شنبه , 4 دسامبر 2021
خانه / زیباسازی صورت و گردن / دلایل سالخوردگی و جراح زیباسازی

دلایل سالخوردگی و جراح زیباسازی

دلایل سالخوردگی و کار جراح زیباسازی

نوشته: دکتر جهانگیر تقی پور

چه عواملی باعث بوجود آمدن علائم سالخوردگی در انسان می شوند؟

جواب: مکانیسم سالخوردگی پیچیده است ولی بطورکلی سه علت باعث بوجود آمدن علائم سالخوردگی در انسان می شود:

·       شل شدن و افتادگی بافت ها

·       از دست دادن “حجم” مثلا گونه ها بمرور زمان افتاده و اندازه آنها هم کوچک تر می شود.

·      قوام  بافت ها، ساختار و تار و پود پوست دراثر عوامل محیطی و عوامل ذاتی یا ارثی بمرور زمان شروع  به تغییر می کنند.

از عوامل مضر محیطی میتوان از نیروی جاذبه زمین و نور خورشید نام برد كه با عث شل شدن عضلات و پیدایش چین و چروک در صورت و بقیه پوست بدن می شود. گر چه ورزش و غذای سالم مفید هستند ولی متاسفانه برای جلوگیری از اثرات نیروی جاذبه بر روی پوست و گوشت و استخوانهای بدن درمانی وجود ندارد.

رنگ پوست انسان را از نظر حساسیت به نور آفتاب به شش گروه تقسیم می کنند که گروه اول شامل پوست بعضی از اروپایی های كشورهاى اسكانديناوى را شامل می شود که دارای پوست بسیار سفید و زال و چشمان معمولا سبز هستند که پوست نازک آنها بسیار به نور آفتاب حساس است و به راحتی در زیر آفتاب می سوزد تقريبا هميشه بايد از كرمهاى ضد آفتاب استفاده كنند و گروه شش پوست سیاه و کلفت و نسوز آفریقایی دارند كه مقاوم به هرنوع نور آفتاب و گرما هستند و احتياج به كرمهاى ضد آفتاب ندارند.

در ایران پوست اغلب افراد در گروه های سه و چهار این گروه بندی قرار می گیرد که هم از نظر ضخامت و هم از نظر مقاومت به هر نور آفتاب نسبتا خوب هستند. گرچه بستگی به فصل سال و جایی که فرد زندگی می کند دارد. نور ملایم آفتاب برای سلامتی و ساخت ویتامین دی لازم است ولی چنانچه آفتاب شدید وجود داشته باشد می توان با کمتر ظاهر شدن در زیر تابش مسقیم آفتاب و استفاده از کرم های ضد آفتاب از اثرات مضر نور آفتاب برروی پوست کاست.

عوامل ارثی یا درونی که در پیدایش سالخوردگی هرفرد دخیل هستند بستگی به جنس،  نژاد و ضخامت و رنگ پوست او دارد. چروک سال خوردگی در پوست سفید و نازک زودتر ظاهر می شود چون به تابش آفتاب حساس تر است تا پوست جوگندمی که ضخیم تر و کمتر حساس به تابش خورشید است.

به این دو گروه عوامل تاثير گذار در پيدايش سالخوردگى می توان عامل سومی هم بنام عمومی یا عامل مشترک اضافه کرد که کسانی که دارای عادات خوردن غذاهای طبیعی و سالم و  ورزش کردن مرتب  و استرس و اضطراب کمتر در زندگی هستند علائم سالخوردگی در آنها دیرتر پديدار مى گردد.

گرچه به مرور زمان در همه نژادها و گروه ها نیروی كشسانی ارتجاعی عضلات رو به تحلیل می رود و و در پی فرآيند و سلسله مراتبی عضلات شل و قوه کششى یا الاستیته پوست بطور ادامه داری رو به کاهش می رود. اثرات این تغییرات ادامه دار بر نیروی ارتجاعی نسوج و ضمائم موجود در پوست صورت  و بقیه بدن بصورت چین و چروک و افتاده گی در صورت و سایر اعضا ظاهرمی گردد. در فرایند و پروسه سالخوردگی ذخائر چربی در صورت نیز جابجا می شوند که با نگاه در آینه فرد سالخورده می تواند به آسانی علائم آشکار این تغییرات بیولوژیکی را در صورتش رویت کند.

برای اثرات سالخوردگى از نظر بيولوژيكى در بدن به سامانه انستیتو ملی سالخورگی امریکا در

https://www.nia.nih.gov/health/publication/aging-under-microscope/what-aging

رجوع فرمایید.

چند نوع درمان زیباسازی (کاسمتیک) برای صورت وجود دارد؟

جواب: گر چه صورت افراد جوان هم گاهی احتیاج به دستکاری و همگونی اجزا و زيباسازى  دارد ولی معمولا  صورت سالخورگان در اثر گذشت زمان بطور نامهربانه اى سن آنها را بردیگران برملا میکند که اغلب این علایم سالخوردگی قابل ترمیم هستند.

بیشتر علايم سالخوردگى ناشی از مضرات عوامل محيطى چون تابش آفتاب برروى پوست و رو به تحلیل رفتن ساختار  پوست و نسوج و شل شدن عضلات صورت و گردن است که می توان با بکار گرفتن درمانهای زيباسازى به شادابی و جوان سازی کمک کرد. جراح زیباسازی (کاسمتیک سرجن) میتواند بطور قابل ملاحظه اى از علايم ظاهرى صورت و گردن بکاهد.

گرچه بين درمان هاى زيباسازى و جوان سازى تفاوت وجود دارد ولى در اصل هدف هر دو گروه زيبا كردن فرد است.

درمان های موجود برای جوانسازی یا زیبا سازی صورت و گردن زیاد هستند ولی بطورکلی آنها را بدو دسته تقسیم میکنند:

الف – درمانهای غیر جراحی مثل انواع کرم های مختلف پوستی و انواع ماشین های کوچک و بزرگ میکرودرم آویشن (که با برخورد کریستال یا مشابه به پوست سلول های سطحی را جمع می کند)  که اغلب اثرات کم و گاهى زودگذر دارند و لایه برداری پوست که به استفاده از لیزر دی اکسید کربن و كميكال پيل (موادهای اسیدی ضعيف و خيلى قوى) صورت می گیرد که کمیکال پیل های قوی و لیزر اثرات بهتری دارند.

البته می توان لیزر برای از بین بردن موهای زائد بدن، بوتاکس و تزریق انواع ژلها و حتی چربی را جز این دسته بحساب آورد. این نوع درمان ها معمولا بوسیله سالن های زیبایی و پرستاران و پزشکان هم عرضه می شوند.

ب: درمان های جراحی زیباسازی (کاسمتیک سرجری) که معمولا در اروپا و امریکا به وسیله متخصصین رشته های جراحی  مختلف باتوجه به تجربه شخصی جراح  هنوز هم کم و بیش عرضه می شوند که حتی امکان دارد که هر جراح عمل جراحی مختلفی برای صورت انجام دهد. البته در امریکا برای سال ها و در چند سال گذشته در انگلیس و سایر کشورهای اروپا شروع به آموزش و تعلیم رشته جراحی زیباسازی (کاسمتیک سرجن) کرده اند که متاسفانه هنوز در کشور ما ناشناخته است در این مورد بیشر بخوانید.

امروزه جراحی های صورت کم خطرتر، با برش های کوتاه تر، بهبودی سریع تر و نتایج بهتر در دست جراح با تجربه همراه است. اساس جراحی های صورت مانند سایر قسمت های بدن بر روی همخوانی و هم آهنگی اجزا صورت قرار دارد که در عین حال جراح با برش کوتاه شل شده گی عضلات درونی را استوار و محکم و پوست صورت و گردن صورت را ترمیم می کند که تقریبا این عمل جراحی با نتایج دائمی همراه است. منظور از دائمی یعنی معمولا اثری بیش از پنج سال و شاید چندین سال بیشتر داشته باشد. ولی هیچ نوع ضمانتی در باره اثرات نهایی ایده آل و مورد دلخواه شما و پایداری طول مدت اثرات عمل از طرف جراح داده نمی شود. در حقیقت در حرفه پزشکی هیچ  پزشکی حق تضمین کردن نتیجه خوب عمل جراحی و یا بدون عارضه بودن جراحی برای جراحی های زیبایی و هر نوع جراحی دیگر را ندارد.

چه نوع درمان زیباسازی (کاسمتیک) برای صورت من توصیه می کنید؟

جواب: صورت و بدن افراد با هم فرق دارد و توصیه درمان زیباسازی برای صورت هر فرد بستگی به صورت «بی مانند» آن فرد دارد. به همین دلیل مشاوره و گفتگو با متخصص زیباسازی (کاسمتیک سرجن) بسیار مهم است که با راهنمایی ایشان بتوانید بهترین روش درمان زیباسازی را برای صورت خودتان انتخاب کنید.

آیا همه جراحان زیباسازی (کاسمتیک سرجنز) یک نوع درمان زیباسازی (کاسمتیک) برای صورتم توصیه میکنند؟ به فرض اینکه نزد چند نفر برای مشاوره بروم؟.

جواب: نه

چون درمان زیباسازی نه تنها بستگی به عواملی چون سن و انتظار شما از درمان زیباسازی دارد بلکه بستگی به سلیقه، دانش و تجربه جراح هم دارد.

بطور کلی درمان های زیبایی یا زیباسازی (کامتیک) اصول علمی پزشکی پایداری در مقایسه با درمان بیماریهای جسمی و روانی در پزشکی حتی در کشورهای پشرفته غربی ندارند گرچه در کشورهای غربی برنامه آموزشی برای تربیت آنها دارند. برای مثال اگر فردی با فشار خون بالا و یا بیماری نقرس نزد پزشکی در هر گوشه دنیا برود پزشک چنانچه لازم باشد فقط می تواند از میان چند دارو مشخص نسخه برای بيمار بنویسد. در صورتی که اگر شما نزد چند پزشک که در رشته زیباسازی در ایران کار می کنند در یک ساختمان در محله مسکونی خودتان برای ترمیم چین و چروک صورت خودتان بروید به احتمال زیاد هر کدام از آنها توصیه متفاوت از دیگران خواهد کرد. چون پزشکان هم مثل افراد عادی غیرپزشک زیباسازی را طبق سلیقه خویش از دریچه چشم خودشان تجسم می کنند. البته اکنون کمیابند پزشکانی که به روشی قدیمی دل بسته اند و حاضر به عوض کردن روش خویش مطابق پیشرفت در علم و تکنولوژی نیستند.

چرا هر جراح در ایران روشی تقریبا مختلف برای درست کردن یک کار زیباسازی (کاسمتیک) توصیه می کند؟

جواب: برای اینکه در ایران هنوز رشته تخصصی جراحی زیباسازی (کاسمتیک سرجن) وجود ندارد که بتواند جراحانی در مکتبی با برنامه مشخص جهت درمان جراحی های زیباسازی (کاسمتیک) پرورش دهد. در نتیجه به علت عدم وجود جراحان زیباسازی (کاسمتیک سرجنز) در ایران جراحان رشته های مختلف جای خالی جراحان زیباسازی (کاسمتیک) را پر کرده اند. این جراحان دارای گذشته تعلیماتی متفاوتی هستند که تقریبا ربط زیاد به جراحی زیباسازی (کاسمتیک) ندارد. مثلا متخصص های پوست که در مورد درمان بیماری های پوستی دوره دیده اند، جراحان ترمیمی و پلاستیک (در ایران اسم این گروه به “جراحان پلاستیک و زیبایی” تبدیل شده) که برای خدمت در مراکز سوانح و سوختگی آموزش در مورد جراحی های ترمیمی دوره داده اند، جراحان عمومی که برای درمان قسمت های مختلف بدن از جمله روده و معده و سینه آموزش دیده اند، جراحان گوش، حلق و بینی که برای درمان بیماری های …

امید است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به موضوع آموزش و تعلیم جراحانی در رشته جراحان زیباسازی (کاسمتیک سرجن) در کشور توجه کند و راه های قانونی را هموار سازد. به دو دلیل:

اول اینکه هیچکدام از پزشکانی که به کارهای زیبایی فعلا در ایران مشغول هستند برای خدمت به بیماران سالمی که برای نیازهای زیباسازی (کاسمتیک) مراجعه می کنند تربیت نشده اند.

دوم اینکه جراحان رشته های مختلف که الان به کارهای زیبایی روی آورده اند با سرمایه ملت تحصیل کرده اند و بهتر است که از آنها برای خدمت به بیماران در رشته تخصصی خویش استفاده شود.

مهم است که بدانیم که عمل هاى زيباسازى برروى افراد سالم صورت مى گيرد كه بدون احتیاج پزشكى خودشان را به تزريقات بوتاكس و ژل و چاقوى جراحى مى سپارند. بطور کلی نتایج عمل های جراحی زیباسازی بستگی به تبحر جراح با استفاده از ترکیبی از علم پزشکی و هنر ذاتی خویش دارد. جراح زیباسازی نه تنها به علم و دانش  پزشکی مجهز است بلکه باید از نیروی ذاتی هنری خویش در زیبا کردن بهره ای برده باشد. بیشتر بخوانید.

آیا مشاوره با دکتر جهانگیر تقی پور مجانی است؟

جواب: نه معمولا مجانی نیست.

برای مشاوره قبل از عمل جراحی معمولا مقداری هزینه شما خواهید پرداخت.

 

چرا مشاوره بعضی پزشکان مجانی است ولی مشاوره دکتر جهانگیر تقی پور هزینه دارد؟

جواب: مشاوره با دکتر جهانگیر تقی پور طبق تعرفه و قوانین موجود معمولا هزینه دارد.

در مورد مشاوره مجانی برای کارهای زیباسازی با پزشکان دیگر معمولا هزینه از جایی جبران می شود مثلا از مواد و فراورده یی که استفاده می کنند و یا اینگونه “مشاوره” ها برای ارجاع شما به جراحان و یا استفاده از سرویس های موجود در مطب یا کلینک آنها صورت می گیرد که در هرحال امکان فراوان وجود دارد که شما متحمل هزینه زیادتری از تعرفه معمولی مشاوره در این فرایند شوید.

 

درباره دکتر تقی پور

دکتر جهانگیر تقی پور فلوشیپ و عضویت کالج های سلطنتی جراحان انگلیس و اسکاتلند General & Cosmetic Surgeon Member of the Royal College of Surgeons of England & Fellow of the Royal College of Surgeons of Edinburgh, Scotland Former Member of the Panel Of Examiners at the Royal Colleges of Surgeons of the UK & Ireland

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.