یکشنبه , 28 نوامبر 2021
خانه / صفحه نخست / آیا کم وزن هستید یا پر وزن؟

آیا کم وزن هستید یا پر وزن؟

آیا کم وزن هستید یا پر وزن؟

Body Mass Index =BMI

 • از نظر پزشکی بی ام آی برای بررسی وزن بدن مفید است ولی بی ام آی نمی توانند بین وزن استخوان، چربی و غضروف تفاوتی قائل شود در نتیجه افراد ورزشکار و عضلانی و کسانی که استخوان های سنگین دارند امکان دارد به طور کاذب بی ام آی بالاتری از افراد مشابه خود داشته باشند.
  برای بدست آوردن بی ام آی وزن بدن را بر حسب کیلو گرم بر سطح بدن بر حسب متر مربع تقسیم می کنند. برای مثال فردی که 70 کیلو وزن دارد و بلندی قد او 76/1 متر است
  برای بدست آوردن بی ام آی
  1/76 x1/76 =3/0976 متر مربع
  در انگلیسی معمولا اینطور می نویسند
  1.76 x 1.76 = 3.0976m2
  وزن بر حسب کیلوگرم (هفتاد کیلوگرم) را بر سطح بدن که بر حسب متر مربع (که در این مثال 3.0976 است) تقسیم می کنیم که بی ام آی برابر این فرد 22.59814 است. برای بررسی این نتیجه به جدول زیر توجه بفرمایید

بی ام آی

 

 وضعیت وزن فرد

بی ام آی زیر هیجده و نیم
 بی ام آی بین  هیجده و نیم تا بیست و چهار و نه دهم
 بی ام آی بین  بیست و پنج تا بیست و نه و نه دهم
  بی ام آی بین  سی تا سی و چهار و نه دهم
بی ام آی بین  سی و پنج تا سی و نه و نه دهم
بی ام آی بین  چهل تا چهل و نه و نه دهم

 

بی ام آی بین  پنجاه تا پنجاه و نه و نه دهم
 
 
فرد زیر وزن طبیعی وزن دارد (یعنی این فرد لاغر است)
 
فرد وزن طبیعی دارد
وزن زیادی دارد

 

چاق است
چاقی زیاد و بیش از حد
بیمارگونه یی چاق است
فوق العاده بیمارگونه چاق است

 

 

 

اشکال دیگر با بی ام آی آنست که در افراد کوتاه (کمتر از یک متر و نیم طول قد) و در افراد سال خورده به دلیل از دست دادن نسج های عضلانی بی ام آی نمودار مقدار دقیق چربی در آنها نیست.
در هر حال برای اغلب مردم بی ام آی برای ارزیابی وزن بدن معیار خوبی است چون هر چه بی ام آی بالاتر باشد عوارض چاقی مانند بیماری دیابت قندی، فشار خون و بیماری های قلبی عروقی، سوء هاضمه، و گرفتاری در هنگام خواب (خور خور و تنگی نفس) و درد مفاصل بیشتر خواهد بود.
برای محاسبه ی بی ام آی در اطفال به وب سایت
www.keepkidshealthy.com
رجوع فرمایید.

 • بهتر است که با استفاده از ورزش و غذای طبیعی سالم برای کاهش وزن اقدام نمود. البته چون زمانی که با ورزش و رژیم غذایی مناسب وزن خود را کم می کنید شما نمی توانید انتخابی بر روی کاهش چربی در منطقه های مختلف بدن خودتان داشته باشید. مثلا بعضی صورتشان لاغر می شود و یا کس دیگر در بازوها بیش از حد لاغر می شود در صورتیکه ذخایر چربی در نقاط دیگر بدن مانند پهلو ها چندان تغییری نکنند. عمل جراحی لیپوسکشن برای درمان چاقی نیست بلکه لیپوسکشن با ویزر ساند سرجیکال برای کم کردن و یا در صورت امکان از بین بردن این ذخایر ناخواسته چربی مقاوم به ورزش و رژیم غذایی در بدن است.
  کاهش وزن گاهی باعث افتادگی نسج ها می شود که برای فرم دادن موقتی به بدن می توان موقتا از گن یا شکم بند مناسب استفاده کرد ولی لیپوسکشن با ویزر ساند سرجیکال دایمی است
  به همین دلیل است که چنانچه اضافه وزن دارید دکتر جهانگیر تقی پور عقیده دارد که اول بهتر است وزن کم کنید تا در مرحله بعد با استفاده از جراحی و لیپوسکشن بتوان به بدن فرم و شکل دلخواه را داد.
 • البته چنانچه فرد بیش از دو برابر وزن ایده آل یا بیش از پنجاه کیلو گرم وزن اضافی داشته باشد و بی ام آی او بالاتر از چهل داشته باشد به احتمال زیاد بهترین روش برای کاهش وزن با عمل های جراحی بر روی معده و روده باریک خواهد بود چون عمل لاپاروسکوپی (از طریق چند سوراخ در دیواره شکم صورت می گیرد) اشتهای فرد را هم کاهش می دهد و به او کمک خواهد کرد که وزن کم کند. این نوع عمل ها که به صورت سوراخ های کلیدی حداقل تهاجمی در دیواره ی شکم و با استفاده از تلسکوپ صورت می گیرد (لاپاروسکوپ) برای کم کردن وزن بسیار مفید هستند چون اشتهای بیمار را هم کم می کنند.
 • بعلاوه مانند بی ام آی قطر زیاد دور کمر (باریک ترین منطقه بالا لگن و باسن کمر است) هم برای سلامتی مضر است. اگر بیشتر وزن اضافی در اطراف ناحیه کمر جمع شده باشد از نظر عوارض و در معرض خطر بودن برای بیماری های قلبی و عروقی از افرادی که در این نواحی چربی کمتری دارند و بیشتر اضافه وزن آنها در اطراف ناحیه لگن و ران ها است بیشتر است. در حقیقت اگر وزن تقریبا طبیعی باشد ولی چربی در شکم و پهلوها آن جمع شده باشد برای سلامتی نیز مضر است و ریسک دارد.
  طریق اندازه گیری دور کمر با متر نواری است که با انتخاب باریک ترین قسمت کمر در حالی که لباسی بر تن ندارید و عظلات شما شل و ریلکس هستند و هوای تنفسی ریه خود را بیرون داده اید اندازه گرفته می شود.
  اندازه کمر بیش از 9/88 سانتی متر در زنان و بیش از 6/101 سانتی متر در مردان ناسلام است.
  نسبت دور کمر به دور لگن نیز اندازه گیری می شود و به عنوان راهنما می توان از آن استفاده کرد.
  این اندازه گیری ها در کشورهای غربی ( منظور اروپا و امریکا) که اغلب جمعیت آنها سفید پوست با قدی کشیده تر و اندامی نسبتا متناوب از ما تحقیق شده ولی به عنوان راهنما استفاده از آنها مفید است
 • اگر اندازه گیری شما زیاد با این اعداد و ارقام فاصله دارد در فکر بهبود آن باشید و به پزشک مراجعه کنید.

درباره دکتر تقی پور

دکتر جهانگیر تقی پور فلوشیپ و عضویت کالج های سلطنتی جراحان انگلیس و اسکاتلند General & Cosmetic Surgeon Member of the Royal College of Surgeons of England & Fellow of the Royal College of Surgeons of Edinburgh, Scotland Former Member of the Panel Of Examiners at the Royal Colleges of Surgeons of the UK & Ireland

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.