چون چنانچه اندازه چربی تزریق شده با وزن عوض شود در صورت هم با افزایش وزن صورت هم پف آلود می شود.
  چربی که از جایی برداشته و با تزریق چربی به جای دیگر تزریق و پیوند می شود اصالت اولیه خود را حفظ می کند و مانند همان ناحیه ی اولیه در تغییر وزن اندازه ی هر سلول بزرگتر و کوچک تر می شود ولی نقاطی در بدن هر فرد هستند که خیلی کم به تغییرات وزن جواب می دهند که برداشت چربی از این نقاط برای تزریق چربی به صورت مناسب تر است.

  به کجای بدن می توان چربی تزریق کرد؟
  جواب : به همه جای بدن می توان چربی تزریق کرد ولی معمولا سینه، صورت و باسن شایع ترین نواحی تزریق چربی در کلینیک ما در شیراز هستند.

  به چه کسانی می توان چربی تزریق کرد؟
  جواب: چربی هر فرد را فقط می توان به خود همان فرد تزریق کرد. البته چند موضوع است که در هنگام مشاوره با پزشک بهتر است بررسی شوند.
  روش درمان زیباسازی و انتظارات بیمار مهم هستند. برای مثال نتایج نهایی تزریق چربی طول می کشد. نمی توان چربی به صورت خودتان تزریق کنید و انتظار داشته باشید که یک هفته بعد در روز عروسی خود و یا اقوام خود صورتی با طراوت و شاداب داشته باشید.
  اثرات تزریق چربی به صورت علاوه بر احتیاج به زمان برای نشان دادن نتایج اغلب احتیاج به تنظیم دارد. بنابراین در چنین موقعیتی می توان در کوتاه مدت به روش دیگری مانند تزریق ژل و بوتاکس روی آورد .
  مسئله دیگری که بعضی شاید آن را جزء ایراد به تزریق چربی به حساب می آوردند اینست که به دلیل عدم علاقه شرکت های مختلف، مطالعات دراز مدت علمی برروی تزریق چربی صورت نگرفته است. چون برای این شرکت ها و حتی مراکز علمی پزشکی که اغلب خرج تحقیقات آنها به وسیله این شرکت ها تامین می شود سودی ندارد که برای خواص استفاده از چربی افراد متحمل زحمت و هزینه شوند گرچه استفاده از چربی برای پیوند به سایر قسمت های بدن بیش از یک قرن قدمت ثبتی دارد و در چند دهه ی گذشته میلون ها نفر در سرتاسر دنیا از چربی خود استفاده کرده اند در نتیجه روی هم رفته با توجه به مدارک علمی موجود و تجربیات فراوان جا دارد که استفاده از چربی را به جای مواد دیگر تشویق و ترویج داد.


  آیا تزریق چربی به صورت، تزریق چربی به سینه، تزریق چربی به باسن و سایر قسمت های بدن دائمی است؟
  جواب: بله دائمی است ،اما باید توجه کرد که وقتی چربی تزریق می شود روش آماده کردن و روش تزریق آن توسط پزشک بسیار مهم است و با این وجود امکان دارد تا چهل درصد حجم چربی تزریق شده پیوند نشده و از بدن دفع شوند که شامل سلول های چربی صدمه دیده، از بین رفته و مایع است ولی سلول های چربی که زنده مانده اند و در محل جدید پیوند شده اند و ریشه دوانده اند چنانچه تا حدود سه ماه در محل جدید به عمر خود ادامه دهند عقیده براین است که به طور دائمی خواهند ماند و به دلیل وجود هورمون های رشد و سلول های بنیادی پوست را با طراوت و شاداب می کنند و امکان دارد چربی تزریق شده در آینده با کامل کردن رگ های خونی و رسیدن اکسیژن و مواد غذایی کامل به آنها رشد کنند

  آیا لازم است که چربی تزریقی را با پی آر پی مخلوط کرد؟
  جواب: از نظر علمی سودمند بودن پی آر پی هنوز کاملا ثابت نشده است. گرچه مدارکی در مورد سودمند بودن پی آر پی وجود دارد.
  پی آر پی پلاسمای غنی شده از پلاکت های خون خود فرد است. بدین معنی که با گرفتن خون از بیمار می توان مقداری از این را که شامل پلاکت های خونی فراوان جدا کرده و با چربی قبل از تزریق مخلوط نمود. چون خون خود فرد است چنان چه به طریق صحیح و بدون آلودگی تهیه و به چربی اضافه شود نه تنها ضرری ندارد بلکه به تجربه شخصی دکتر جهانگیر تقی پور به شادابی و جوان سازی بعد از تزریق چربی به صورت کمک می کند

  آیا می توان از تزریق چربی به جای تزریق ژل، تزریق بوتاکس و استفاده از پروتز استفاده کرد؟
  جواب: بله دکتر جهانگیر تقی پور عقیده دارد که در وضعیت بالینی مناسب بکارگیری تزریق چربی از تزریق ژل، تزریق بوتاکس و بکار بردن هر نوع ماده مصنوعی و پروتز بسیار بهتر است
  استفاده از چربی خود فرد بهتر از استفاده از این مواد مصنوعی است که متاسفانه در کشور ما مانند سایر کشورهای درحال توسعه به کیفیت این مواد مصنوعی مانند ژل و پروتز و حتی مواد دارویی چون بوتاکس نمی توان اعتماد کرد.
  از نظر دکتر جهانگیر تقی پور چربی خود فرد جانشینی تقریبا ایده آل برای ژل ها و پروتز ها خواهد بود و اثرات آن به دلیل حاوی بودن
  هورمون های رشد و سلولهای بنیادی باعث شادابی و طراوت و جوان تر کردن ناحیه تزریق شده مثل تزریق چربی بصورت و تزریق چربی به سینه و تزریق چربی به باسن می شود. تزریق چربی برای خط های بین ابرو و نواحی اطراف چشم را هم میتوان با چربی به جای بوتاکس های بعضی شاید
  قلابی و گران از بین برد. برای عوارض پروتز و جانشین کردن آن با تزریق چربی بیشتر بخوانید.

  چه عواملی برروی نتایج تزریق چربی اثر مثبت دارند؟
  جواب: طریقه جمع کردن چربی (هارویس تینگ) مهم است. مطالعات نشان می دهد که بطور کلی اغلب متخصصین در تزریق چربی معتقد هستند که در فرایند در آوردن چربی از جایی و تزریق چربی در صورت، تزریق چربی به باسن، و یا تزریق چربی به سینه و یا جای دیگر بدن باید به سلول های چربی صدمه ای وارد نشود و آنها سالم باشند که بتوانند در جای جدید پیوند شوند. برای نمونه در هنگام درآوردن سلول های چربی (هاروس تینگ) از فشار منفی مناسب استفاده شود و بهتر است که چربی را از خون جدا نمود گرچه بعضی عقیده دارند وجود مقدار جزیی خون باعث چسبندگی و کلاژن سازی می شود. نکات دیگر در پیوند چربی:



  داروهای بیحسی موضعی قبل از تزریق چربی امکان دارد بعضی سلول های چربی را از بین ببرد.



  بعضی جراحان چربی را قبل از تزریق چربی سانترفیوژ می کنند. در صورتیکه کسانی دیگر بدون وقفه چربی را تزریق می کنند چون با این کار عقیده دارند تزریق سریع در محل جدید شانس زنده بودن و گرفتن پیوند سلول های چربی را در محل جدید بعد از تزریق چربی افزایش می دهد.



  در هنگام تزریق چربی در محل جدید باید لایه های چربی باید به صورتی گذاشته شوند که سلول های چربی بتوانند با گرفتن مواد غذایی از طریق رگ های خونی زنده بمانند



  حرکات ممتد محل پیوند شده امکان ماندن و پیوند شدن سلول های چربی را کاهش می دهد به همین خاطر تزریق چربی به لب ها چندین بار باید تکرار شود در صورتیکه تزریق چربی به گونه ها بهتر نتیجه می دهد.



  مطالعات نشان دهنده آنست که چنانچه سن بیمار بیش از 70 سال باشد نتیجه تزریق چربی و پیوند سلول های چربی ضعیف است و احتیاج به تکرار عمل دارد.



  سیگار کشیدن باعث تنگ شدن عروق و کاهش رسیدن اکسیژن به سلول های چربی تزریق شده و پیوند شده می شود که شانس زنده ماندن آنها را کمتر می کند.



  بعد از تزریق چربی احتیاج به ماساژ ناحیه نیست و بر روی منطقه ی تزریق شده هم فشار نیاورید.



  بعضی مطالعات حاکی از آن است که محل برداشت چربی و محل تزریق چربی هم
  در نتیجه نهایی مهم هستند. عقیده بر براین است که برداشتن چربی از پهلوها و تزریق آن در عضلاتی که جریان خون خوب دارند به پیوند سلول های چربی کمک خواهد کرد.




  افزایش پی آر پی به چربی امکان دارد که به نتیجه ی نهایی کمک کند. به همین جهت بعضی جراحان مانند دکتر جهانگیر تقی پور به چربی قبل از تزریق پی آر پی اضافه می کنند و عقیده دارند که پی آر پی دارای خواص متعددی از جمله هورمون رشد است که به زنده ماندن سلول های چربی بعد از تزریق چربی در محل جدید تزریق شده کمک می کند و شادابی و جوانی به پوست می دهد.



  پیوند چربی اغلب احتیاج به تکرار عمل تزریق چربی دارد و حداقل سه ماه بین دفعات درمان با چربی باید وجود داشته باشد. بعضی عقیده دارند که این مدت به شش ماه بین تزریق چربی ها افزایش یابد تا به ورم اجازه داده شود که کاملا از بین برود.



  معمولا بین 6 تا 18 ماه بعد از تزریق چربی سلول های زنده چربی در محل جدید تزریق چربی پیوند خواهند شد و به ناحیه و پوست به طور دائم طراوت بهتری خواهند داد.

  پی آر پی

  Plasma Rich Platelet (PRP)

  پی آر پی پلاسمای غنی شده خون از پلاکت است. برای تهیه پی آر پی با گرفتن مقداری خون از بیمار در لوله های مخصوص (کیت های مخصوص که حاوی ماده ضد انعقادی هستند) prp یا پلاسمای غنی شده از پلاکت ها را از آن جدا نموده و برای زیباسازی (کاسمتیک) برروی خود بیمار که خون از او برداشته شده است استفاده می شود.

  دکتر جهانگیر تقی پور از پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده از پلاکت) در زیباسازی (کاسمتیک) معمولا در دو مورد ذیل استفاده می کند:

  ·


  prp (پلاسمای خون غنی شده از پلاکت های خون پی آر پی است که چنانچه با چربی خود فرد قبل از تزریق چربی به صورت، تزریق چربی به سینه و تزریق چربی به باسن مخلوط شود عقیده بر این است که اضافه کردن
  پی آر پی به چربی باعث افزایش بقای سلول های چربی بعد از تزریق چربی در محل پیوند شده می شود و درصد بالاتری از سلول های چربی زنده خواهند ماند. گرچه از نظر علمی کاملا فایده اینکار به اثبات علمی کامل نرسیده است.

  ·





  هدف دوم استفاده جهت شاداب و جوانتر کردن پوست که معمولا با مخلوط کردن پی آر پی
  prp (پلاسمای خون غنی شده از پلاکت) علاوه بر استفاده پی آر پی با تزریق چربی از تزریق چربی این است که وجود پی آر پی در چربی تزریق شده باعث شادابی و طراوت پوست می شود که این جوان سازی برروی پوست افراد سالمند بیشتر قابل رویت است

  در مورد پی آر پی
  PRP افراد زیادی از گوشه و کنار جهان ادعاهای زیادی کرده اند که اغلب این کاربرد های فراوان پی آر پی
  از نظر علمی تاکنون به اثبات نرسیده است. مثلا ادعا شده که پی آر پی
  برروی
  رشد مو، پرکردن زیر چشم، از بین بردن جای زخم و ... اثرات مثبت دارد. البته شکی نیست که پی آر پی برای بعضی افراد مفید است

  تزریق پی آر پی تهیه شده از خون خود فرد به او از ایمنی بالائی برخوردار است. گرچه برای بعضی تجربه فرایند گرفتن خون مقداری راحت نیست و در محل تزریق پی آر پی
  که معمولا با چربی مخلوط است امکان دارد کمی تورم و خون مردگی به وجود آید

  عوارض پی آر پی با تزریق چربی نادر هستند مانند عفونت (کمتر از یک در صد) و کبود شدن موقتی و گذرا و ناهمواری های زیر پوستی چربی در نواحی که پوست نازک است قابل پیشگیری و درمان هستند

  برای اطلاعات بیشتر در مورد تزریق چربی به صورت تزریق چربی به سینه تزریق چربی به باسن
  اینجا کلیک کنید

  چه ایراداتی به استفاده از چربی برای بزرگ کردن سینه زنان می گیرند؟
  جواب: کسانی که به استفاده از چربی برای بزرگ کردن سینه ایراد گرفته اند و موضوع را بزرگ جلوه داده اند چند موضوع را مطرح می کنند برای مثال
  اول اینکه نتایج نهایی تزریق چربی به سینه ها قابل پیش بینی نیست گرچه در این ایراد مقداری حقیقت وجود دارد ولی نحوه ی جمع کردن چربی (هارویس تینگ) و تزریق چربی به داخل سینه زن، تزریق چربی باسن و تزریق چربی به صورت برای نتایج بهتر مفید است. چون تا حدود چهل درصد چربی تزریقی امکان دارد در سینه نماند. این مقدار شامل سلول ها صدمه دیده و مایع می باشند که به طریقی از بدن دفع می شوند و فقط سلولهای چربی سالم که بطور صحیح در صورت، سینه، باسن و یا جای دیگر بدن تزریق شده اند پیوند می شوند.
  بنابراین تزریق چربی به سینه زن اگر چنانچه نتیجه ی مطلوب را حاصل نکند می توان مقدار بیشتری چربی حدود سه ماه بعد دوباره به سینه زن تزریق کرد و می توان این فرایند را ادامه داد تا نتیجه ی مطلوب حاصل شود.
  ایراد نادرست دوم به تزریق چربی به سینه گرفته می شود این است که تزریق چربی به سینه باعث سردرگمی در تشخیص سرطان سینه در آینده می شود. چون در بعضی افراد نکروز بعضی سلول های
  چربی باعث به وجود آمدن میکروکلسی فیکشن (نقاط بسیار ریز سفید کلسیم) می شود که در صورت انجام ماموگرافی این دانه ها ریز کلسیمی سوءظن سرطان را بالا می برد وبا عث نمونه برداری های غیر ضروری از سینه ها می شود
  بنظر می رسد بیشتر این افراد اطلاع چندانی ندارند و شاید هم بعضی برروی نگرانی قدیمی در مورد انتقال چربی به سینه تکیه می کنند.
  امروزه نظر متخصصین رادیولوژی و سونوگرافی آنست که دانه های ریزی که در بعضی افراد بعد از تزریق چربی در سینه شان درست می شود با دانه های ریزی که در اثر وجود سرطان در سینه تولید می شود کاملا قابل تشخیص دادن از یکدیگر هستند. علاوه براین تزریق چربی در زیر پوست و اطراف سینه که چربی های طبیعی خود سینه جای دارند صورت می گیرد
  در صورتی که سرطان های سینه در ناحیه غددی مرکزی سینه اتفاق می افتد. بنابراین نه تنها روش لیپوسکشن و جمع ‌آوری چربی مهم است که سلول های چربی زنده باشند بلکه باید پزشک کاملا به تزریق چربی وارد باشد و بداند در کجا و به چه مقدار وبا چه سرعتی آن را تزریق نماید. سلولهای زنده چربی باید در لایه های باریک که به راحتی بتواند مواد غذایی تهیه کند تزریق شوند
  ناگفته نماند که گذاشتن پروتز هم مکان دارد مقداری در تشخیص سرطان سردرگمی ایجاد کند تزریق چربی بهتر است

درباره دکتر تقی پور

دکتر تقی پور
دکتر جهانگیر تقی پور فلوشیپ و عضویت کالج های سلطنتی جراحان انگلیس و اسکاتلند General & Cosmetic Surgeon Member of the Royal College of Surgeons of England & Fellow of the Royal College of Surgeons of Edinburgh, Scotland Former Member of the Panel Of Examiners at the Royal Colleges of Surgeons of the UK & Ireland