دوشنبه , ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
خانه / صفحه نخست / آیا صورت ایده آل وجود دارد؟

آیا صورت ایده آل وجود دارد؟

صورت ایده آل

دکتر جهانگیر تقی پور
با وجود قوم ها و نژادهای مختلف در جامعه، شاید صحبت در مورد صورت ایده ال صحیح نباشد. در حقیقت امکان پیدا کردن صورت کاملا ایده آل شاید وجود نداشته باشد
در پزشکی فرم صورت افراد را تقریبا به گرد، کشیده، چهار گوش و بیضی (تخم مرغی) و حتی بیشتر تقسیم می کنند ولی در هنر نقاشی به طور دقیق تری نکاتی برای ترسیم صورت در نظر می گیرند که این معیارها در زیباسازی صورت برای پزشکان هم مفید هستند.
برای مثال جراح بینی را با توجه به سایر اجزا صورت تجزیه و تحلیل می کند چون بینی کوچک و باریک در صورتی پهن و بزرگ خوش آیند نیست. بعضی از این نسبت ها عبارتند از:
درصورت طول بینی (از بین ابروها تا نوک بینی یا زیر بینی) یک سوم طول عمومی میانی صورت (از رستنگاه مو تا پایین چانه) است.
یک سوم بالای صورت از رستنگاه مو بین پیشانی و موی سر تا بین ابروها و یک سوم پایین بینی از زیر بینی تا انتهای تحتانی چانه می باشد.
به طور افقی عرض بینی تقریبا به اندازه ی طول افقی یک چشم است که تقریبا یک پنجم عرض صورت است. از گوشه ی خارجی چشم تا قسمت خارجی گوش هم یک پنجم عرض صورت است. حد فاصل بین دو چشم تقریبا به اندازه ی طول افقی یک چشم است و اینکه به طور کلی در باره طول عمودی صورت یک و نیم برابر عرض صورت است بحث های زیادی شده است.
ضمنا خطی که از بین دو ابرو به طور عمودی رسم شود پس از مماس بودن با لب بالا ای از آخر چانه رد می شود.


این نسبت ها حداقل منشا چند صد ساله دارند چون لئوناردو داوینچی (۱۴۵۲ – ۱۵۱۹ میلادی ) نقاش ایتالیایی در سال ۱۴۸۷ میلادی در داخل یک مربع و دایره با جوهر بر روی صفحه کاغذ به ابعاد تقریبا
۳۴ x 24
سانتی متر تصویری از مردی برهنه در دو نمای جلو و عقب که بر روی هم منطبق هستند کشیده است و بر روی همان صفحه طبق مشاهده خویش درباره ی تناسب های بدن انسان در بیش از ۵۰۰ سال پیش توضیحاتی کاملا دقیق داده است که به نظر افراد وارد در زمان کنونی حیرت انگیز است برای مثال لئوناردو داوینچی که علاوه بر نقاش بودن در علوم دیگر هم خبره بوده می نویسد:
اندازه ی طول پای هر انسان یک هفتم طول قد اوست.
اندازه ی طول عمودی گوش هر انسان به اندازه نصف صورت اوست.
فاصله ی میان وسط سینه تا بالای سر یک چهارم قد است
فاصله ی کله ی سر تا پایین چانه یک هشتم قد است
دست های باز شده انسان به اندازه ی قد اوست
فاصله ی نوک پایینی چانه تا بینی یک سوم طول صورت اوست
فاصله از رستنگاه مو تا ابرو ها یک سوم طول صورت است
برای اطلاعات بیشتر در مورد این نسبت ها به اینترنت مراجعه فرمایید
البته برای زیبا جلو دادن تنها داشتن نسبت های صحیح در بدن کافی نیست و عوامل فراوان دیگری از جمله رفتار و حرکات بدنی نیز موثر هستند سالم و تندرست بودن داشتن پوستی شفاف وبا نشاط و داشتن صورتی کودکانه تناسب های بهتر بین دور کمر و دور باسن و اندازه و فرم و شکل سینه ها و باسن و حتی اندام های همه در زیبا بودن موثر هستند.

 

درباره دکتر تقی پور

دکتر تقی پور
دکتر جهانگیر تقی پور فلوشیپ و عضویت کالج های سلطنتی جراحان انگلیس و اسکاتلند General & Cosmetic Surgeon Member of the Royal College of Surgeons of England & Fellow of the Royal College of Surgeons of Edinburgh, Scotland Former Member of the Panel Of Examiners at the Royal Colleges of Surgeons of the UK & Ireland

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.