چهارشنبه , 1 دسامبر 2021
خانه / زیباسازی سینه زنان / بالا کشیدن سینه (لیفت سینه)

بالا کشیدن سینه (لیفت سینه)

عمل جراحی بالا کشیدن سینه ها

به مرور زمان سینه ها شکل جوانی و سفتی خود را در اثر عواملی چون تغییرات وزن، بالا رفتن سن، حاملگی، و نیروی جاذبه زمین از دست می دهند. عوامل ژنتیکی هم تاثیر دارند.

یکی از عمل های جراحی زیباسازی سینه (کاسمتیک ماموپلاستی) است که به وسیله ی آن افتادگی سینه ها تقریبا اصلاح و سینه ها سفت و خوش فرم تر و در نتیجه جوان تر خواهد شد.

اما عمل های جراحی زیباسازی سینه ها (کاسمتیک ماموپلاستی) که شامل بالا بردن هم می شود برای هر زن فرق می کند و بستگی به سلیقه و انتظارات شخص برای راضی بودن از بدن خویش دارد.

در عمل های جراحی زیباسازی (کاسمتیک) باید توجه داشت هدف بهتر کردن است و معمولا نتایج عمل های زیباسازی (کاسمتیک) در هیچ جای دنیا کاملا ایده آل نیستند. به طور خلاصه اگر شما از افتادگی و شلی سینه های خود ناراحت هستند عمل جراحی زیباسازی به بالا بردن سینه های شما کمک خواهد کرد. ولی اگر پنجاه ساله هستید و انتظار داشته باشید که بعد از عمل جراحی بالا کشیدن سینه شما مانند دختری هفده ساله خواهید شد این انتظار برآورده نخواهد شد. البته بالا بردن سینه ها به وضع ظاهری شخص کمک خواهد کرد تا شکل و فرمی بهتر پیدا کند بخصوص اگر دو سینه از نظر شکل و افتادگی متقارن نیستند در هنگام بالا کشیدن می توان آنها را متقارن کرد.

برای باز و بسته شدن جواب هر یک از سوالات زیر بر روی سوال مورد نظرتان کلیک کنید

هدف مشاوره قبل از عمل جراحی زیباسازی بالا کشیدن سینه ها (کاسمتیک ماستوپکسی) چیست؟

جواب :هدف مشاوره اولیه با جراح به چند منظور است:

1 - برای بررسی سلامتی عمومی شما و معاینه سینه های شما .

2 - برای گفتگو درباره ی روش های درمانی غیر جراحی  و جراحی که بتواند به شما کمک کند وبا توجه به وضع خاص سینه های شما بهترین روش های درمانی را به شما توصیه نماید.

3 - بحث درباره نحوه ی عمل جراحی و خوبی ها و بدی های ان و انتخاب نوع بیحسی و بیهوشی.

4 - معمولا عکس برداری از سینه ها قبل از عمل جراحی سینه (ماستوپکسی).

5 - طبیعی است که در این مرحله امکان دارد اضطراب داشته باشید ولی سعی کنید از این فرصت استفاده کرده و هر سوالی که دارید از جراح بپرسید.

چطور برای عمل زیباسازی بالا کشیدن سینه (کاسمتیک ماستوپکسی) آماده شوم؟

جواب: هر عمل جراحی زیبایی آمادگی بدنی و ذهنی لازم را می خواهد. به احتمال زیاد مدتها در باره آن فکر کرده اید و اطلاعاتی از منابع مختلف دریافت کرده اید و سرانجام تصمیم رفته اید.

در مرحله اول به جراحی که سینه های تان را با چاقویی در دست می سپارید باید به او اعتماد داشته باشید. توجه داشته باشید که همه پزشکان و جراحان درسی به نام زیبایی در هیچ مرحله تحصیلی نخوانده اند  و درست کردن سینه شما مقداری بستگی به سلیقه ی جراح دارد.
استفاده از دارویی که خون را رقیق می کنند و امکان کبودی و خونریزی را افزایش می دهند مثل آسپیرین و داروهای مشابه برای حداقل یک هفته قبل از عمل جراحی خودداری شود.
مواد دارو گیاهی سنتی و عطاری و هر نوع مکمل ویتامینی و تقویتی امکان دارد اثرات مضر بر روی کبودی عمل جراحی بالا کشیدن سینه (ماستوپکسی) داشته باشد از آنها هم از یک هفته قبل از عمل جراحی حذر نمایید.
کشیدن سیگار و قلیان باعث عوارض حین عمل در رابطه با بیهوشی عمومی و اثرات معکوس بر روی نتایج جراحی دارد بهتر است از استعمال دخانیات دوری کنید.
چنانچه از داروهای آرامبخش یا بیهوشی عمومی برای جراحی بالا کشیدن سینه (ماستوپکسی)استفاده می شود باید تربیتی بدهید که کسی شما را بعد از عمل به خانه رسانده و در 24 ساعت بعد از عمل جراحی با شما بماند و مواظب شما باشد.

چطور عمل جراحی بالا کشیدن سینه (ماستوپکسی) صورت می گیرد؟

جواب: روشهای مختلفی جهت بالا کشیدن سینه (ماستوپکسی) وجود دارد که دکتر جهانگیر تقی پور با توجه به اندازه ها و شکل سینه ها و افتادگی سینه ی شما به شما توصیه و عمل خواهد نمود . برای مثال دکتر جهانگیر تقی پور سینه ها را با داروی بیحسی تزریق می کند حتی اگر شما از بیهوشی عمومی انتخاب کرده باشید این بی حسی سینه ها از درد بعد از به هوش آمدن از بیهوشی عمومی جلوگیری می کند.

در مرحله ی بعد طبق نقشه ای که بر روی سینه های شما با مشورت شما کشیده است عمل جراحی زیباسازی بالا کشیدن سینه (کاسمتیک ماستوپکسی) را با نوک و ناحیه اطراف نوک سینه (هاله سینه) انجام خواهد داد. برش های جراحی و وجود زخم های بعد از عمل بستگی به نظر شما و سلیقه جراح دارد و قبل از عمل جراحی در باره آنها تصمیم گیری خواهد شد.

بهبود بعد از عمل جراحی زیباسازی بالا کشیدن سینه (کاسمتیک ماستوپکسی) چگونه است؟

جواب: بعد از به هوش آمدن طبیعی است که مقداری بانداژ و پانسمان بر روی سینه داشته باشید و گاهی لوله ی کوچکی برای خالی کردن هر نوع مایعی در سینه ها از سینه ی شما آویزان است. این لوله و پانسمان  معمولا روز بعد از عمل باز و لوله بیرون کشیده می شود ولی گن سینه بندی که اندازه سینه و جنس خوب باشد برای حدود 6 هفته استفاده کنید.

بعد از  استفاده از داروهای آرامبخش و بیهوشی عمومی نباید حداقل برای 24 ساعت رانندگی کنید. بعد از عمل جراحی بالا کشیدن سینه (ماستوپکسی)از کامپرس های سرد بر روی سینه ها استفاده کنید چون از کبودی و تورم بعد از عمل می کاهد.
درد بعد از عمل زیاد نیست گرچه درد احساسی غیر متبوع است که فقط برای فردی که درد را احساس می کند قابل حس و درک است .از داروهای تجویز شده در صورت احساس درد استفاده کنید.
آنتی بیوتیک ها را به طور مرتب طبق برنامه دارید تا از عفونت جلوگیری کند.
ورم و درد از تقریبا  48 ساعت بعد از عمل جراحی زیباسازی بالا کشیدن سینه (کاسمتیک ماستوپکسی) کم می شود و کبودی و ورم بعد از عمل ظرف دو هفته بعد از عمل جراحی بطور چشمگیری کاهش می یابد.
در صورت ازدیاد درد و تورم و تب ما را فورا اطلاع دهید.

چه مدت بعد از عمل جراحی زیباسازی بالا کشیدن سینه (کاسمتیک ماستوپکسی) می توان به سر کار برگردم؟

جواب :انجام هر نوع کاری احتیاج به وضع جسمی و روحی مناسب دارد. گرچه بستگی به ماهیت کار شما دارد ولی از نظر جسمی وقتی که احساس کنید می توانید از کارهای سبک شروع کنید. استراحت مطلق در بستر  بخصوص اگر از داروهای آرامبخش یا بیهوشی عمومی استفاده شده است توصیه نمی شود و حتی ضرر دارد چون شانس لخته شدن خون در اندام های تحتانی را بالا می برد. سعی کنید یواش یواش حرکت کنید ولی از بلند کردن وسایل سنگین و حتی بلند کردن بچه ها کوچک خودداری کنید.

معمولا یک هفته استراحت نسبی در خانه مفید خواهد بود .به خصوص در 48 ساعت بعد از عمل از فعالیت هایی که ضربان قلب و فشار خون شما را بالا می برد خودداری کنید چون ممکن است باعث خونریزی در محل عمل جراحی زیباسازی بالا کشیدن سینه شود. طبیعی است که امکان دارد برای مدتی رابطه ی جنسی درد و تورم سینه ها را زیاد کند.

عوارض عمل جراحی زیباسازی بالا کشیدن سینه (کاسمتیک ماستوپکسی) کدامند؟

جواب: بالا کشیدن سینه (ماستوپکسی) مانند هر عمل جراحی دیگری عوارض دارد و امکان دارد بیمار از نتایج نهایی  خوشحال نباشد.

عوارض بالا کشیدن ساده ی سینه از ایمنی خوبی برخوردار است ولی وقتی بالا کشیدن سینه ها با بزرگ کردن سینه ها مثلا همراه با به کار بردن جسم خارجی مانند پروتز همراه باشد عوارض آن افزایش می یابد.

بعضی عوارض بالا کشیدن سینه (کاسمتیک ماستوپکسی) عبارت اند از:

1 - کبودی و تورم

2 - عفونت از نگرانی های مهم هر نوع جراحی است و جلوگیری از عفونت احتیاج به برنامه ریزی و مراقبت فراوان دارد . دکتر جهانگیر تقی پور برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک می دهد.

عفونت بعد از عمل جراحی بالا کشیدن سینه (ماستوپکسی) امکان دارد از چند روز تا چند هفته بعد از عمل جراحی با علائمی چون درد، افزایش تورم، قرمزی، تب و ترشحات بدبو همراه باشد اغلب عفونت ها با آنتی بیوتیک درمان می شوند ولی چنانچه عفونت بعد از گذاشتن پروتز برای بزرگ کردن سینه توام باشد امکان زیاد دارد که مجبور به بیرون آوردن این پروتز باشید. در اینگونه مواقع  دوره نقاهت طولانی خواهد بود و به احتمال زیاد جراحی های بیشتر لازم است.

متاسفانه به دلیل استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها بعضی عفونت های بیمارستانی به اغلب آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند و مبتلا شدن به این نوع عفونت ها برای کسی که به امید زیباتر کردن سینه های خود زیر تیغ جراح رفته است واقعاً هم برای بیمار و هم برای جراح فاجعه آمیز است.

3 - خونریزی و هماتم بعد از عمل بالا کشیدن سینه بطور نادر امکان دارد باعث جمع شدن لخته خون در زیر پوست و بین نسج سینه (هماتم) شود. برای جلوگیری بهتر است از فعالیت هایی که باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود بعد از عمل  جراحی برای 48 ساعت خودداری کرد. وجود هماتم در زخم های جراحی امکان دارد که زمینه را برای خونریزی مساعد کند. علائم وجود هماتم عبارتند از: ازدیاد درد و تورم. هماتم های کوچک به وسیله ی نسج سینه ها جذب می شوند ولی هماتم های بزرگ احتیاج به تخلیه دارند و چنانچه خونریزی هم زیاد باشد احتیاج به دخالت جراح دارد.

علائم عفونت شامل درد، افزایش تورم، قرمزی، تب و ترشحات بدبو میباشد. عفونت معمولا زخم بر جا می گذارد که احتیاج به درمان بیشتر است.

4 - واکنش به بیهوشی - عمل جراحی زیباسازی بالا کشیدن سینه (کاسمتیک ماستوپکسی) در ایران معمولا زیر بیهوشی عمومی صورت می گیرد. گرچه بیهوشی عمومی امروزه خطر چندانی ندارد ولی عوارضی چون واکنش های حساسیتی به داروهای بیهوشی و عفونت های ریوی و ادراری و لخته شدن خون در اندام های تحتانی که با حرکت به طرف ریه ها تولید خطر می کنند وجود دارد. تهوع و استفراغ  بعد از بیهوشی عمومی امکان دارد که باعث خونریزی از محل جراحی شود چون باعث بالا بردن ضربان قلب و فشار خون می شود. سردرد، لرزش و احساس ناراحتی در گلو علائم دیگر بیهوشی عمومی هستند .

در کشورهای اروپایی و امریکا اغلب عمل جراحی زیباسازی بالا کشیدن سینه (کاسمتیک ماستوپکسی) زیر بیحسی موضعی با یا بدون استفاده از داروهای آرام بخش (سداشن) در مطب ها و کلنیک های کوچک صورت می گیرد.

5 – زخم های دیدنی بعد از عمل جراحی زیباسازی بالا کشیدن سینه (کاسمتیک ماستوپکسی) ابتدا صورتی و بعد از حدود هشت ماه به رنگ پوست نزدیک می شوند و تقریبا کمتر قابل رویت هستند. در پوست های سفید عموما زخم ها بهتر جوش می خورند ولی در پوست های تار و تاریک احتمال برآمدگی زخم (هیپرتروفی) و یا مثل قارچ پخش شدن اطراف لبه های زخم (کیلوئید) بیشتر است.

عفونت و هماتم امکان دارد باعث زخم بیشتری شوند. زخم های غیر قابل قبول برای بیمار را می توان با جراحی یا تزریق کورتن، لیزر و صفحه های مخصوص سیلیکونی بهبود داد.

6 – سینه های طبیعی هم کاملا یکسان نیستند و کاملا قرینه و همسان نبودن دو سینه از عوارض تقریبا شایع بعد از جراحی های سینه است که اغلب این عدم تقارن ها کم و قابل قبول برای بیمار هستند. ولی اگر زیاد و یا قابل قبول برای بیمار نباشند احتمالا احتیاج به جراحی مجدد دارد. علت های غیر متقارن بودن دو سینه زیاد هستند ولی چون التیام زخم ها در افراد فرق دارد این عامل نقش مهمی در غیر متقارن بودن و قابل رویت بودن زخم ها بازی می کند.

7 - عوض شدن احساس و حس لمس در نوک پستان و اطراف آن در جراحی های سینه تقریبا طبیعی و موقتی است معمولا حس بعد از مدتی گاهی چند ماه به حالت عادی بر می گردد و عصب های نوک پستان و ناحیه ی رنگی اطراف (هاله یا آوئلا) بهبود می یابند

8-بالا کشیدن سینه (ماستوپکسی) اگر چنانچه توام با بزرگ کردن سینه با استفاده از پروتز باشد بیمار در معرض عوارض دیگری هم می باشد برای مثال:

الف: جا به جا شدن پروتز و ایجاد ناهمواری های دیدنی و یا قابل لمس در سینه

ب: عفونت که با ازدیاد درد، تورم، شاید تب همراه باشد.

پ: به وجود آمدن کپسول در اطراف پروتز وقتی که یک جسم خارجی (هر نوع پروتز) در سینه قرار می گیرد بدن به آن واکنش نشان می دهد و اطراف آن غشائی تشکیل می دهد که در بعضی سینه ها این غشاء بسیار ضخیم می شود که به آن کپسول گویند. این کپسول های ضخیم که قابل لمس هستند و گاهی با نگاه به سینه قابل دیدن هستند. معمولا در عرض سال اول بعد از عمل جراحی سینه اتفاق می افتد که باعث ناهمواری سینه و نارضایتی بیمار می شود که احتیاج به عمل جراحی مجدد و در آوردن پروتز دارد. پروتز بعنوان جسم خارجی همچنین منبعی برای عفونت است

ت: پاره شدن پروتز باعث عوارض دیگر می شود.

ث: پروتز سینه امکان دارد مشکلاتی با تفسیر کردن ماموگرافی های بعد از عمل جراحی سینه پیدا کند بخصوص اگر پروتز در زیر عضلات سینه قرار نگرفته باشد.

ج: بعضی بعد از گذاشتن پروتز شکایت از مشکلات در دادن شیر به نوزادشان دارند.

چ: معمولا پروتز های سینه دو نوع هستند پروتزهای سیلیکونی که دارای قوامی تقریبا مشابه قوام نسج سینه دارند و معمولا قابل لمس نیستند ولی مقداری نگرانی درمورد آنها هنوز در عالم پزشکی وجود دارد. نوع دیگر کیسه های پلاستیکی که با آب نمک پر می شوند.

9 - دخالت در شیر دادن به نوزاد بعد از بالا کشیدن سینه (ماستوپکسی) کمیاب است چون عمل جراحی بالا کشیدن سینه (ماستوپکسی) معمولا به مجرا های شیری صدمه یی وارد نمی آورد ولی چنانچه عوارضی بوجود آید یا بالا کشیدن سینه(ماستوپکسی) توام با بزرگ کردن سینه یا پروتز باشد امکان مشکلات شیردادن به نوزاد وجود خواهد داشت.

درباره دکتر تقی پور

دکتر جهانگیر تقی پور فلوشیپ و عضویت کالج های سلطنتی جراحان انگلیس و اسکاتلند General & Cosmetic Surgeon Member of the Royal College of Surgeons of England & Fellow of the Royal College of Surgeons of Edinburgh, Scotland Former Member of the Panel Of Examiners at the Royal Colleges of Surgeons of the UK & Ireland

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.