شنبه , 4 دسامبر 2021
خانه / صفحه نخست / آیا صورت ایده آل وجود دارد؟

آیا صورت ایده آل وجود دارد؟

صورت ایده آل

دکتر جهانگیر تقی پور

آیا امکان پیدا کردن صورت کاملا ایده آل وجود دارد؟ جواب به این سوال مشکل است چون برداشت افراد جامعه در باره زیبایی صورت یکسان نیست ولی بطور کلی عقیده بر این است که همآهنگی و تناسب بین اجزا صورت بسیار مهم است و برای درک بیشتر این موضوع اگر صورت را به طور عمودی به دو نصف تقسیم کنیم و این دو نصف صورت را با هم مقایسه کنیم. هر چه این دو نصف عمودی صورت به هم شبیه تر و قرینه باشند به همان نسبت صورت جذاب تر و زیبا تر بنظر می رسد. در نتیجه مطالعات نشان داده اند که صورتی که دو نصف عمودی آن کاملاً قرینه و یکسان است به نظر افراد زیباترین، جذاب ترین و خوشگل ترین و احتمالا ایده آل ترین صورت تجلی می کند.
اهمیت زیبایی صورت در مطالعات فراوان نشان داده شده است برای مثال موقعیتهای شغلی، تصمیم گیری داوران حتی رفتار معلمان با افراد خوش صورت ملایم تر و آرام تر است

البته امروزه با وجود قوم ها مختلف درشهرهای مختلف جامعه، شاید صحبت در مورد صورت ایده ال صحیح نباشد و شاید بهمین دلیل در پزشکی هم فرم صورت افراد را تقریبا به گرد، کشیده، چهار گوش و بیضی (تخم مرغی) و حتی بیشتر تقسیم می کنند ولی در هنر نقاشی به طور دقیق تری نکاتی برای ترسیم صورت در نظر می گیرند که این معیارها در زیباسازی صورت برای پزشکان هم مفید هستند.
برای مثال جراح بینی را با توجه به سایر اجزا صورت تجزیه و تحلیل می کند چون بینی کوچک و باریک در صورتی پهن و بزرگ خوش آیند نیست. بعضی از این نسبت ها عبارتند از:
درصورت طول بینی (از بین ابروها تا نوک بینی یا زیر بینی) یک سوم طول عمومی میانی صورت (از رستنگاه مو تا پایین چانه) است.
یک سوم بالای صورت از رستنگاه مو بین پیشانی و موی سر تا بین ابروها و یک سوم پایین بینی از زیر بینی تا انتهای تحتانی چانه می باشد.
به طور افقی عرض بینی تقریبا به اندازه ی طول افقی یک چشم است که تقریبا یک پنجم عرض صورت است. از گوشه ی خارجی چشم تا قسمت خارجی گوش هم یک پنجم عرض صورت است. حد فاصل بین دو چشم تقریبا به اندازه ی طول افقی یک چشم است و اینکه به طور کلی در باره طول عمودی صورت یک و نیم برابر عرض صورت است بحث های زیادی شده است.
ضمنا خطی که از بین دو ابرو به طور عمودی رسم شود پس از مماس بودن با لب بالا ای از آخر چانه رد می شود.

این نسبت ها حداقل منشا چند صد ساله دارند چون لئوناردو داوینچی (1452 – 1519 میلادی ) نقاش ایتالیایی در سال 1487 میلادی در داخل یک مربع و دایره با جوهر بر روی صفحه کاغذ به ابعاد تقریبا
34 x 24
سانتی متر تصویری از مردی برهنه در دو نمای جلو و عقب که بر روی هم منطبق هستند کشیده است و بر روی همان صفحه طبق مشاهده خویش درباره ی تناسب های بدن انسان در بیش از 500 سال پیش توضیحاتی کاملا دقیق داده است که به نظر افراد وارد در زمان کنونی حیرت انگیز است برای مثال لئوناردو داوینچی که علاوه بر نقاش بودن در علوم دیگر هم خبره بوده می نویسد:
اندازه ی طول پای هر انسان یک هفتم طول قد اوست.
اندازه ی طول عمودی گوش هر انسان به اندازه نصف صورت اوست.
فاصله ی میان وسط سینه تا بالای سر یک چهارم قد است
فاصله ی کله ی سر تا پایین چانه یک هشتم قد است
دست های باز شده انسان به اندازه ی قد اوست
فاصله ی نوک پایینی چانه تا بینی یک سوم طول صورت اوست
فاصله از رستنگاه مو تا ابرو ها یک سوم طول صورت است
برای اطلاعات بیشتر در مورد این نسبت ها به اینترنت مراجعه فرمایید
البته برای زیبا جلو دادن تنها داشتن نسبت های صحیح در بدن کافی نیست و عوامل فراوان دیگری از جمله رفتار و حرکات بدنی نیز موثر هستند سالم و تندرست بودن داشتن پوستی شفاف وبا نشاط و داشتن صورتی کودکانه تناسب های بهتر بین دور کمر و دور باسن و اندازه و فرم و شکل سینه ها و باسن و حتی اندام های همه در زیبا بودن موثر هستند

 

درباره دکتر تقی پور

دکتر جهانگیر تقی پور فلوشیپ و عضویت کالج های سلطنتی جراحان انگلیس و اسکاتلند General & Cosmetic Surgeon Member of the Royal College of Surgeons of England & Fellow of the Royal College of Surgeons of Edinburgh, Scotland Former Member of the Panel Of Examiners at the Royal Colleges of Surgeons of the UK & Ireland

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.