چهارشنبه , 1 دسامبر 2021
خانه / زیباسازی بدون جراحی / بوتاکس، دیسپورت ماس پورت

بوتاکس، دیسپورت ماس پورت

بوتاکس، دیسپورت و ماس پورت بوتاکس، دیسپورت و ماس پورت

• بوتاکس و داروهای مشابه چون دیسپورت و ماس پورت ایرانی داروها یی هستند که تزریق آنها در عضله باعث ضعیف و حتی فلج شدن موقتی عضله شده و چین و چروک پیشانی و اطراف چشم ها را بطور موقتی کم و یا از بین می برند.

• گر چه دیسپورت ساخت انگلیس و زیمن ساخت آلمان و ماس پورت ساخت ایران هم همین اثر را دارند ولی برند بوتاکس ساخت شرکت آلرگان امریکا اولین داروئی در گروه بوده است که پروانه تولید و فروش را از سازمان غذا و دارو در امریکا گرفته و به بازار عرضه شده است

• در حقیقت برند بوتاکس که توسط شرکت آلرگان در امریکا ساخته می شود در ایران اصلا یافت نمی شود. ولی برندهای مشابه بوتاکس مانند دیسپورت از کشور انگلیس وجود دارد البته در باره مبدا ساخت دیسپورت موجود در ایران هم ابهاماتی وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد داروهای تقلبی اینجا کلیک کنید.

• این گروه ها که شامل داروهای مشابه ساخت کره و چین و … می شوند به عنوان برند بوتاکس زبان زد عامه در کشورهای مختلف جهان شده است. این نمونه در سایر صنایع نیز صدق می کند. مثلا کارخانه هوور اولین جاروب برقی وکیوم را به بازار عرضه کرد ولی هنوز در دنیا هستند افرادی که هر نوع جاروی برقی ساخت هر کارخانه ئی را هوور می نامند یا کلینکس اولین کارخانه ئی بود که سالها پیش اولین دستمال کاغذی را به بازار آورد ولی هنوز هم کسانی هستند که هر نوع دستمال کاغذی را کلینکس می نامند.

• همین مسئله مشهور بودن اسم برند بوتاکس باعث شده است که در این نوشته ها نام بوتاکس تکرار شود در صورتیکه بوتاکس اصل ساخت کارخانه آلرگان امریکا در ایران وجود ندارد.

• داروی مشابه ولی نه یکسان با بوتاکس در ایران دیسپورت است که ساخت شرکت اپسن انگلیس است و مرغوبیتی شبیه بوتاکس دارد. دیسپورت در زمان تهیه این نوشته ها (شهریور 1395) در ایران کمیاب شده ولی در اروپا و امریکا استفاده می شود گرچه در مورد مبدا ساخت دیسپورت موجود در بازار ایران شک وجود دارد و کشور ترکیه را به محل ساخت دیسپورت موجود در بازار ایران ربط می دهند. زیمن ساخت آلمان هم در ایران نیست.

• ماس پورت

• Masport 500

• اولین محصول ایرانی توکسین کلوستریدیوم بوتولینوم تیپ آ است که شرکت مصون دارو به بازار ایران عرضه کرده است گرچه جای بسی خوشحالی است که اولین محصول توکسین بوتولینوم تیپ آ در ایران توسط شرکت مصون دارو عرضه شده ولی  بسته بندی و اطلاعات و حتی وب سایت شرکت مصون دارو  http://www.masoondarou.net/ حتی نسبت به محصول مشابه از کشور کره (نورونوکس)    Neuronox with Items Injection Guideline فقیرانه است. با این وجود دکتر جهانگیر تقی پور به دلیل عدم اعتماد در نمونه های خارجی بوتاکس استفاده از ماس پورت ایرانی را به بیماران خود توصیه می کند چون حداقل می داند که چه استفاده می کند و با تجربه یی که در مصرف این نوع داروها دارد نتایج خوبی در مصرف ماسپورت ایرانی برای بیمارانش با قیمت کم تاکنون ببار آورده است بوتاکس، دیسپورت و زیمن و ماس پورت ایران و نورونوکس کره و … موارد استعمال مشابه فراوانی در پزشکی دارند. ولی دکتر جهانگیر تقی پور در تهیه این نوشته ها  بر روی موارد استعمال این محصولات کلوستریدیوم بوتولینوم  توکسین تیپ آ در زیباسازی (کاسمتیک) تکیه کرده است.

در هر حال با استفاده از بوتاکس و یا دیسپورت و سایر محصولات می توان صورت مردان و زنان جوان را هم زیباتر نمود و در مردان و زنان میانسال و سالخورده با بوتاکس یا دیسپورت یا ماس پورت می توان چین و چروک های یک سوم بالای صورت را کم و یا به کلی از بین برد که بیشتر ناحیه پیشانی و کناره های چشم را شامل می شود. همچنین مطالعات بالینی نشان داده است که تزریق بوتاکس و یا دیسپورت در زیر بغل و کف دست ها باعث کاهش موقتی عرق کردن زیادی شده د در افرادی که از سر دردهای مزمن میگرنی رنج می برند تزریق بوتاکس و یا دیسپورت امکان دارد که به کاهش و یا از بین بردن موقتی سردرد آنها برای چندین ماه کمک کند. در این مقاله بیشتر از بوتاکس و دیسپورت استفاده شده است گر چه این اطلاعات بوتاکس، دیسپورت و زیمن و ماس پورت ایران و نورونوکس کره و همه محصولات مشابه را در بر می گیرد

بوتاکس امریکا، دیسپورت  انگلیس یا کانادا و زایمن آلمان همه از طرف سازمان غذا و دارو در امریکا تایید شده اند اما گرچه استفاده از هر نوع دارویی مقداری ریسک و عوارض به همراه دارد ولی جهانگیر تقی پور به عنوان یک پزشک نگران استفاده از بوتاکس و دیسپورت های تقلبی در ایران و حتی داروهای مشابه بوتاکس که به احتمال زیاد زیر استاندارد در کشورهای  کره و چین و … ساخته شده اند و در ایران تحت نام های مختلف مصرف می شوند چون این مواد از طرف سازمان مهمی چون سازمان غذا و دارو در امریکا مورد آزمایش قرار نگرفته و تائیدیه این سازمان را ندارند.

نگرانی اضافی پزشکانی چون جهانگیر تقی پور از آنجا ناشی می شود که این به اصطلاح داروها زیر یا غیر استاندارد همه حاوی مواد پروتئینی (آنتی ژنیک) هستند که ممکن است بعد از تزریق باعث حساسیت شدید و خطرناک و حتی کشنده شوند و یا در مدت طولانی بعد از سالها به مرور زمان باعث تحریک سیستم دفاعی (ایمنولوژیک) در بدن فرد گیرنده شود که حداقل از نظر تئوری در مدت طولانی حتی سالها بعد از تزریق برای فردی که به او تزریق شده است تولید بیماری مثلا اتوایمن و بیماری های ایمنولوژیکال کند.  این مسئله مهمی است چون در فرایند تهیه و آزمایش بوتاکس و دیسپورت های اصلی به این مسئله توجه شده و راه حلی برای خنثی کردن بعد آنتی ژنیکی آنها در مراحل تهیه این داروها پیدا کرده اند که از این نظر هم ایمن باشند.

اطلاعات بیشتر در باره بوتاکس امریکا، دیسپورت  انگلیس یا کانادا و زایمن آلمان و ماس پورت ایران به سئوالات و جواب های ذیل توجه بفرمایید

برای باز و بسته شدن جواب هر یک از سوالات زیر بر روی سوال مورد نظرتان کلیک کنید

بوتاکس و دیسپورت یا ماس پورت ایرانی به چه طریقی در زیباسازی (کاسمتیک) اثر دارند؟
جواب: نحوه اثر بوتاکس، دیسپورت و ماس پورت ایرانی برروی ماهیچه ها به این صورت است که از رسیدن پیغام های عصبی به ماهیچه به صورت موقتی جلوگیری می کند در نتیجه ماهیچه شل و ضعیف و تقریبا بطور قابل برگشتی فلج می شود. با ضعیف یا فلج و شل شدن ماهیچه حرکات ارادی و غیره ارادی آن ماهیچه در موقع مثلا اخم کردن و یا خندیدن در پیشانی و کنار چشمها کم و نامحسوس می شود. شل و تقریبا بی حرکت شدن ماهیچه همچنین با عث کم و یا از بین رفتن موقتی معمولا چند ماهه چین و چروک پوست روی آن ماهیچه می شود. در حقیقت کم کردن چین و چروک ناحیه بوتاکس و دیسپورت شده صورت را می توان به چین های پرده خانه و یا دامن زنان مقایسه کرد که با آزاد کردن نخ درون چین های پرده و دامن می توان چین ها پرده و یا تاهای دامن را کم و یا تقریبا از بین برد.

موارد استفاده بوتاکس، دیسپورت و ماسپورت ایرانی در زیباسازی چیست؟
جواب: از جمله موارد استفاده بوتاکس یا دیسپورت یا ماسپورت ایرانی در زیبا سازی (کاسمتیک) صورت برای کم کردن و در صورت امکان از بین بردن چین و چروک در افراد میانسال و تقریبا سالخورده است گر چه افراد جوان هم برای بهتر جلوه دادن پیشانی و اطراف چشم خود می توانند از بوتاکس و دیسپورت استفاده نمایند.
دکتر جهانگیر تقی پور همچنین از بوتاکس و دیسپورت برای کم کردن عرق زیادی زیر بغل و کوچکتر کردن عضله ماستر صورت و بهتر جلوه دادن صورت هم استفاده می کند. دکتر جهانگیر تقی پور عقیده دارد به دلیل عدم اعتماد در نمونه های خارجی بوتاکس استفاده از ماسپورت ایرانی برای کم کردن عرق در زیر بغل مفید خواهد بود و تصمیم دارد از ماسپورت ایرانی برای این منظور هم استفاده کند.

از چه سنی می توانم تزریق بوتاکس را شروع کنم؟
جواب: طبق قوانین موجود، مصرف بوتاکس مانند هر داروی دیگر در دوران بارداری، شیر دهی و در اطفال ممنوع است برای آگاهی به دلیل آن اینجا کلیک کنید.
مصرف بوتاکس برای زیباسازی (کاسمتیک) یک تصمیم شخصی فرد است و معمولا دلیل پزشکی ندارد. افرادی هستند که در بیست سالگی شروع به تزریق بوتاکس می کند در صورتیکه افراد زیادتری از زمانی که نشانه های سالمندی در صورت شان نمایان گشت دست به دامن بوتاکس می شوند. یعنی در ده سوم و یا اوایل ده چهارم سن شروع به تزریق بوتاکس می کنند و ادامه می دهند و معمولا حداکثر سنی برای انصراف از تزریق بوتاکس وجود ندارد.
حتی بعضی از مطالعات بالینی که برروی بوتاکس صورت گرفته نشان می دهد که کسانی که بطور مرتب و تقریبا هر چند ماه یکبار بوتاکس تزریق می کنند نشانه های سالمندی مثل پدیدار شدن چین و چروک در صورت شان کمتر از کسانی است که اصلا بوتاکس مصرف نکرده اند. در نتیجه به زبان ساده تر مقدار جزئی مدارک علمی وجود دارد که بوتاکس چنانچه بطور مرتب (تقریبا هر چهار ماه) مصرف شود علائم و نشانه های پیر شدن را به تعویق می اندازد. برای مثال دو خواهر دو قلوی که از هر نظر شبیه یکدیگر هستند یکی از آنها از سن بیست و پنج سالگی هر چهار ماه یکبار و برای هشت سال متوالی بوتاکس استفاده کرد و خواهر دوقلوی دیگر در عرض همان هشت سال فقط دو بار تزریق بوتاکس را تجربه کرده بود. مقایسه عکسهای این دو خواهر دوقلو حتی برای سالها بعد حاکی از کمتر پدیدار شدن نشانه های سالخورده گی در خواهری بود که به او بطور مرتب بوتاکس تزریق کرده بود.
از طرف دیگر لازم نیست که بوتاکس و یا دیسپورت را بطور مرتب هر چند ماه یکبار تزریق کرد. به تجربه دکتر جهانگیر تقی پور افراد فراوانی هستند که فقط بعضی اوقات بوتاکس و یا دیسپورت را استفاده می کنند مثلا مرد و یا زن جوانی که می خواهد عروسی کند و یا کسی که می خواهد در مجلسی و بزمی شرکت کند و اینکه حتی کسی وجود دارد که دلیل مصرف یکبار مصرف بوتاکس را نگرانی از اینکه سگ ش او را در برگشت به استرالیا بعد از چندین ماه اقامت در اروپا نشناسد چون در این مدت خطوطی در وسط پیشانی او پدیدار گشته است.
در هرحال در اینگونه مواقع که فرد تصمیم دارد در روز مشخصی "زیبا" باشد توصیه می شود که با برنامه ریزی دو هفته قبل از روز مورد نظر بوتاکس و یا دیسپورت یا ماسپورت ایرانی تزریق شود که یک هفته بعد از تزریق بوتاکس و یا دیسپورت یا ماسپورت ایرانی با دیدن دوباره بیمار زیبا سازی (کاسمتیک) او در صورت احتیاج با تزریق بیشتر تنظیم شود تا در هفته بعد برای روز "رخداد" صورت فرد کاملا "زیبا" و آماده باشد.

قبل از تزریق بوتاکس یا دیسپورت یا ماسپورت ایرانی چه توصیه می شود؟
جواب: قبل از تزریق بوتاکس یا دیسپورت بهتر است که برای بی حس و کم درد کردن ناحیه مورد نظر برروی آن مقداری یخ قرار دهید. این عمل همچنین از ورم و خون مردگی بعد از تزریق هم می کاهد. در هنگام تزریق بوتاکس و یا دیسپورت و ماسپورت ایرانی نباید از سوب های الکلی و یا آغشته به الکل برای تمیز کردن پوست در هنگام تزریق استفاده کرد چون الکل با عث از بین بردن خواص داروئی بوتاکس یا دیسپورت و به احتمال زیاد ماسپورت ایرانی می شود

بعد از تزریق بوتاکس یا دیسپورت چه توصیه می شود؟
جواب: بمحض تزریق بوتاکس یا دیسپورت یا ماسپورت ایرانی برای حدود ده دقیقه با مقداری پانسمان (گاز) بروی محل تزریق بطور ممتد کمی فشار دهید. این کار از بروز خون مرده گی و تورم بخصوص در اطراف چشم ها جلوگیری می کند.
گرچه مطالعات نشان داده است که بوتاکس (در مورد دیسپورت و ماسپورت ایرانی مطالعه ئی ندیده ام: دکتر جهانگیر تقی پور) که دارو در کمتر از نود دقیقه از زمان تزریق به محل اصلی در عضله می چسبد ولی توصیه می شود برای جلوگیری از هر گونه عوارضی نباید محل تزریق را برای حدود چهار ساعت ماساژ داد چون امکان دارد که بوتاکس یا دیسپورت یا ماسپورت ایرانی در بدن پخش شود. به بیمار توصیه می شود که برای حداقل یک ساعت از دراز کشیدن خودداری کند و از ورزش های سنگین و نوشیدن الکل برای حدود چهار ساعت خودداری کند. همچنین از هرگونه فرآورده آرایشی برروی محل تزریق برای چهار ساعت خودداری کرد.

آیا می توان با بوتاکس و یا دیسپورت عارضه ای یا بیماری را درمان کرد؟
جواب: نه.
بوتاکس و داروهای مشابه دیسپورت و زیمن و به احتمال زیاد ماسپورت ایرانی در موارد فراوان پزشکی استفاده می شوند ولی در تمام موارد مصرفی که معمولا برای ضعیف و شل و حتی فلج کردن موقتی عضلات (معمولا چند ماه) استفاده می شوند اثر درمان کردن ندارند. در نتیجه نمیتوان از بوتاکس و دیسپورت و یا ماسپورت ایرانی به عنوان داروی های "درمان" کننده نام برد. درمان کردن یعنی ریشه کن کردن عامل بیماری و خوب شدن بیمار بطور دائم در صورتیکه اثرات زیباسازی آنها چند ماه بیشتر نیست و حتی وقتی بوتاکس و دیسپورت و زیمن را برای ناراحتی غیر از "زیبا کردن" در پزشکی استفاده می کنند بوتاکس و یا دیسپورت و یا زیمن فقط بطور موقتی علائم اسپاسم عضلانی را در چشم و گردن و نقاط دیگر بدن را کم و یا به کلی برای مدتی از بین می برند. همچنین از بوتاکس و دیسپورت و زیمن برای بالانس و میزان کردن اثرات ماهیچه ها هم بطور موقتی می توان استفاده کرد مثلا در اندامها و حتی چشم. بوتاکس و دیسپورت و زیمن در ایران و سایر کشورها فقط بوسیله نسخه پزشک قابل تهیه هستند. دکتر جهانگیر تقی پور عقیده دارد به دلیل عدم اعتماد در نمونه های خارجی بوتاکس استفاده از ماسپورت ایرانی مد نظر قرارگیرد.

آیا بوتاکس و دیسپورت و یا ماسپورت ایرانی را می توان برای سر دردهای میگرنی استفاده کرد؟
جواب: بله.
از جمله موارد دیگر استفاده از بوتاکس و دیسپورت و به احتمال زیاد ماسپورت ایرانی در کنترل دردهای مزمن میگرنی است. در انگلیس به بیمارانی که از سر دردهای میگرنی مزمن رنج می برند در درمانگاه های طب ملی آن کشور بوتاکس و یا دیسپورت بطور رایگان تزریق می شود و سازمان غذا و دارو در امریکا هم جواز تزریق بوتاکس و دیسپورت را توسط پزشکان به اینگونه بیماران صادر نموده است. چون متاسفانه داروی مفیدی برای درمان میگرن های شدید و مزمن در پزشکی هنوز وجود ندارد در نتیجه چون بعضی مطالعات حکایت از بهبودی موقتی سر دردهای مزمن در بیماران میگرنی بعد از تزریق بوتاکس و دیسپورت می کند اجازه استفاده از بوتاکس و دیسپورت جهت کمک به بیماران میگرن مزمن از طرف این سازمانهای مهم داده شده است. از نظر علمی چگونگی اثر و مکانیزمی که توسط آن بوتاکس و دیسپورت سر دردها را در میگرن بطور موقتی کم و یا برای مدتی از بین می برد روشن نیست. دکتر جهانگیر تقی پور عقیده دارد به دلیل عدم اعتماد در نمونه های خارجی بوتاکس استفاده از ماس پورت ایرانی برای سر دردهای میگرنی مورد بررسی و استفاده قرار گیرد.

آیا می توان بوتاکس و یا دیسپورت یا ماس پورت ایرانی را برای عرق کردن زیادی زیر بغل استفاده کرد؟
جواب: بله تزریق بوتاکس و یا دیسپورت و به احتمال زیاد ماسپورت ایرانی در زیر بغل عرق کردن زیر بغل را کاهش می دهند و مردان و زنان زیادی که از زیادی عرق در زیر بغل ناراحت هستند از این روش برای کم کردن عرق زیر بغل استفاده می کنند که بتوانند با راحتی در اجتماع فعالیت کنند و نگران بوی عرق خود نباشند.
چنانچه از زیادی عرق کردن زیر بغل و قسمتهای دیگر بدن خود ناراحت هستید از نظر پزشکی توصیه می شود که اول خود را از نظر سلامتی عمومی چک کنید چون امکان دارد که بعضی بیماریها از جمله پرکاری غده تیروئید و عوارض بعضی داروها باعث عرق کردن زیادی شود. بنابراین پزشک با معاینات بالینی و آزمایشات خون که ترتیب می دهد چنانچه طبیعی باشند و علتی برای عرق کردن زیادی شما یافت نشود یعنی فرد سالم باشد. در این صورت می توان با تزریق بوتاکس و یا دیسپورت در زیر بغل برای مدت تقریبا شش ماه از عرق کردن به طور قابل توجهی کاست. تزریق بوتاکس یا دیسپورت در زیر بغل با عث کاهش فعالیت غدد عرق زیر بغل می شود چون تزریق بوتاکس و یا دیسپورت و به احتمال زیاد ماسپورت ایرانی از تحریک غدد عرق در زیر بغل بوسیله عصب جلوگیری می کنند.

تزریق بوتاکس یا دیسپورت و به احتمال زیاد ماس پورت ایرانی چه عوارض احتمالی دارند؟
جواب: بوتاکس، دیسپورت، زیمن و به احتمال زیاد ماسپورت ایرانی در دست فرد نا وارد می توانند بسیار خطرناک باشند. البته ما همچنین با نمونه های تقلبی این داروها سر در گریبان هستیم که شناخت آنها حتی برای پزشک با تجربه هم مشکل است. برای اطلاع بیشتر از داروهای تقلبی در اینجا کلیک کنید.
بنابراین مهمترین عامل برای جلوگیری از عوارض احتمالی بوتاکس و دیسپورت و ماسپورت ایرانی انتخاب پزشک با تجربه و وارد به مصرف بوتاکس، دیسپورت و زیمن و یا هر برند دیگری که پزشک به ایمن بودن آن اطمینان دارد و من از آن خبر ندارم است می باشد. پزشک نه تنها باید بداند که چطور بوتاکس و یا دیسپورت را قبل از تزریق با محلول سالین ترکیب کند بلکه باید دقیقا بداند که در چه نقاطی و چه اندازه و در چه عمقی از بدن بوتاکس و یا دیسپورت را تزریق کند.
بوتاکس، دیسپورت و زیمن هر سه بسیار داروهای تقریبا بی خطری در دست پزشک با دانش و با تجربه به استفاده از آنها است بوتاکس از سال 1368 شمسی، دیسپورت از سال 1388 شمسی و زیمن از سال 1389 جواز های وارد شدن به بازار داروئی امریکا را از سازمان غذا و دارو امریکا گرفته اند و در طول این مدت میلیون ها و شاید بیلیونها نفر در سرتاسر دنیا بدون خطر از آنها استفاده کرده اند. برای اطلاع بیشتر از فرایند تهیه دارو در اینجا کلیک کنید.
Masport 500
که اولین محصول توکسین بوتولینوم در ایران است که توسط شرکت داروسازی مصون دارو
http://www.masoondarou.net/
به بازار ایران عرضه شده و جهانگیر تقی پور فقط از زمان شروع کار در ایران تجربه محدودی استفاده از ماسپورت ایرانی دارد ولی با عشق و علاقه به مصرف محصولات ساخت وطن در پی خواندن و جمع کردن اطلاعات در مورد ماس پورت و استفاده روز افزون از آن است. مطالعات جهانگیر تقی پور در باره ماس پورت
Masport 500
نشان می دهد که عوارضی مشابه بوتاکس، دیسپورت و زیمن دارد که عوارضی که توسط این شرکت های داروسازی غربی جمع آوری شده است و در گزارشاتی که در مورد عوارض کمیاب بوتاکس، دیسپورت و زیمن شده نشان می دهد که از نظر ایمنی هر سه عوارض تقریبا مشابهی دارند:
احساس درد کم، کمتر خون مردگی و تورم در محل تزریق و بسیار بندرت عفونت.
ضعف عضلانی در حوالی منطقه تزریق شده که اگر تزریق بوتاکس نزدیک ابرو صورت گرفته باشد ممکن است باعث پایین آمدن زیادی ابرو و حتی اختلال در بینایی شود.
گر چه بوتاکس برای کم کردن و یا از بین بردن موقتی سردرد های مزمن میگرنی استفاده می شود که گاهی برای چندین ماه بطول می انجامد. ولی بعضی افراد بعد از تزریق بوتاکس یا دیسپورت و یا زیمن سردرد کمی می گیرند.
چنانچه بوتاکس، دیسپورت و زیمن در حوالی دهان تزریق شوند امکان دارد که به ندرت دهان بخصوص در هنگام حرف زدن، خندیدن و جویدن گوشه اش به طور موقتی کجی نشان دهد.
مطالعات بالینی نشان می دهد که هر سه برند بوتاکس، دیسپورت و زیمن بعد از تزریق در بدن به مقدار جزئی پخش می شوند. گر چه در دوز جزئی پخش شده بی خطر هستند ولی امکان دارد که در دست افراد نا وارد تولید عوارض عمومی و خطرناک مثل اختلال در تنفس و اختلال های دیگر در بدن کنند.
در صورت پدیدار شدن هر کدام از این علائم بالینی فورا با پزشک معالج خود تماس بگیرید.
این علائم عمومی عبارتند از:
ضعف عمومی
احساس سفتی در عضلات گردن و پشت
علائمی همانند انفلوآنزا سردرد، دردهای عضلانی، گلودرد، تب، آب ریزش از بینی و سرفه.
اختلال در بلع
عدم کنترل ادرار
اختلال تنفسی که می تواند خطرناک باشد و باید فورا خود را به پزشک و بیمارستان رساند.

نام برند بوتاکس از کجا می آید؟
جواب: برند بوتاکس مارک و برچسب تجاری داروئی است که اولین شرکت (شرکت آلرگان امریکا) عرضه کننده آن برای مصرف پزشکی در سال 1332 شمسی برروی آن گذاشت. گرچه شرکتهای داروئی دیگر در کشورهای مختلف مبادرت به عرضه کردن این دارو با نامها و مارکها و برچسب ها و نشان های تجاری مختلف کرده اند ولی هنوز این دارو بنام تجاری اولیه اش بوتاکس در دنیا بخصوص در بین افراد غیر پزشک معروف است. برای اطلاع بیشتر در باره نام برند دارو اینجا کلیک کنید.
با توضیحات کارخانه سازنده منشا انتخاب اسم تجاری بوتاکس برای این دارو از انتخاب قسمتهایی از دو کلمه پزشکی بوت (یولیم) و (ت) اکس (ین) تشکیل شده
Bot (ulinum) (t)ox(in)
که نمودار آنست که از توکسین میکروب بوتولینوم تولید شده است.
نام ژنریک بوتاکس چیست؟
بوتاکس نمونه ژنریک ندارد. برای اطلاعات در باره ژنریک یک دارو اینجا کلیک کنید.
بوتاکس اونوبوتولینوم توکسین آ
Onabotulinum Toxin A
یا بوتولینوم توکسین تیپ آ
یا به زبان ساده تر در بین حرفه پزشکی از این دارو بنام بوتولینوم توکسین آ پزشکان در ارتباط با یکدیگر بکار می برند و فرمول این دارو
C6760H10447O2010S32
است.

بوتاکس و دیسپورت چطور فراورده شده اند؟
جواب: بوتاکس را برای اولین بار از تجزیه ترشحات سمی نوعی میکروب یا باکتری بنام کلوستریدیوم بوتولیسم بدست آوردند. گر چه می توان تمام داروها را نوعی "سم" بحساب آورد و تنها عاملی که با عث استفاده صحیح از آنها در درمان بیماریها می شود استفاده مقدار دقیق هر دارو در موقعیت بخصوص (دوز) است ولی در مقایسه با تمام سمومی که تاکنون توسط بشر در طبیعت شناخته شده اند سم میکروب کلوستریدیوم بوتولیسم که داروهای بوتاکس و دیسپورت و داروهای مشابه از قسمتی از این سم ساخته شده اند از بقیه سموم شناخته شده کشنده تر هستند. بنابراین چنین دارویی باید با کمال دقت و توسط افراد کاملا وارد مصرف گردد. برای اطلاع از فرایند آماده کردن یک دارو برای عرضه به بازار در اینجا کلیک کنید.

تاریخچه بوتاکس و دیسپورت چیست؟
جواب: می توان تاریخچه مسمومیت با سم میکروب کلوستریدیوم بوتولیسم را از دوران باستان ردیابی کرد ولی با پا گرفتن صنعت کنسرو سازی غذاها در حدود 200 سال پیش در غرب یک آلمانی بنام جستینوس کیمر بوده که اثرات مضر و مرگ های در اثر مسمومیت با سم کلوستریدیوم بوتولیسم که بوتاکس و دیسپورت را نیز شامل می شود به رشته تحریر درآورده است. او به درستی عقیده داشت که "سم بیولوژیکی" در سوسیس ها آلوده عامل مسمومیت قربانیان با سوسیس است ولی قادر به شناخت کلستریدیوم بوتولیسم نبود و در آن زمان کیمر اضافه کرد که کنسرو های سوسیس به وسیله موجوداتی نا دیدنی آلوده شده اند و به درستی او معتقد بود که "که این عامل بیولوژیکی برای رشد خود احتیاج به هوا ندارند (کلوستریدیوم بوتولیسم غیر هوازی است یعنی برای رشد احتیاج به هوا و اکسیژن ندارد) و او به درستی نتیجه گیری کرد که این مسمومیت باعث اختلال در ارتباطات اعصاب در بدن می شود که همانطور که الان ما میدانیم بوتاکس و دیسپورت و زیمن باعث جلوگیری از رسیدن پیامهای عصبی به عضله شده در نتیجه عضله به صورت موقتی ضعیف و تقریبا بی حرکت می شود.
حدود هشتاد سال بعد از کیمر بود که در پی مسمومیت و مرگ چند نفر در اثر خوردن سم های آلوده در مراسم دفنی در بلژیک سرانجام میکروب شناسی به نام وان ارمرنجر باکتری میکروب یا باکتری کلستریدیوم بوتولیسم را شناخت و سم آنرا که شامل بوتاکس، دیسپورت و زیمن می شود تشریح کرد.
چگونه آلرگان بوتاکس را روانه بازار کرد؟
در دوران جنگ دوم جهانی آمریکائیان کارهای تحقیقاتی فراوانی برروی ساختمان سم های میکروب کلوستریدیوم بوتولیسم که شامل بوتاکس و یا دیسپورت نیز میباشند انجام دادند که به عده زیادی از زخمیان آن جنگ بخصوص بعد از تهیه پنی سیلین در سال 1320 شمسی از نتیجه کارهای قبلی بسیار با ارزش الکساندر فیلمینگ انگلیسی کمک کرد. چون کلوستریدیوم بوتولیسم که برای رشد احتیاج به هوا ندارد یکی از عوامل مهم عفونت در عمق زخمهای مثل زخمی های گلوله خورده های جنگی بود و سم های این میکروب باعث فلج کردن عضلات بخصوص عضلات تنفسی و مرگ می شد اما تزریق پنی سیلین باعث از بین بردن کلوستریدیوم بوتولیسم و در نتیجه تولید سم های آن که بوتاکس و یا دیسپورت هم جز آنها بود می شد.
بعد از اتمام جنگ جهانی دوم در سال 1324 شمسی تحقیقات بر روی کلوستریدیوم بوتولیسم و بوتاکس و ادامه داشت تا سال 1332 شمسی که صاحب داروسازی آلرگان در امریکا با کمک پژوهشگرانی که در زمان جنگ برروی سموم کلوستریدیوم بوتولیسم کار کرده بودند توانست بوتاکس را برای مصارف پزشکی به بازار عرضه کند

آیا سم های دیگر میکروب کلوستریدیوم بوتولیسم هم مصرف داروئی دارند؟
جواب: میکروب کلوستریدیوم بوتولیسم دارای هفت نوع سم است که سه نوع آ، ب و ئی آن در انسان قادر به مسمومیت "بوتولیسم" می شود که در اثر مواد غذائی آلوده شده به این میکروب صورت می گیرد. این سموم که بوتاکس و دیسپورت هم جز آنهاست قادر به فلج کردن عضلات می شوند و خطرناک هستند. بوتاکس آمریکائی و تقریبا اغلب مارکهای معروف در دنیا مثل دیسپورت ساخت انگلیس و زیمن ساخت آلمان از نوع سم "آ" هستند ولی میوبلاک که فرانسوی است از نوع سم "ب" است و بوتاکس و دیسپورت کاربرد تقریبا یکسان در پزشکی دارند. البته در مصارف پزشکی ما از میزان بسیار کم بوتاکس و یا دیسپورت که با "واحد" دقیقا اندازه گیری می شود استفاده میکنیم که در دست فرد وارد به نحوه استفاده دقیق از بوتاکس و دیسپورت تقریبا بی خطری است. بوتاکس و دیسپورت نیز هم در امریکا و هم تمام اروپا جواز مصرف دارند گر چه بوتاکس در ایران تقریبا یافت نمی شود ولی دیسپورت در داروخانه های معتبر موجود است.

چه نمونه بوتاکسی در ایران وجود دارد؟
جواب: بوتاکس اصل ساخت شرکت آلرگان آمریکا در ایران وجود ندارد و چنانچه همچنین برندی با این مشخصات هم یافت شود باید به اصل بودن آن شک کرد چون امکان فراوان دارد که بوتاکس تقلبی باشد که در کشور ثالثی تولید شده باشد. برای عوارض بوتاکس و یا دیسپورت تقلبی اینجا کلیک کنید.
برند مورد استفاده در ایران دیسپورت است که ساخت شرکت اپسن در انگلیس است
https://www.dysport.com/
گرچه در مورد مبدا ساخت نمونه های وارد اتی دیسپورت به ایران شک وجود دارد و بعضی مبدا ساخت دیسپورت موجود در ایران را به کشور ترکیه ربط می دهند. باوجود اینکه از نظر بسته بندی و مهر و موم و سایر مشخصات با نمونه همین دارو در کشور سازنده آن انگلیس تقریبا یکی است (در انگلیس با نام دیسپورت بود ولی چند سالی است که همین دیسپورت با برند ازلور در انگلیس مصرف می شود در صورتی که هنوز در امریکا با برند دیسپورت صادر می شود این تفاوت نام برند دارو در مورد داروهای دیگر هم صدق می کند). برای اطلاع بیشتر در زمینه دست داشتن کارخانه اصلی سازنده دارو در کشورهای غربی در ساخت و عرضه کردن همان دارو با کیفیت کمتر و یا تولید نمونه های تقلبی آن برای صدور به کشورهای در حال توسعه در اینجا کلیک کنید.
دکتر جهانگیر تقی پور که سالها در انگلیس تجربه طبابت و مصرف بوتاکس، ازلور (دیسپورت) و زیمن را در کلینیک خصوصی جراحی های زیباسازی (کاسمتیک سرجری کلینیک) خود دارد واقف است که همین سه برند این دارو است که در تمام اروپا و تمام ایالات امریکا الان (خرداد 1395 شمسی) جواز نسخه کردن توسط پزشکان را دارند.
ماس پورت 500
Masport 500
Clostridium (written with error: Botulinume in the information leaflet) Type A Toxin Haemagglutinin Complex
محصولی ایرانی از شرکت مصون دارو است که در ورقه اطلاعات همراه ماس پورت 500 مشخصات تماس شرکت مصون دارو را به این صورت نوشته است:
البرز . کرج. شهرک صنعتی سیمین دشت. خیابان ششم شرقی. شماره 98 تلفن: 026-36670349
ورقه اطلاعات همراه دارو به زبان فارسی نوشته شده که گرچه به صورت خیلی خلاصه تهیه شده حاوی اطلاعاتی است که کاملا روشن است که نویسنده آن (که از روی نوشتن چند کلمه انگلیسی مشخص است که دانش اندوخته انگلیس بوده است) برای پزشکان آنرا نوشته است چون برروی "آماده سازی محلول توکسین جهت تزریق و راه مصرف:" و مقدار مصرف آن برای نواحی مختلف تکیه کرده است گرچه جهانگیر تقی پور به عنوان یک پزشک انتظار داشت که قدرت دارویی ماسپورت را در مقایسه با واحد های بوتاکس و دیسپورت سنجیده بودند که پزشک مصرف کننده در عمل می توانست که قدرت واحدی ماس پورت را تخمین بزند هم در این ورقه اطلاعات و هم در اطلاعات به آزمایشات و مطالعات علمی بر روی ماس پورت و گرفتن پروانه از وزارت بهداشت و درمان اشاره شده ولی به هیچگونه منبع و رفرنسی جهت پیدا کردن اطلاعات بیشتر اشاره نشده است. بنظر جهانگیر تقی پور انتخاب اسم ماسپورت که شبیه برندی جا افتاده یی بنام دیسپورت شرکت انگلیسی است که هر دو از سمی خطرناک ساخته شده اند ولی طبق اطلاعاتی که جهانگیر تقی پور از اطلاعات منتشر شده بوسیله شرکت های سازنده دیسپورت انگلیسی و ماسپورت ایرانی و منابع دیگر یافته هر کدام از این دو محصول با قدرت های دارویی مختلف هستند (یکی حدود یک سوم دیگری قدرت دارد) در نتیجه پزشک مصرف کنند امکان دارد در هنگام مصرف بین آنها اشتباه کند. به همین دلیل جهانگیر تقی پور هر وقت که می خواهد یکی از این دو محصول را از یخچال مطب خود برای مصرف بیرون بیاورد باید مواظب این تشابه اسمی باشد. بنظر می رسد چنانچه ماسپورت در پی وارد شدن به بازار اروپا و امریکا بود این تشابه اسمی سد بزرگ قانونی برای ورودش باشد. اطلاعات در مورد ماسپورت ایرانی بسیار محدود است در روز 23 شهریور 1395 ساعت 21 که بروی اینترنت به دو منابع به زبان انگلیسی ذیل یافت شد ولی همچنین اطلاعاتی به زبان فارسی در پایگاه اینترنتی مصون دارو پیدا شد
http://www.masoondarou.net/
file:///C:/Users/msi.shz/Downloads/Masport%20catalogue.pdf
Masport 500
ماس پورت
در ورقه اطلاعات همراه دارو آمده است که ماس پورت
Masport 500
در مورد خالص بودن و دقیق بودن در هر آمپول پودری آماده شده (ویال) اطلاعاتی داده شده است و نحوه عمل دارو که اثرش با مهار کردن موقتی پیام های عصبی است که کاملا با همخوانی با بوتاکس ساخت آلرگان آمریکا، دیسپورت ساخت انگلیس و زیمن ساخت آلمان است.
ماس پورت
Masport 500
حاوی 500 واحد داروی توکسین بوتولینوم است که هر واحد آن دارای
LD50
(مقداری از دارو که باعث مرگ پنجاه در صد یک گروه موش می شود وقتی که مقداری معینی از این دارو را یک بار به آنها به دهند) این قدرت دارویی با بوتاکس ساخت آلرگان امریکا مساوی است و در مقایسه واحد با واحد توکسین ماس پورت سه برابر قوی تر از دیسپورت ساخت انگلیس است چون از روی اطلاعات در دسترس ما می دانیم که بجای هر واحد بوتاکس می توان بین سه تا پنج واحد دیسپورت استفاده کرد. بوتاکس در پایگاه اینترنتی
www.botox.com
توضیح می دهد که
LD50
بوتاکس با تزریق داخل صفاقی موش همان یک واحد بوتاکس است.
بنابراین با در نظر گرفتن این اطلاعات یک ویال ماس پورت که پانصد واحد در آن است باید پنج برابر یک ویال بوتاکس که یک صد واحد است باشد.
گر چه اطلاعات داده شده در مورد این برند های (ایرانی و خارجی) مفید و قابل فهم برای پزشک تزریق کننده است ولی برای من پزشک در عمل مشکل ایجاد می کند چون در ورقه اطلاعات همراه دارو که بعنوان اطلاعاتی دقیق و رسمی از طرف شرکت دارو سازی مطرح می شود ماس پورت
Masport 500
مقدار داروی ماس پورت تزریقی (دوز) را تقریبا دو برابر دوز تزریقی بوتاکس برای مناطق مختلف صورت به پزشکان توصیه می کند که در صورت مساوی بودن قدرت ماسپورت با بوتاکس می تواند مشکل زا باشد.
گرچه وظیفه قانونی و اخلاقی شرکت سازنده دارو است که اطلاعات دقیق در اختیار جامعه پزشکی قرار دهد ولی با وجود تجربه چندین ساله جامعه پزشکی با مصرف بوتاکس آمریکا، دیسپورت ساخت انگلیس و زیمن ساخت آلمان می توان گفت که پزشک وارد و تعلیم دیده است که باید میزان مصرف (دوز) را در مردها و زن ها با سن های مختلف و نقاط مختلف با عضلات تقریبا مختلف و برای ناراحتی های مختلف مقدار تنظیم و تزریق کند. به همین دلیل دانستن قدرت دارویی (فارماکوکنیتیک – فارماکو دینامیک) ماسپورت بسیار مهم است و با پیروی از ورقه رسمی اطلاعات ماس پورت و تزریق پنجاه واحد (که قدرت دارویی مساوی با پنجاه واحد بوتاکس دارد) در ناحیه بین ابروها (خط اخم) بخصوص در افراد کم جثه و سالخورده می تواند خطرناک باشد. بهتر است از نصف این مقدار در اینگونه افراد شروع کرد و با دیدن و بررسی بیمار یک هفته بعد چنانچه لازم باشد مقدار جزیی به آن افزود. بنابراین دوز بندی ماسپورت حداقل برای "درمان چروک های صورت" احتیاج به بازنگری از طرف مسئولان کارخانه سازنده دارد.
ماس پورت
Masport 500
مانند بوتاکس و دیسپورت دو تا چهار روز طول می کشد تا اثرش را نشان دهد و حدود سه هفته بعد از تزریق اثرش به اوج می رسد و بستگی به میزان دارو و محل تزریق دارو چهار تا شش ماه اثرش دوام می یابد گرچه به تدریج اثرش کاهش خواهد یافت.
در همین دو صفحه اطلاعات همراه ماس پورت در مورد احتیاط در هنگام مصرف ماس پورت
Masport 500
به درستی توصیه شده که بیست دقیقه فرد بعد از تزریق در محل به ماند تا چنانچه حساسیتی نشان دهد به توانند اقدامات درمانی لازم دهند و برای دو ساعت کمپرس سرد به طور متناوب در محل تزریق قرار دهید. همچنین برای حدود شش ساعت بعد از تزریق عضلات محل تزریق را با انقباض و انبساط حرکت دهید و از ماساژ دادن و فشار دادن برروی محل تزریق جدا خودداری به فرمایید چون امکان دارد ه عضلات دیگر مانند عضلات چشم اثر کند.
عوارض بعد از تزریق تقریبا مشابه بوتاکس و دیسپورت نوشته شده است قابل خواندن در اینجا هستند.
ماس پورت مانند بوتاکس و دیسپورت به صورت پودر (مثل پودر پنی سیلین) در آمپول (ویال) است و در تمام اوقات قبل از مصرف باید در دمای دو تا هشت درجه سانتی گراد نگهداری شود و چنانچه بیش از هشت ساعت در نرمال سالین حل شده باشد از مصرف آن خودداری شود.

آیا نمونه ژنریک بوتاکس کیفیت نمونه برند آنرا دارد؟
جواب: بوتاکس نمونه ژنریک (یکسان با بوتاکس) ندارد ولی دیسپورت ساخت انگلیس و زیمن ساخت آلمان دو داروی مشابه (نه یکسان) بوتاکس هستند. در حقیقت نمونه ژنریک بوتاکس در دنیا وجود ندارد. برای اطلاعات در باره نمونه برند و ژنریک یک دارو اینجا کلیک کنید.
بجز بوتاکس محصول شرکت آلرگان امریکا دو محصول داروئی مشابه ولی نه یکسان در اروپا و امریکا در معرض استفاده توسط پزشکان است. دیسپورت (ازلور) که در انگلستان ساخته می شود و زیمن که در کشور آلمان ساخته می شود. جای بسیار خوشحالی است که در ایران هم ماس پورت به بازار آمده است که جهانگیر تقی پور آنرا به بیماران توصیه و در صورت موافقت تزریق می کند.
اما متاسفانه مسئله اساسی وجود محصولات تقلبی در کشور ما است. شاید به دلیل محبوبیت بوتاکس در بین افراد جوان و تقریبا سالخورده در دنیا و قیمت تقریبا بالای بوتاکس به منبعی برای استفاده مالی تولید کنند گان تقلبی بوتاکس و دیسپورت در کشورهای مختلف شده است. نمونه های تقلبی بوتاکس و دیسپورت و هر نمونه دیگر می توانند بسیار خطرآفرین باشد. چون پزشکان از محتویات داروئی و غیره داروئی این فرآورده های تقلبی اطلاع چندانی ندارند و برروی آنها مطالعات علمی صورت نگرفته است. برای اطلاع از فرایند داروئی بر روی اینجا کلیک کنید.
بوتاکس، دیسپورت، زیمن و ماس پورت ایران به صورت ویال حاوی پودر عرضه می شوند که پزشک با اضافه کردن محلول استریل نرمال سالین این دارو را آماده تزریق می کند. هر بسته بوتاکس و یا دیسپورت برای از بین بردن چروک پیشانی و کنار چشم حداقل دو مشتری کافی است.
هر ویال یا بسته داروئی بوتاکس حاوی یکصد واحد و هر بسته دیسپورت معمولا حاوی پانصد واحد داروست. گرچه مقدار داروئی بوتاکس، دیسپورت، زیمن و ماس پورت ایران از نظر خصوصیات داروئی قابل تبدیل به یکدیگر نیستند ولی در عمل پزشکان بر این عقیده اند که هر سه واحد دیسپورت به اندازه یک واحد بوتاکس و هر واحد زیمن تقریبا به اندازه یک واحد بوتاکس قدرت اثر داروئی دارند. در نتیجه پزشک باید از تفاوت های قدرت داروئی این برندهای کاملا آگاه باشد تا به تواند با تکیه بر دانش، تجربه و قضاوت خود برای مشتریش هر کدام از این برندها را استفاده کند.

چطور می توانم بوتاکس واقعی را از بوتاکس تقلبی تشخیص دهم؟
جواب: مهارت کسانی که در حرفه کپی سازی، بسته بندی و مهر موم کردن بسته های بوتاکس و دیسپورت و سایر داروهای تقلبی دست دارند به حدی است که حتی پزشکان باتجربه از تشخیص بوتاکس واقعی از نمونه تقلبی عاجز می مانند. تنها راه شناخت بوتاکس و دیسپورت و زیمن تقلبی از حقیقی بوسیله آزمایشات آزمایشگاهی میسر است که سازندگان این مواد خطرناک تقلبی به ضعف کنترل در کشورهای در حال توسعه واقفند و اغلب بازار این کشورها را مورد هدف قرار می دهند. برای اطلاع از کیفیت داروهای وارداتی در اینجا کلیک کنید.
در حقیقت برند بوتاکس که توسط شرکت آلرگان در امریکا ساخته می شود در ایران وجود ندارد و فقط مشابه بوتاکس داروئی از کشور انگلیس است که دیسپورت نامیده می شود و در انگلیس و سایر اروپا و همه امریکا جواز رسمی مصرف دارد در ایران برای مصرف وجود دارد البته در باره مبدا ساخت دیسپورت موجود در ایران هم ابهاماتی وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد داروهای تقلبی اینجا کلیک کنید.
در حال حاضر قیمت دیسپورت در ایران کمتر از یک سوم قیمت آن در کشور سازنده آن انگلیس است. دکتر جهانگیر تقی پور در کلینیک خصوصی جراحی های زیباسازی (کاسمتیک سرجری کلینیک) دکتر جهانگیر تقی پور در لندن برای سالها دیسپورت را همراه با برند بوتاکس واقعی و زیمن آلمانی برای مشتریانش استفاده کرده است.

ناگفته نماند که نمونه های چینی و کره ای بوتاکس نیز در ایران مصرف می شوند که به عقیده نویسنده دکتر جهانگیر تقی پور این نمونه ها قابل اطمینان نیستند و بهتر است بجای آنها از ماس پورت ایرانی استفاده کرد. برای اطلاع از عوارض احتمالی بوتاکس و دیسپورت های تقلبی اینجا کلیک کنید.
بطور کلی مشتریان در رشته زیباسازی طب (کاسمتیک) بیمار نیستند بلکه همه افراد سالمی هستند که تنها برای زیباتر جلوه کردن نزد پزشکان مورد اعتماد خویش برای تزریق بوتاکس می روند. در نتیجه هیچ چیز برای پزشک و بیمار دردناکتر از این نیست که با تزریق بوتاکس و یا دیسپورت کم کیفیت و یا تقلبی به فردی کاملا سالم عارضه ای موقتی و یا دائم داده شود چه برسد به اینکه جان کسی هم تهدید شود.

چطور می توانم مطمئن شوم که بوتاکس و یا دیسپورت حقیقی به من تزریق می شود؟
جواب: متاسفانه تشخیص بوتاکس و یا دیسپورت های تقلبی از برند های اصل و واقعی آنها برای هیچ پزشکی امکان ندارد. این واقعیت در مورد داروهای دیگر هم صدق می کند. برای اطلاع بیشتر اینجا کلیک کنید.
برای تشخیص نمونه حقیقی از تقلبی یک دارو احتیاج به آزمایشات آزمایشگاهی است که باید به وسیله سازمان های مسئول صورت گیرد و برای جلوگیری از ورود داروهای تقلبی مسئولان این نهادهای دولتی که هم از نظر قانون و هم از نظر منابع مالی و انسانی مصلح هستند اولویت بالائی قائل شوند.
در هرحال برای اینکه تقریبا مطمئن شوید که بوتاکسی و یا دیسپورتی که به شما تزریق می شود بوتاکس و یا دیسپورت تقریبا حقیقی و واقعی و یا بهترین در بازار ایران است بهتر است که برای دریافت آن نزد پزشکی که تجربه این کار را دارد و شما به ایشان اطمینان کامل دارید در مطب و یا مرکز پزشکی به او مراجعه کنید. بعید است که پزشکی جان بیمار خود را به خطر بیندازد و حیثیت حرفه ای خود را بخاطر مقداری نه چندان پول به خطر بیندازد.
پزشکان به نگرانی بیمار درباره وجود نمونه های تقلبی بوتاکس و دیسپورت در کشور آگاه هستند و برای اطمینان سازی معمولا به بیمار نسخه می دهند که بوتاکس را از هر داروخانه ئی که بیمار صلاح بداند بگیرد و برای تزریق نزد پزشک بیاورد. که در این صورت بیمار باید از خرید بوتاکس از افراد مختلف و یا از اینترنت جدا خودداری کند و فقط نسخه را برای دریافت بوتاکس و یا دیسپورت به داروخانه معتبری ببرد. در این صورت چون بوتاکس و دیسپورت به گرما و حرارت حساس هستند باید هرچه زودتر بوتاکس و یا دیسپورت را برای تزریق نزد پزشک ببرد و یا در صورت هرگونه تاخیر در تزریق بوتاکس یا دیسپورت باید بسته محتوی بوتاکس و یا دیسپورت را در یخچال نگه دارد. دکتر جهانگیر تقی پور عقیده دارد به دلیل عدم اعتماد در نمونه های خارجی بوتاکس استفاده از ماسپورت ایرانی را به بیماران خود توصیه می کند چون حداقل می داند که چه استفاده می کند و با تجربه یی که دارد نتایج خوبی در مصرف ماسپورت ایرانی دارد.
در مواردی که پزشک بوتاکس و یا نمونه مشابه (دیسپورت) را قبلا از جائی معتبر و قابل اطمینان تهیه کرده است، برای اطمینان سازی و کاهش اضطراب بیمار، من پزشک (دکتر جهانگیر تقی پور) پاکت حاوی بوتاکس یا دیسپورت را در معرض دید بیمار باز می کنم و حتی از بیمار دعوت میکنم که نوشته ها روی پاکت و ویال محتوی دارو که شامل مشخصات سازنده آن می باشد بخواند و ورقه محتوی اطلاعات را که در بسته بوتاکس و یا دیسپورت است به بیمار می دهم که آنرا بخواند و چنانچه سوالی دارد از من بپرسد. برای اطمینان بیشتر به عرض بیمار یا بهتر بگویم مشتری می رسانم که بوتاکس و یا دیسپورت را دقیقا از چه منبعی خریداری کرده ام و فاکتور خرید با مشخصات منبع و یا کپی فاکتور را در اختیار مشتری قرار می دهم و از مشتری دعوت می نمایم که در صورت هرگونه تردید با فروشنده بوتاکس و یا دیسپورت مستقیما تماس بگیرد. برروی هر کدام از ویال های داروئی بوتاکس و یا دیسپورت شماره سریالی نوشته شده که می توان به درستی در کشورهای غربی مبدا سازنده آنرا دریافت. در حقیقت همه شرکتهای داروئی در کشورهای غربی خط های تلفنی برای اطلاع رسانی به مردم دارند و شدیدا از حیثیت شرکت شان دفاع می کنند گرچه در این کشورها سازمانی دولتی هم در تمام مواقع جوابگوی مردم است و در صورت هرگونه گزارش و تردید در مورد تقلبی بودن یک دارو وارد عمل می شوند.
بعضی از این شرکت ها در صدور داروهای تقلبی به کشورهای در حال توسعه از طریق واسطه ها دست دارند. برای اطلاع بیشتر اینجا کلیک کنید.

چه نوع پزشکی بهتر است که بوتاکس و یا دیسپورت و یا ماسپورت ایرانی را تزریق کند؟
جواب: در کشورهای غربی و شاید در تمام کشورهای جهان برسر اینکه چه رشته و یا تخصص پزشکی مالک تزریق بوتاکس و یا دیسپورت و انواع ژل هاست بحث و بگو مگو و شاید هم گفت نوعی جنگ زرگری بین پزشکان رشته های تخصصی مختلف وجود دارد و به نظر می رسد که ایران هم از این وضعیت مستثنی نیست. بخصوص در ایران هنوز تخصص جراحی زیباسازی (کاسمتیک سرجن) وجود ندارد.
این واقعیتی است که در هیچ جای دنیا بجز درسطح تخصصی زیباسازی (کاسمتیک) در کشورهای غربی در هیچ دانشکده های پزشکی در باره بوتاکس، دیسپورت و زیمن و انواع ژل ها و نحوه تزریق آنها درس و تعلیمی به پزشکان داده نمی شود و در سطح تخصصی هم همین وضعیت تقریبا ادامه دارد. همه پزشکانی که بوتاکس، دیسپورت و زیمن و انواع ژل ها را تزریق می کنند معمولا با شرکت در دوره های کوتاه مدت صبح یا عصر و یا تمام روز از پزشکان دیگر در باره بوتاکس، دیسپورت و زیمن و انواع ژل ها و تزریق آنها یاد گرفته اند. در نتیجه سطح دانش پزشکانی که بوتاکس ، دیسپورت و زیمن و انواع ژل ها را تزریق می کنند بستگی به همت خود آنها دارد و به زبان ساده تر برای تزریق بوتاکس، دیسپورت و زیمن و ژل ها امتحانی از پزشکان گرفته نشده است که قبول و یا رد شده باشند گرچه همه پزشکانی که برای دوره معمولا چند ساعته یادگیری در باره بوتاکس، دیسپورت و زیمن و ژل ها و تزریق آنها شهریه ای پرداخت کرده اند صاحب یک گواهی پر زرق و برقی می شوند که اغلب آنها چه در خارج و چه در ایران آنرا در کنار میز مشاوره خود به دیوار آویخته اند و در معرض دید بیماران قرار داده اند.
بنابراین بنظر دکتر جهانگیر تقی پور درست به نظر نمی رسد که پزشکان یک رشته تخصصی مثلا متخصصین پوست یا جراحان ترمیمی و پلاستیک سعی کنند که بقیه گروه های اطبا را از تزریق بوتاکس، دیسپورت و زیمن و انواع ژل های جا گیرنده منع کنند چون تزریق این مواد داروئی در عضلات و عمق های مختلف بدن تقریبا ربطی به پوست ندارد و مهمتر اینکه این گروه پزشکان نمی توانند ادعا کنند که در برخورد با درمان حالتهای نادر اضطراری تهدید کننده جان بیمار در اثر حساسیت شدید و فلج شدن عضلات از سایر گروه های پزشکی در احیا بخشی بیماران بهتر هستند.
بنظر دکتر جهانگیر تقی پور اگر گروهی از پزشکان چنین ادعائی کنند در صدر همه رشته های تخصصی متخصصین چشم هستند چون بوتاکس و یا دیسپورت معمولا برای زیباسازی پیشانی و اطراف چشم ها تزریق می شوند و نمیتوان ادعا کرد که گروه دیگری از اطبا در داشتن دانش و انجام کارهای عملی در این ناحیه بدن از متخصصین چشم (چشم پزشک) برتر هستند. سایر پزشکان از جمله متخصصین بیهوشی به دلیل تبحر در عملیات نجات بخشی و احیا و جراحان به دلیل سروکار داشتن ممتد با تزریق و برش و وارد بودن به احیا در گروه های بعدی قرار دارند.
بنابراین دکتر جهانگیر تقی پور عقیده دارد که پزشک تزریق کننده بوتاکس، دیسپورت و زیمن و انواع ژل ها و بطور کلی زیباسازی (کاسمتیک) باید حداقل دارای دو خصوصیات باشد:
اول داشتن دانش وسیع در باره نه تنها بوتاکس, دیسپورت و زیمن و انواع ژل ها بلکه آناتومی بدن انسان و داروها بخصوص استفاده داروها در موارد اضطراری که احتیاج به نجات بخشی و احیا بیمار در موارد نادری که امکان دارد پیش آید. هدف اینجا این است که مصرف کننده بوتاکس، دیسپورت و زیمن و انواع ژل ها نه تنها بهترین سرویس تزریقی را از پزشک می گیرد تا به بهترین نحو زیبا شود بلکه چنانچه برای بیمار بطور بسیار نادر حالت اضطراری مانند حساسیت به دارو پیش آید پزشک باید بتواند آنرا درمان کند.
دلیل دوم اصلی "خواست" بیمار (و یا بهتر بگویم مشتری چون معمولا افراد سالمی هستند) است که هدفش برای نزد پزشک رفتن برای "زیبا" تر شدن است. به همین جهت است پزشک زیباسازی (کاسمتیک) به این مسئله توجه نموده و با استفاده از دانش و تبحر پزشکی و هنر ذاتی خویش به "درخواست" مشتری عمل کرده و "زیباسازی" اقدام نماید.
در کشورهای غربی برای مثال در انگلستان که دکتر جهانگیر تقی پور برای سالها بوتاکس، دیسپورت و زیمن و انواع ژل ها استفاده کرده است مطلع است که سازمان نظام پزشکی انگلیس و سایر کشورهای بازار مشترک اروپا نتوانسته مسئله تزریق بوتاکس، دیسپورت و زیمن و انواع ژل ها و به کلی دست داشتن پزشکان رشته های مختلف در عرضه خدمات زیبا سازی (کاسمتیک) را حل کنند. در انگلیس از نظر قانونی هر فرد کاردان و متبحر می تواند (فقط زمانی که اتفاقی و یا شکایت شود فرد تزریق کننده باید ثابت کند که دانش و تبحر آنرا داشته است) بوتاکس، دیسپورت و زیمن و انواع ژل ها را بخود و سایرین تزریق کند و از نظر قانونی لازم نیست که فرد تزریق کننده پزشک باشد و یا مدرک پزشکی داشته باشد. گرچه تقریبا همه افراد نزد پزشک می روند و همه کسانی که بوتاکس و یا دیسپورت و ژل های جا گیرنده را تزریق می کنند پزشک رشته های مختلف هستند حتی بعضی پرستاران با تجربه هم معمولا زیر نظر پزشک تزریق می کنند.
بوتاکس و دیسپورت و زیمن داروهای مفیدی هستند که در دست پزشک وارد به شناخت کامل آنها از ایمنی بالا ئی برخوردار هستند و می توان گفت که تقریبا بی خطر هستند. چون برروی بوتاکس بیش از دو هزار و سیصد مطالعه کارآزمائی بالینی صورت گرفته که این حجم مطالعه بالینی برروی بوتاکس نسبت به داروهای دیگر و سربلند بیرون آمدن بوتاکس از اینهمه آزمایش ها می تواند به مصرف کننده اطمینان بدهد. شاید به همین دلیل است که فروش بوتاکس تنها در امریکا بیش از نهصد میلیون بسته در سال و بنا بر گزارش شرکت سازنده آن آلرگان در امریکا در سال مترادف با سال 1385 شمسی ما بوده و فروش بوتاکس در جهان بیش از یک بیلیون و سیصد میلیون بوده است. با این وجود تقریبا تمام گزارش های عوارض مهم این بوتاکس مربوط به استفاده آن در دست افراد و پزشکان ناوارد و استفاده خطرناک بوتاکس بوده است.
در تمام مواردی که در پزشکی پزشکان بوتاکس را مصرف می کنند داروی مفیدتر و شاید هم کم عارضه تر از بوتاکس برای کمک به بیمار وجود ندارد.
با این وجود اثرات بوتاکس در تمام موارد استعمال پزشکی آن موقتی و معمولا چند ماه است که تزریق بوتاکس باید دو باره تکرار شود.
ناگفته نماند بوتاکس، دیسپورت، ماس پورت و داروهای مشابه که ساخت کره و چین ... را شامل می شوند مشتقات سم های بسیار قوی هستند که در دست افراد ناوارد می توانند بسیار خطرناک باشند.

بوتاکس تقلبی چه عوارضی می توانند داشته باشند؟
جواب: متاسفانه در اغلب اوقات پزشک تزریق کننده و مشتری گیرنده بوتاکس تقلبی اطلاعی از ترکیبات شیمیائی داخل بسته های بوتاکس و دیسپورت های تقلبی ندارند ولی شکی نیست که بوتاکس و دیسپورت های تقلبی دارای مضرات فراوان و نامعلومی هستند که می توانند برای جان مصرف کننده خطرناک باشند و در مواردی هم به قیمت جان مصرف کننده تمام شده است. برای مثال بین سالهای 1989 و 2003 میلادی 28 مرگ در اثر بوتاکس تقلبی در امریکا ثبت شده است.
گرچه در کشورهای غربی سازمان هائی وجود دارند که از ورود داروهای تقلبی جلوگیری می کند ولی گهگاهی این بوتاکس و دیسپورت های تقلبی در آن کشورها یافت می شود که گزارش عوارض بوتاکس و دیسپورت های تقلبی به پزشکان با ذکر شماره های سریال آنها فورا به همه پزشکان اطلاع داده می شود و گاهی هم در رسانه های عمومی انعکاس پیدا می کند.
با وجود بی اطلاعی از محتویات بوتاکس و دیسپورت های تقلبی گزارشاتی در مورد عوارض ناشی از تزریق آنها شده است که شامل:
عفونت و درد شدید و تورم در محل تزریق و فلج شدن قسمتی از صورت، صدمه دائمی به عصب و در موارد نادر تر حساسیت شدید و فلج شدن عضلات تنفسی که منجر به مرگ مصرف کننده بوتاکس و یا دیسپورت تقلبی شده است. علاوه بر عوارض غیره پیش بینی بوتاکس و دیسپورت های تقلبی دو نگرانی بزرگ دیگر نیز وجود دارد:
اول آنکه نه پزشک و نه بیمار از خصوصیات داروئی بوتاکس و دیسپورت های تقلبی آگاه نیستند بنابراین بوتاکس و دیسپورت های تقلبی می توانند کاملا سمی باشند و یا کاملا از مواردی بی خاصیت داروئی تهیه شده باشند چون بوتاکس و دیسپورت در تمام مدت قبل از مصرف باید در کنار بسته های یخ و یا در یخچال نگه داشته شوند و بعید بنظر می رسد که سازندگان و وارد کنند گان این بوتاکس و دیسپورت های تقلبی در موقعیتی باشند که در تمام ایاب و ذهاب و تا زمان استفاده از عهده این کار برآیند و یا به این مسئله مهم اهمیتی بدهند.
دوم اینکه بوتاکس و دیسپورت های تقلبی به احتمال زیاد حاوی مواد پروتئینی (آنتی ژنیک) هستند که ممکن است باعث حساسیت شدید و خطرناک و کشنده شوند و یا در مدت طولانی باعث تحریک سیستم دفاعی (ایمنولوژیک) در بدن فرد گیرنده شود که حداقل از نظر تئوری در مدت طولانی حتی سالها بعد از تزریق برای فردی که به او تزریق شده است تولید بیماری کند. این مسئله مهمی است چون در فرایند تهیه و آزمایش بوتاکس و دیسپورت های اصلی به این مسئله توجه شده و راه حلی در مراحل تهیه این داروها پیدا کرده اند که از این نظر هم ایمن باشند.
بنظر می رسد که تولید کنند گان بوتاکس و دیسپورت های تقلبی اغلب فعالیت خودشان را متوجه کشورهای در حال پیشرفت کرده اند چون امکان دارد که بعضی از این داروهای تقلبی از طریق واسطه ها در همان منطقه جهان تولید شود و از طرف دیگر بعضی براین عقیده اند که راه های قاچاق آسانتر و شاید هم سازمانهای کنترل کننده داروهای قاچاق و تقلبی کمتر امکانات آزمایشگاهی دارند و یا قابلیت نفوذ پذیری بیشتری نسبت به کشورهای پیشرفته غربی داشته باشند. همچنین چون داروها در کشورهای غربی به طور کلی گران تر هستند و منبع ممتد خوب و قابل اعتمادی برای شرکت سازنده دارو است و در صورت دست داشتن شرکت سازنده دارو بطور مستقیم و یا غیره مستقیم (از طریق واسطه ها) در این کشورها غربی فورا شرکت سازنده دارو را به پای میز محاکمه می کشانند و در رسانه های عمومی انعکاس پیدا خواهد کرد که لطمه غیره قابل جبرانی از نظر مالی و حیثیت به شرکت داروئی وارد خواهد شد. به همین دلایل شرکت های دارو سازی محیط مناسبی برای دغل کاری در کشورهای غربی ندارند جز اینکه نقشه انهدام شرکت خود را کشیده باشند. برای اطلاع بیشتر از نقش واسطه ها ی شرکت های داروسازی در کشورهای در حال توسعه اینجا کلیک کنید.

چرا بوتاکس و دیسپورت را باید در تمام اوقات در یخچال نگه داشت؟
جواب: بطور کلی بوتاکس و دیسپورت و ماسپورت ایرانی و سایر سموم کلوستریدیوم بوتولیسم به حرارت حساس هستند. حتی در اثر گرمای نسبتا کم به زودی بوتاکس و دیسپورت ضعیف و خاصیت داروئی خود را کاملا از دست می دهند. به همین دلیل است که قبل از تزریق باید در تمام اوقات و حتی در دوران ایاب و ذهاب و در مسیر انتقال از مبدا اولیه (یعنی از کارخانه سازنده دارو) به مبدا مورد مصرف در هر نقطه جهان (بعید است که سازندگان بوتاکس و دیسپورت تقلبی به این مسئله توجه کنند) باید بوتاکس آمریکائی و دیسپورت انگلیسی را در کنار بسته های محتوی یخ و یا در یخچال نگه داشت.
شرکت آمریکائی سازنده بوتاکس (آلرگان)
www.botox.com
توصیه می کند که بوتاکس را در یخچال و در دمای بین 2 تا ماکزیمم 8 درجه سانتی گراد نگهداری شود و سازنده دیسپورت که شرکتی انگلیس است همین توصیه را دارد ماسپورت ایرانی هم همین طور است ولی تنها محصولی از کشور آلمان (زایمن) از این دارو در انگلیس و سایر اروپا و امریکا استفاده می شود که به توصیه کارخانه سازنده آن میتوان این برند آلمانی مشابه بوتاکس و دیسپورت را در دمای معمولی اتاق در اروپا نگهداری کرد (تا 25 درجه سانتی گراد). بوتاکس آلرگان امریکا و نمونه آلمانی در ایران فعلا یافت نمی شوند گرچه شرکت ایرانی در اوایل آبان ماه 1395 درصدد وارد کردن زایمن به بازار ایران است. در نتیجه فقط نمونه انگلیسی بوتاکس که دیسپورت نام دارد در ایران در داروخانه های معتبر موجود است. البته دکتر جهانگیر تقی پور عقیده دارد به دلیل عدم اعتماد در نمونه های خارجی بوتاکس و دیسپورت استفاده از ماسپورت ایرانی خودمان را به همه بیماران توصیه می کند چون حداقل می دانیم که چه استفاده می کنیم و تزریق ماسپورت ایرانی بوسیله پزشک با تجربه نتایج خوبی دارد.
توصیه می شود از بوتاکس های ساخت کره و چین خودداری کنید.

رابطه بوتاکس و یا دیسپورت یا ماس پورت ایرانی با حرارت دادن قوطی های کنسرو مواد غذائی چیست؟
جواب: مسمومیت با مواد غذائی که به سم های میکروب کلستریدیوم بوتولیسم آلوده شده اند "بوتولیسم" میگویند که معمولا سم های آ، ب و ئی میکروب کلستریدیوم بوتولیسم در انسان تولید بوتولیسم می کنند که می تواند بسیار خطرناک باشد. بوتاکس و دیسپورت و ماسپورت ایرانی هم از سم آ این میکروب مشتق می گیرند.
همه سم های این باکتری از جمله بوتاکس و دیسپورت به گرما و حرارت بسیار حساسند و به همین جهت در ایران به درستی توصیه می شود که هر نوع غذای مانده را قبل از استفاده کردن حرارت دهید و بخصوص در مورد همه قوطی ها و یا بسته های غذائی کنسرو شده به درستی توصیه می شود که قبل از باز کردن و مصرف آنها حدود 20 دقیقه در آب جوش غوطه ور سازید تا در صورت وجود این سم ها نابود شوند.
برای اطلاعات بیشتر توصیه می شود که اطلاعات روی قوطی های کنسرو و بسته های غذائی را قبل از استفاده به دقت بخوانید.

درباره دکتر تقی پور

دکتر جهانگیر تقی پور فلوشیپ و عضویت کالج های سلطنتی جراحان انگلیس و اسکاتلند General & Cosmetic Surgeon Member of the Royal College of Surgeons of England & Fellow of the Royal College of Surgeons of Edinburgh, Scotland Former Member of the Panel Of Examiners at the Royal Colleges of Surgeons of the UK & Ireland

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.