سه‌شنبه , 19 اکتبر 2021
خانه / زیباسازی سینه زنان / بزرگ کردن سینه زنان

بزرگ کردن سینه زنان

بزرگ کردن سینه زنان

دکتر جهانگیر تقی پور
رشد و اندازه ی نهایی سینه ها در هر زن ارثی است. گرچه بعد از رشد کامل عوامل دیگری چون تغییر در وزن بدن و به مرور زمان نیروی جاذبه ی زمین و شیردهی برروی شکل و اندازه ی سینه اثر دارند.
بزرگ کردن سینه به وسیله ی عمل جراحی زیباسازی (کاسمتیک) به دو روش صورت می گیرد:
اول گذاشتن جسم خارجی (پروتز)در سینه است که باعث افزایش حجم سینه شود. پروتز ها معمولا دو نمونه هستند. پروتز سیلیکونی قوامی مشابه نسج سینه دارند و کمتر قابل لمس هستند در صورتی که نوع دوم پروتز کیسه های پلاستیکی است که بعد از قرار دادن در زیر پستان یا زیر عضله زیر سینه آن را با آب محتوی نمک (سالین) پر می کنند
پروتزها جسم های خارجی هستند که باعث واکنش بدن انسان به جسم خارجی می شوند که معمولا به دور آنها غشایی نازک درست می شود اما در حدود ده درصد این غشاء در اطراف پروتز سینه آنقدر کلفت وظخیم می شود که باعث آشکار دیدن ناهمواری و تغییر در شکل سینه می گردد که احتیاج به درآوردن پروتز پیدا می کند.
همچنین در افرادی که نسبتا لاغرند ویا دارای پوست نازک هستند گوشه های پروتز در سینه امکان دارد قابل رویت باشد. به طور کلی پروتز ایده الی در دنیا هنوز درست نشده است و پروتز های موجود هم جسم های خارجی هستند که نمی توانند (انتظار هم نداریم) مانند بافت های طبیعی رفتار کنند. البته مسئله کیفیت پروتزها در ایران هم قابل تامل است گرچه قدم های مثبتی از طرف مسئولان برداشته شده است.
برای عوارض بیشتر پروتز ها در صفحات دیگردر اینجا کلیک کنید.
روش دوم بزرگ کرد پستان ها پیوند چربی خود فرد است. چون به دلیل عوارض نسبتا مهم پروتزهای موجود در جهان مطالعات وسیعی درمورد روش های دیگر از مدتها پیش صورت گرفته وسرانجام اغلب مطالعات نشان می دهند که بهترین وشاید ایده ال ترین راه برای بزرگ کردن سینه در صورت امکان استفاده از نسج های خود بیمار مثلا چربی است که با طریقی مشابه به لیپوسکشن چربی را ازیک منطقه ی بدن مثلا شکم و پهلوها بیرون آورده و آن را به سینه برای بزرگتر شدن تزریق نمود.
در سال های اخیر تغییرات زیادی در پیشرفت روش های لیپوسکشن و طریق کشیدن چربی از بدن (هاروستینک) پیوند چربی به جای دیگر بدن صورت گرفته است که این روش بزرگ کردن سینه با استفاده از چربی خود فرد چنانچه به روش صحیح صورت گیرد به نظر دکتر جهانگیر تقی پور بسیار با ارزش تر و ایمن تر از استفاده از پروتزهاست.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تزریق یا پیوند چربی اینجا کلیک کنید

برای باز و بسته شدن جواب هر یک از سوالات زیر بر روی سوال مورد نظرتان کلیک کنید

اگر استفاده از چربی بهترین گزینه برای بزرگ کردن سینه است پس چرا بعضی از جراحان فقط پروتز توصیه وعمل می کنند؟
جواب: تزریق چربی خود فرد برای بزرگ کردن همه نوع سینه بی عیب نیست و به این موضوع هم خواهیم پرداخت. اما دو دلیل دیگر برای استفاده پروتز بجای چربی بیمار برای بزرگ کردن سینه زنان وجود دارد که جراخان را به سوی استفاده از پروتزها سوق می دهد.
اول تبلیغات کارخانه های سازنده پروتزها در رسانه ها است که سعی دارند با استفاده از تمام امکانات موجود به زنان به قبول اند که استفاده از پروتز بهتر از چربی خودتان است و حتی بعضی از آنها تا آنجا پیش رفته اند که عیب های جزئی تزریق چربی در سینه را در رسانه های زنانه تبلیغ می کنند. در حالی که خطرناک بودن پروتزهای خود را به دست فراموشی می سپارند. این شرکت های بزرگ عواید مالی وسیعی در بازار فروش جهانی پروتزها دارند.
بنابراین منابع مالی این شرکت های سازنده پروتز ایجاب می کند که به هر طریق حتی از بعضی جراحان استفاده کنند تا استفاده از پروتز را به جای تزریق چربی به پزشکان دیگر و زنان توصیه نمایند.
درک گرفتاری این شرکت ها با چربی آسان است. چون ما از ذخیره های چربی بدن خود فرد برای بزرگ کردن طبیعی سینه های او استفاده می کنیم نفع مالی به فرد ثالثی یا شرکتی چندان نمی رسد که شرکتی هزینه سنگین تبلیغ و تحقیق در مورد استفاده از چربی خود شخص را تحمل کند و یا مانند فرستادن نماینده های فروش شرکت های سازنده پروتزهای مختلف به بیمارستان ها و درب مطب های جراحان (گاهی با انعام های مختلف) استفاده از چربی را تبلیغ کنند.
در هرحال جامع ترین نتیجه ی تحقیقات و مطالعات که دکتر جهانگیر تقی پور از آن مطلع است و بر روی ایمنی استفاده از چربی در امریکا صورت گرفته و در سال 1998 میلادی منتشر شد. سپس در سال 2007 میلادی انجمن جراحان پلاستیک امریکا گروهی را مامور تحقیقات وسیع تر در مورد تزریق چربی به سینه و سپس این گروه مطالعات را به موضوع کلی ایمنی استفاده از چربی بسط دادند. گرچه از عهده این مقاله برنمی آید که وارد جزئیات گزارش آنها شود ولی نتایج مطالعات این سازمان در مورد ایمنی استفاده از چربی خود شخص (اتولوگوس فت تراسفر) امیدوار کننده بود که باعث استفاده بیشر از پیوند چربی در ده گذشته شده است.
برای اطلاعات بیشتر به وب سایت کتابخانه ملی پزشکی امریکا انستیتو سلامت امریکا کلینک زیر رجوع شود
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19346997
عامل دوم که مربوط به توصیه جراح و یا انتخاب بیمار است که استفاده از پروتز را از چربی ترجیح می دهند. البته زمانی که بیمار تقاضای پر کردن قسمت بالای سینه را می کند پروتز مفیدتر خواهد بود. اما در موارد دیگر در درمان های زیباسازی (کاسمتیک ماموپلاستی) تزریق چربی یا برداشتن چربی می تواند نقش مهمی بازی کند.
همه ما می دانیم که چطور می توان جمله بندی کرد که طرف مقابل توصیه جراح را نادیده نگیرد گرچه آسان نیست که در این مورد سخن گفت ولی در پزشکی نفع بیمار مهمتر از دلخوری همکار است.
شکی نیست که بیرون آوردن و تزریق مجدد چربی کاری زمان بر، اغلب توام با کار بدنی چندین ساعته است که با کار تمیزی چون گذاشتن پروتز در عرض تقریبا یک و نیم ساعت فرق دارد. کشیدن چربی (هاروستینگ) از شکم و پلو برای تزریق به سینه و یا باسن و آماده کردن و تزریق آن اغلب به چند نفر احتیاج دارد و حداقل شش ساعت طول می کشد که به راحتی جراحان زیادی حال و حوصله آنرا ندارند چون زحمت بدنی و فکری بیشتر برای درآوردن و تزریق چربی به سینه وجود دارد.
بنابراین همچنین باید درک کرد که پیوند چربی برای همه سینه ها مساعد نیست برای مثال سینه های بسیار کوچک و کاملا افتاده احتیاج به عمل جراحی دارند ولی همزمان می توان به بزرگ کردن آنها را با چربی پر کرد .چون این نوع سینه ها را هم در چند مرحله با برنامه ریزی می توان با چربی فرم داد.
البته نتیجه ی عمل پروتزها را بعد از عمل می توان بزودی دید در صورتی که تزریق چربی هم برای پزشک هم برای بیمار زمان بردار است و امکان تکرار وجود دارد که سینه بزرگ تر و تنظیم شود.

منافع تزریق یا بهتر بگوییم پیوند چربی برای بزرگ کردن سینه کدامند؟
جواب:بعضی از منافع استفاده از چربی خود بیمار برای بزرگ شدن سینه یا باسن و ترمیم هر قسمت دیگر بدن خود او عبارت اند از:
1 - چربی خود فرد مجانی و بسیار ایمن و بدون رویت زخم جراح بعد از عمل جراحی است. برای استفاده از چربی لازم نیست مانند ژل و بوتاکس و پروتز قیمت گزافی پرداخت شود واز طرف دیگر مثل این مواد مصنوعی بدن شما به آن امکان واکنش و حساسیتی ندارد. شما دستمزد پزشک را می پردازید.
2 - عمل انتقال یا پیوند چربی به سینه ویا انتقال چربی به باسن را می توان به ضرب المثل "با یک تیر دو نشان زدن" تشبیه کرد. چون هم لیپوسکشن مثلا شکم و پهلو است و هم بزرگ کردن سینه یا باسن یا هر دو.
برای به دست آوردن سلول های چربی جهت پیوند چربی به سینه یا باسن و جاهای دیگر بدن معمولا خانمها از داشتن مخازن چربی در اطراف لگن خود بی بهره نیستند. در نتیجه لیپوسکشن شکم و پهلوها برای به دست آوردن به اندازه کافی سلول های چربی نه تنها چربی کافی برای بزرگ کردن سینه یا باسن را مهیا می کند بلکه باعث بهتر شدن وضع پهلوها و شکم می شود که با بزرگی نسبی سینه ها و یا باسن با سینه ها و هیکل متناسب تر و خودش اندام تر به نظر خواهد رسید.
3 - عمل ترانسفر, تزریق یا پیوند چربی یک عمل سرپایی است که در اروپا و امریکا که معمولا قوانین بهداشت و درمان را با پیشرفت علم وتکنولوژی مرتبأ عوض می کنند در مطب پزشکان و درمانگاه های کوچک زیر بیحسی موضعی با یا بدون استفاده از داروهای آرامبخش صورت می گیرد وبیمار عوارض بیهوشی عمومی و ماندن در بیمارستان را ندارد.
4 – در تمام مراحل انتقال چربی به سینه از لوله های بسیار باریک و نوک کند (کنولا) برای در آوردن چربی از شکم و پهلو و تزریق چربی به سینه استفاده می شود. بعد از عمل کشیدن و تزریق چربی به سینه معمولا زخمی قابل رویت نیست.
در نتیجه عدم وجود زخم بعد از عمل برای بعضی افراد مهم است که بدانند می توان چربی مورد نیاز را با لیپوسکشن از بدن بیرون آورد بدون اینکه زخمی به جا بگذارد و سپس با استفاده از کنولا به سینه ها یا باسن تزریق شود. با چربی می توان ظرف چند مرحله سینه ها را بنا نهاد و باسن را بزرگتر و به شکلی دلخواه درآورد.
5 - عوارض استفاده از چربی در مقایسه با عوارض پروتز ها بسیار جزیی هستند.
6 - نتایج انتقال چربی از نظر اثر و امنیت برای بزرگ تر شدن سینه بخصوص در سینه های نسبتا کوچک بهتر خواهد بود چنانچه با نقشه قبل از تزریق چربی در سینه برای چهار هفته از براوا Brava استفاده شود. مطالعات نشان می دهد که استفاده از این روش به پزشک اجازه می دهد مقدار بیشتری چربی به سینه تزریق کند و مقدار بیشتری از سلول های چربی زنده خواهند ماند و پیوند خواهد شد. ضمنا عوارض احتمالی پیوند چربی بعد از استفاده از براوا بنظر می رسد که کمتر باشد.
www.ncbi.nih.gov/pubmed
روز 21مهرماه 1395 از این وب سایت دیدن شده است
www.resarchgate.net/pud
در سال 2007 میلادی جامعه ی جراحان ترمیمی و پلاستیک امریکا گروهی را مامور کردند که در مورد اثر و ایمنی استفاده از چربی برای بزرگ کردن سینه واستفاده های دیگر در بدن تحقیق کنند وبه پنج سوال مهم از جمله استفاده از چربی برای بزرگ کردن سینه پاسخ دهند.
نتیجه ی مطالعات آنها در شماره ی 124 ژورنال ترمیمی و پلاستیک امریکا در سال 2009 منتشر شد. در این گزارش نکات مثبت فراوانی و تشویق کننده یی برای استفاده از چربی وجود دارد.
7 - شاید مهمترین سود تزریق چربی به سینه وباسن وصورت وهرجای دیگربدن آنست که به دلیل وجود سلول های بنیادی وهرمونهای رشد در چربی پوست را شاداب می کند واین امکان وجود دارد که سلول های چربی بعد از چند ماه که از طریق رگ های خونی تغذیه کامل می گیرند بزرگتر شده و بهتر اثر خودشان را نشان دهند.
چه ایراداتی به استفاده از چربی برای بزرگ کردن سینه می گیرند ؟
جواب: کسانی که به استفاده از چربی برای بزرگ کردن سینه ایراد گرفته اند و موضوع را بزرگ جلوه داده اند چند موضوع را مطرح می کنند برای مثال:
اول اینکه نتایج نهایی تزریق چربی به سینه ها قابل پیش بینی نیست گرچه در این ایراد مقداری حقیقت وجود دارد ولی نحوه ی جمع کردن چربی (هارویس تینگ) و تزریق آن به داخل سینه، باسن و صورت برای نتایج بهتر مفید است. چون حدود چهل درصد چربی تزریقی امکان دارد در سینه نماند. این مقدار شامل سلول ها صدمه دیده و مایع می باشند که به طریقی از بدن دفع می شوند و فقط سلولهای چربی سالم که بطور صحیح در صورت، سینه، باسن و یا جای دیگر بدن تزریق شده اند پیوند می شوند.
بنابراین تزریق چربی به سینه اگر چنانچه نتیجه ی مطلوب را حاصل نکند می توان مقدار بیشتری چربی حدود سه ماه بعد دوباره به سینه تزریق کرد و می توان این فرایند را ادامه داد تا نتیجه ی مطلوب حاصل شود.
ایراد نادرست دوم به تزریق چربی به سینه گرفته می شود این است که تزریق چربی به سینه باعث سردرگمی در تشخیص سرطان سینه در آینده می شود. چون دربعضی افراد نکروز بعضی سلول های چربی باعث به وجود آمدن میکروکلسی فیکشن (نقاط بسیار ریز سفید کلسیم) می شود که در صورت انجام ماموگرافی این دانه ها ریز کلسیمی سوءظن سرطان را بالا می برد وبا عث نمونه برداری های غیر ضروری از سینه ها می شود.
بنظر می رسد بیشتر این افراد اطلاع چندانی ندارند و شاید هم بعضی برروی نگرانی قدیمی در مورد انتقال چربی به سینه تکیه می کنند. امروزه نظر متخصصین رادیولوژی و سونوگرافی آنست که دانه های ریزی که دربعضی افراد بعداز تزریق چربی در سینه شان درست می شود با دانه های ریزی که دراثر وجود سرطان در سینه تولید می شود کاملا قابل تشخیص دادن از یکدیگر هستند. علاوه براین تزریق چربی در زیر پوست واطراف سینه که چربی های طبیعی خود سینه جای دارند صورت می گیرد در صورتی که سرطان های سینه در ناحیه غددی مرکزی سینه اتفاق می افتد. بنابراین نه تنها روش لیپوسکشن و جمع ‌آوری چربی مهم است که سلول های چربی زنده باشند بلکه باید پزشک کاملا به تزریق چربی وارد باشد و بداند در کجا و به چه مقدار وبا چه سرعتی آن را تزریق نماید. سلولهای زنده چربی باید در لایه های باریک که به راحتی بتواند مواد غذایی تهیه کند تزریق شوند.
ناگفته نماند که گذاشتن پروتز امکان دارد مقداری در تشخیص سرطان سردرگمی ایجاد کند.

آیا تزریق چربی به سینه دائمی است؟
جواب: بله دائمی است ،اما باید توجه کرد که وقتی چربی تزریق میشود روش آماده کردن وروش تزریق آن مهم است وبا این وجود امکان دارد تا چهل درصد حجم چربی تزریق شده از بدن دفع شود که شامل سلول های چربی صدمه دیده، از بین رفته و مایع است ولی سلول های چربی که زنده مانده اند و در محل جدید پیوند شده اند چنانچه تا حدود سه ماه در محل جدید به عمر خود ادامه دهند عقیده براین است که به طور دائمی خواهند ماند و به دلیل وجود هورمون های رشد وسلول های بنیادی پوست را با طراوت وشاداب می کنند وامکان دارد در آینده با کامل کردن رگ های خونی و رسیدن اکسیژن و مواد غذایی کامل به آنها رشد کنند. البته توجه کنید دائمی یعنی برای چندین سال چون اثرات همه ی عمل های زیباسازی (کاسمتیک) به مرور زمان کم و بیش از بین می روند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تزریق یا پیوند چربی اینجا کلیک کنید

 

درباره دکتر تقی پور

دکتر جهانگیر تقی پور فلوشیپ و عضویت کالج های سلطنتی جراحان انگلیس و اسکاتلند General & Cosmetic Surgeon Member of the Royal College of Surgeons of England & Fellow of the Royal College of Surgeons of Edinburgh, Scotland Former Member of the Panel Of Examiners at the Royal Colleges of Surgeons of the UK & Ireland