سه‌شنبه , 30 نوامبر 2021
خانه / زیباسازی سینه زنان / بزرگ کردن پستان ها با تزریق چربی

بزرگ کردن پستان ها با تزریق چربی

منافع تزریق چربی برای بزرگ کردن سینه چیست؟

جواب: منافع استفاده از چربی خود بیمار برای بزرگ شدن سینه یا باسن و ترمیم قسمت های دیگر بدن فراوانند از جمله:

 • چربی مجانی و ایمن است و تزریق چربی زخمی بعد از عمل جراحی بجا نمی گذارد. شما دستمزد پزشک را می پردازید.
 • برای استفاده از چربی لازم نیست مانند ژل و بوتاکس و پروتز قیمت گزافی پرداخت شود و با وجود اینکه امکان دارد این مواد مصنوعی واکنش و حساسیتی ایجاد کنند.
 • عمل انتقال چربی به سینه و یا انتقال چربی به باسن را می توان به ضرب المثل “با یک تیر دو نشان زدن” تشبیه کرد. چون هم لیپوسکشن است و هم بزرگ کردن سینه یا باسن.

برای به دست آوردن سلول های چربی جهت پیوند چربی به سینه یا باسن و جاهای دیگر بدن معمولا خانمها از داشتن مخازن چربی در اطراف لگن خود بی بهره نیستند. در نتیجه لیپوسکشن شکم و پهلوها برای به دست آوردن به اندازه کافی سلول های چربی نه تنها چربی کافی برای بزرگ کردن سینه یا باسن را مهیا می کند بلکه باعث بهتر شدن وضع پهلوها و شکم می شود که با بزرگی نسبی سینه ها و یا باسن با سینه ها و هیکل متناسب تر و خودش اندام تر به نظر خواهد رسید.

 • عمل ترانسفر چربی یک عمل سرپایی است که در اروپا و امریکا که معمولا قوانین بهداشت و درمان را با پیشرفت علم و تکنولوژی مرتبا عوض می کنند در مطب پزشکان و درمانگاه های کوچک زیر بیحسی موضعی با یا بدون استفاده از داروهای آرامبخش صورت می گیرد و بیمار عوارض بیهوشی عمومی و ماندن در بیمارستان را ندارد.
 • در تمام مراحل انتقال چربی به سینه از لوله های بسیار باریک و نوک کند (کنولا) برای در آوردن چربی از شکم و پهلو و تزریق چربی به سینه استفاده می شود. بعد از عمل کشیدن و تزریق چربی به سینه معمولا زخمی قابل رویت نیست.

در نتیجه عدم وجود زخم بعد از عمل برای بعضی افراد مهم است که بدانند می توان چربی مورد نیاز را با لیپوسکشن از بدن بیرون آورد بدون اینکه زخمی به جا بگذارد و سپس با استفاده از کنولا به سینه ها یا باسن تزریق شود. با چربی می توان ظرف چند مرحله سینه ها را بنا نهاد و باسن را بزرگتر و به شکلی دلخواه درآورد.

 • عوارض استفاده از چربی در مقایسه با عوارض پروتز ها بسیار جزیی هستند.
 • نتایج انتقال چربی از نظر اثر و امنیت برای بزرگ تر شدن سینه بخصوص در سینه های نسبتا کوچک بهتر خواهد بود چنانچه با نقشه قبل از تزریق چربی در سینه برای چهار هفته از براوا Brava استفاده شود. مطالعات نشان می دهد که استفاده از این روش به پزشک اجازه می دهد مقدار بیشتری چربی به سینه تزریق کند و مقدار بیشتری از سلول های چربی زنده خواهند ماند و پیوند خواهد شد. ضمنا عوارض احتمالی پیوند چربی بعد از استفاده از براوا بنظر می رسد که کمتر باشد.

www.ncbi.nih.gov/pubmed

روز 21مهرماه 1395دیدن شد

www.resarchgate.net/pud

در سال 2007میلادی جامعه ی جراحان ترمیمی و پلاستیک امریکا گروهی را مامور کردند که در مورد اثر و ایمنی استفاده از چربی برای بزرگ کردن سینه و استفاده های دیگر در بدن تحقیق کنند و به پنج سوال مهم از جمله استفاده از چربی برای بزرگ کردن سینه پاسخ دهند.

نتیجه ی مطالعات آنها در شماره ی 124 ژورنال ترمیمی و پلاستیک امریکا در سال 2009  منتشر شد. در این گزارش نکات مثبت فراوانی و تشویق کننده یی برای استفاده از چربی وجود دارد.

 • شاید مهمترین سود تزریق چربی به سینه و باسن و صورت و هر جای دیگر بدن آنست که به دلیل وجود سلول های بنیادی و هورمونهای رشد در چربی پوست را شاداب می کند و این امکان وجود دارد که سلول های چربی بعد از چند ماه که از طریق رگ های خونی تغذیه کامل می گیرند بزرگتر شده و بهتر اثر خودشان را نشان دهند.

چه ایراداتی به استفاده از چربی برای بزرگ کردن سینه می گیرند ؟

جواب: کسانی که به استفاده از چربی برای بزرگ کردن سینه ایراد گرفته اند و موضوع را بزرگ جلوه داده اند چند موضوع را مطرح می کنند برای مثال:

اول اینکه نتایج نهایی تزریق چربی به سینه ها قابل پیش بینی نیست گرچه در این ایراد مقداری حقیقت وجود دارد ولی نحوه ی جمع کردن چربی (هارویس تینگ) و تزریق آن به داخل سینه، باسن و صورت برای نتایج بهتر مفید است. چون حدود چهل درصد چربی تزریقی امکان دارد در سینه نماند. این مقدار شامل سلول ها صدمه دیده و مایع می باشند که به طریقی از بدن دفع می شوند و فقط سلولهای چربی سالم که بطور صحیح در صورت، سینه، باسن و یا جای دیگر بدن تزریق شده اند پیوند می شوند.

بنابراین تزریق چربی به سینه اگر چنانچه نتیجه ی مطلوب را حاصل نکند می توان مقدار بیشتری چربی حدود سه ماه بعد دوباره به سینه تزریق کرد و می توان این فرایند را ادامه داد تا نتیجه ی مطلوب حاصل شود.

ایراد نادرست دوم به تزریق چربی به سینه گرفته می شود این است که تزریق چربی به سینه باعث سردرگمی در تشخیص سرطان سینه در آینده می شود. چون در بعضی افراد نکروز بعضی سلول های  چربی باعث به وجود آمدن میکروکلسی فیکشن (نقاط بسیار ریز سفید کلسیم) می شود که در صورت انجام ماموگرافی این دانه ها ریز کلسیمی سوءظن سرطان را بالا می برد وبا عث نمونه برداری های غیر ضروری از سینه ها می شود.

بنظر می رسد بیشتر این افراد اطلاع چندانی ندارند و شاید هم بعضی برروی نگرانی قدیمی در مورد انتقال چربی به سینه تکیه می کنند.  امروزه نظر متخصصین رادیولوژی و سونوگرافی آنست که دانه های ریزی که در بعضی افراد بعد از تزریق چربی در سینه شان درست می شود با دانه های ریزی که در اثر وجود سرطان در سینه تولید می شود کاملا قابل تشخیص دادن از یکدیگر هستند. علاوه براین تزریق چربی در زیر پوست و اطراف سینه که چربی های طبیعی خود سینه جای دارند صورت می گیرد  در صورتی که سرطان های سینه در ناحیه غددی مرکزی سینه اتفاق می افتد. بنابراین نه تنها روش لیپوسکشن و جمع ‌آوری چربی مهم است که سلول های چربی زنده باشند بلکه باید پزشک کاملا به تزریق چربی وارد باشد و بداند در کجا و به چه مقدار وبا چه سرعتی آن را تزریق نماید. سلولهای زنده چربی باید در لایه های باریک که به راحتی بتواند مواد غذایی تهیه کند تزریق شوند.

ناگفته نماند که گذاشتن پروتز امکان دارد مقداری در تشخیص سرطان سردرگمی ایجاد کند.
به کجای بدن می توان چربی تزریق کرد ؟

جواب : به همه جای بدن می توان چربی تزریق کرد ولی معمولا سینه، صورت و باسن شایع ترین قسمت ها هستند.

از کجای بدن می توام چربی برای تزریق به سایر قسمت ها ی بدن برداشت ؟

جواب: از هر کجای بدن که ذخیره ی چربی داشته باشد. دکتر جهانگیر تقی پور ترجیح میدهد که از منابع چربی که با تغییر وزن زیاد عوض نمی شوند برای تزریق به صورت استفاده کند. چون چنانچه با وزن عوض شود در صورت افزایش وزن صورت هم پف آلود می شود.

چربی که از جایی به جایی پیوند می شود اصالت اولیه خود را حفظ می کند و مانند همان ناحیه ی اولیه اندازه ی هر سلول بزرگتر و کوچک تر می شود ولی نقاطی در بدن هر فرد هستند که خیلی کم به تغییرات وزن جواب می دهند.

آیا تزریق چربی به سینه دائمی است؟

جواب: بله دائمی است ،اما باید توجه کرد که وقتی چربی تزریق میشود روش آماده کردن و روش تزریق آن مهم است وبا این وجود امکان دارد تا چهل درصد حجم چربی تزریق شده از بدن دفع شود که شامل سلول های چربی صدمه دیده، از بین رفته و مایع است ولی سلول های چربی که زنده مانده اند و در محل جدید پیوند شده اند چنانچه تا حدود سه ماه در محل جدید به عمر خود ادامه دهند عقیده براین است که به طور دائمی خواهند ماند و به دلیل وجود هورمون های رشد و سلول های بنیادی پوست را با طراوت و شاداب می کنند و امکان دارد در آینده با کامل کردن رگ های خونی و رسیدن اکسیژن و مواد غذایی کامل به آنها رشد کنند. البته توجه کنید دائمی یعنی برای چندین سال چون اثرات همه ی عمل های زیباسازی (کاسمتیک) به مرور زمان کم و بیش از بین می روند.

آیا لازم است که چربی تزریقی را با پی آر پی مخلوط کرد؟

جواب: از نظر علمی سودمند بودن پی آر پی هنوز ثابت نشده است. گرچه ادعاهایی در مورد سودمند بودن پی آر پی شده است.

پی آر پی پلاسمای غنی شده از پلاکت های خود فرد است. بدین معنی که با گرفتن خون از بیمار می توان مقداری از این را که شامل پلاکت های خونی فراوان جدا کرده و با چربی قبل از تزریق مخلوط نمود. چون خون خود فرد است چنان چه به طریق صحیح و بدون آلودگی تهیه و به چربی اضافه شود ضرری ندارد.  ولی از نظر علمی انجام این روش ثابت نشده که منفعت بیشتری از تزریق چربی بدون پی آر پی داشته باشد.

آیا می توان از چربی به جای ژل، بوتاکس و پروتز استفاده کرد؟

جواب: بله

استفاده از چربی خودتان بهتر از استفاده از این مواد خارجی است که متاسفانه در کشور ما مانند سایر کشورهای درحال توسعه به کیفیت این مواد خارجی مانند ژل نمی توان اعتماد کرد.

از طرف دیگر چربی جانشینی تقریبا ایده آل برای ژل ها و پروتز ها خواهد بود و اثرات آن به دلیل حاوی بودن  هورمون های رشد و سلولهای بنیادی باعث شادابی و طراوت و جوان تر کردن ناحیه تزریق شده مثل صورت و سینه و باسن می شود. خط های بین ابرو و نواحی اطراف چشم را هم میتوان با چربی به جای بوتاکس های بعضی شاید  قلابی و گران از بین برد. برای بحث عوارض پروتز و جانشین کردن آن با چربی بیشتر بخوانید.

به چه کسانی می توان چربی تزریق کرد؟

جواب: چربی هر فرد را می توان به خود همان فرد تزریق کرد. البته چند موضوع است که در هنگام مشاوره با پزشک بهتر است بررسی شوند.

روش درمان زیباسازی و انتظارات بیمار مهم هستند. برای مثال نتایج نهایی تزریق چربی طول می کشد. نمی توان چربی به صورت خودتان تزریق کنید و انتظار داشته باشید که یک هفته بعد در روز عروسی خود و یا اقوام خود صورتی با طراوت و شاداب داشته باشید.

اثرات تزریق چربی علاوه بر احتیاج به زمان برای نشان دادن نتایج اغلب احتیاج به تنظیم دارد. بنابراین در چنین موقعیتی می توان در کوتاه مدت به روش دیگری مانند تزریق ژل و بوتاکس روی آورد .

مسئله دیگری که بعضی شاید آن را جزء ایراد به تزریق چربی به حساب می آوردند اینست که به دلیل عدم علاقه شرکت های مختلف، مطالعات دراز مدت علمی برروی تزریق چربی صورت نگرفته است. چون برای این شرکت ها و حتی مراکز علمی پزشکی که اغلب خرج تحقیقات آنها به وسیله این شرکت ها تامین می شود سودی ندارد که برای خواص استفاده از چربی افراد متحمل زحمت و هزینه شوند گرچه استفاده از چربی برای پیوند به سایر قسمت های بدن بیش از یک قرن قدمت ثبتی دارد و در چند دهه ی گذشته میلون ها نفر در سرتاسر دنیا از چربی خود استفاده کرده اند در نتیجه روی هم رفته با توجه به مدارک علمی موجود و تجربیات فراوان جا دارد که استفاده از چربی را به جای مواد دیگر تشویق و ترویج داد.

چه عواملی برروی نتیجه خوب پیوند چربی اثر مثبت دارند؟

جواب: طریقه جمع کردن چربی (هارویس تینگ) مهم است گرچه در بین جراحان متفاوت عقیده وجود دارد. مطالعات نشان می دهد که بطور کلی اغلب متخصصین در تزریق چربی معتقد هستند که در فرایند در آوردن چربی از جایی و تزریق آن در صورت، باسن، و یا سینه و یا جای دیگر بدن باید سعی شود که به سلول های چربی صدمه ای وارد نشود. برای نمونه در هنگام درآوردن سلول های چربی (هاروس تینگ) از فشار منفی مناسب استفاده شود و بهتر است که چربی را از خون جدا نمود گرچه بعضی عقیده دارند وجود مقدار جزیی خون باعث چسبندگی و کلاژن می شود. نکات دیگر در پیوند چربی:

 • داروهای بیحسی موضعی امکان دارد بعضی سلول های چربی را از بین ببرد.
 • بعضی جراحان چربی را قبل از انتقال سانترفیوژ می کنند. در صورتیکه کسانی دیگر بدون وقفه چربی را انتقال می دهند چون با این کار عقیده دارند تزریق سریع در محل جدید شانس زنده بودن و گرفتن پیوند سلول های چربی را در محل جدید افزایش می دهد.
 • لایه های چربی باید به صورتی گذاشته شوند که سلول های چربی بتوانند با گرفتن مواد غذایی از طریق رگ های خونی زنده بمانند.
 • حرکات ممتد محل پیوند شده امکان ماندن و پیوند شدن سلول های چربی را کاهش می دهد به همین خاطر تزریق چربی به لب ها چندین بار باید تکرار شود در صورتیکه تزریق چربی به گونه ها بهتر نتیجه می دهد.
 • مطالعات نشان دهنده آنست که چنانچه سن بیمار بیش از 70 سال باشد نتیجه پیوند سلول های چربی ضعیف است و احتیاج به تکرار عمل دارد.
 • سیگار کشیدن باعث تنگ شدن عروق و کاهش رسیدن اکسیژن به سلول های چربی پیوند شده می شود که شانس زنده ماندن آنها را کمتر می کند.
 • بعد از تزریق چربی احتیاج به ماساژ ناحیه نیست و بر روی منطقه ی تزریق شده هم فشار نیاورید.
 • بعضی مطالعات حاکی از آن است که محل برداشت چربی و محل تزریق آن هم در نتیجه نهایی مهم هستند. عقیده بر براین است که برداشتن چربی از پهلوها و تزریق آن در عضلاتی که جریان خون خوب دارند به پیوند سلول های چربی کمک خواهد کرد.
 • گرچه از نظر علمی کاملا ثابت نشده است ولی افزایش پی آر پی به چربی امکان دارد که به نتیجه ی نهایی کمک کند. به همین جهت بعضی جراحان به چربی قبل از تزریق پی آر پی اضافه می کنند و عقیده دارند که پی آر پی دارای خواص متعددی از جمله هورمون رشد است که به زنده ماندن سلول های چربی در محل تزریق شده کمک می کند و شادابی و جوانی به پوست می دهد.
 • پیوند چربی اغلب احتیاج به تکرار عمل جراحی دارد و حداقل سه ماه بین دفعات درمان با چربی باید وجود داشته باشد. بعضی عقیده دارند که این مدت به شش ماه بین درمان ها افزایش یابد تا به ورم اجازه داده شود که کاملا از بین برود.
 • معمولا بین 6 تا 18 ماه بعد از تزریق چربی سلول های زنده چربی در محل جدید پیوند خواهد شد و به ناحیه و پوست به طور دائم طراوت بهتری خواهند داد.

درباره دکتر تقی پور

دکتر جهانگیر تقی پور فلوشیپ و عضویت کالج های سلطنتی جراحان انگلیس و اسکاتلند General & Cosmetic Surgeon Member of the Royal College of Surgeons of England & Fellow of the Royal College of Surgeons of Edinburgh, Scotland Former Member of the Panel Of Examiners at the Royal Colleges of Surgeons of the UK & Ireland