شنبه , 4 دسامبر 2021
خانه / زیباسازی صورت و گردن / صورت و جراح زیباسازی (کاسمتیک سرجن)

صورت و جراح زیباسازی (کاسمتیک سرجن)

 

صورت  و جراح زیباسازی (کاسمتیک سرجن)

نوشته: دکتر جهانگیر تقی پور

صورت آینه جسم و روح است. یعنی با نگاه به صورت اغلب می توان به سلامت جسمی و حالت روحی شخص پی برد.  برای مثال صورت شاداب نمایانگر تنی سالم و رخساری رنگ پریده و رنجور حکایت از گرفتاری جسمی یا روحی دارد. به درستی گفته اند “عقل سالم در بدن سالم است” و علاوه براین صورت انسان همچنین انعکاس دهنده حالات روحی و عاطفی زودگذر چون شرم، غم، اضطراب، ترس، عصبانیت و خشم نیز می باشد.

بنابراین داشتن “صورت” زیبا نه تنها نمودار سلامت جسم و روح ماست  بلکه نقش “صورت” در فرهنگ شرقی ما با ابعادی وسیع تر وارد “شخصیت” کلی ما هم می شود که برای حفظ ظاهری “صورت” خودمان در بین اقوام، دوستان و سایرین دست به هرکاری می زنیم.

از طرف دیگر مطالعات پزشکی نشان  می دهد که اهمیت دیدن صورت دیگران به قدری است که مناطق بخصوصی (فوزیفرم) در مغز را فعال می کند و دیدن “صورت زیبا” با عث جریانی قوی تر در شبکه های مهم ادراکی – تصمیم گیری و پاداش گیری مغز می گردد که اثرات آن طولانی است و باعث تولید “مهر” و محبت نیز  می  شود که پیوندی عاطفی به وجود  می  آورد که می توان  به درستی آنرا بین “مادر و نوزاد”  دید. همین رابطه عاطفی شناسایی صورت یکدیگر عاملی برای راز بقای انسان و بعضی موجودات است که باعث می شود که مادر فرزند خود  را رها نکند و از او مواظبت نماید.

گرچه به سیمای خدادادی خودمان با دیدی افتخارآمیز می نگریم ولی گاهی احتیاج به مقداری کمک با استفاده از امکانات خدادادی در این دور و زمانه در دوران محدود عمرمان پیدا می کنیم که با بهسازی بوسیله جراح “زیباسازی یا کاسمتیک سرجن” می تواند به منظره و چشم انداز ما بیفزاید. مطالعات همچنین نشان می دهند که برخورد اولیه افراد دارای صورت زیبا و دلنشین با دیگران می تواند نقش مثبتی بازی کند که احتمال شانس  بهره وری افراد با صورت زیبا و تودل برو را از فرصت های  شغلی و اجتماعی افزایش دهد.

چون بنظر می رسد که توجه به ظاهر و “زیبا بودن”  نقشی بیش از گذشته در زندگی افراد بازی می کند، در کشورهای غربی در دهه گذشته مسئولان بهداشت و درمان در این کشورها فلوشیپ تخصصی جدیدی در رشته  جراحی بنام جراح زیباسازی (کاسمتیک سرجن) برای عرضه کردن سرویس “زیبا سازی” صورت و بدن انسان تدوین دیده اند که شکی نیست این نسل جدید جراحان با صلاحیت ترین افراد برای درمان نگرانی های اینگونه بیماران می باشند.

در بریتانیا در سال 2009 میلادی اداره پزشکی اعلام کرد که جراحان فلوشیپ کالج های سلطنتی که از قبل از سال 2001 میلادی بکارهای زیبا سازی (کاسمتیک سرجن) مشغول بوده اند بعنوان متخصص جراحی زیباسازی (کاسمتیک سرجن) شناخته می شوند و برنامه تعلیم جراحان بعد از سال 2001 به وسیله کالج های سلطنتی تدوین و بمرحله اجرا در آمد. در امریکا بورد تخصصی جراحان زیباسازی (کاسمتیک سرجن) برنامه فلوشیب را طرح و بمرحله اجرا  گذاشته است. برای مثال متخصص های پوست و مو و متخصص های چشم (چشم پزشک) دو سال و متخصص های جراحی عمومی، متخصص گوش، حلق و بینی و متخصص های ترمیمی و پلاستیک (در ایران کلمه زیبایی را جانشین ترمیمی کرده اند در نتیجه نام این تخصص را به پلاستیک و زیبایی تعییر داده اند)  یکسال علاوه بر دوره تخصصی خودشان در جراحی های زیباسازی (کاسمتیک سرجری) آموزش و علیم ببینند تا اجازه نشستن برای امتحان بورد تخصصی جراحی زیباسازی (کاسمتیک سرجری) به آنها داده شود.

با وجود وفور مشتاقان “زیبا شدن” در ایران مسئولان محترم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برنامه یی برای آموزش و تعلیم رشته تخصصی جراحی زیباسازی (کاسمتیک سرجن) در ایران نچیده اند.

در جامعه پزشکی عقیده براینست که جراحان زیباسازی (کاسمتیک سرجن) نه تنها از نظر علم و دانش پزشکی باید سالها دانش آموخته باشند بلکه هرکدام از آنها باید از تجربه و تبحر شخصی و شم و غریزه  ذاتی هنری خویش هم سود ببرند تا بتواند با به کارگیری مهارتهای علمی پزشکی و تصورات ذهنی هنری زیباسازی خویش بتواند تن و رخساری “همآهنگ” و زیبا را به مشتری تحویل دهد. جراح زیباسازی (کاسمتیک سرجن) وظیفه سنگینی بردوش دارد چون حاصل زحمات جراح زیباسازی (کاسمتیک سرجن) “دیدنی” است و در معرض دید مشتری و همگان برای قضاوت قرار می گیرد.

به همین دلیل است که بعضی عقیده دارند که جراحان زیباسازی (کاسمتیک سرجن) قادر به خلق کردن اثری هنری هستند که شاید سایر رشته های پزشکی به راحتی از عهده آن بر نمی ایند. چون جراحان زیباسازی (کاسمتیک سرجنز) با افزایش اعتماد بنفس و احساس راضی بودن در فرد برروی سلامتی جسمی، روحی و بطور کلی بازدهی و کارآزمایی اجتماعی افراد جامعه اثرات مثبت دارند و در پیشرفت جامعه موثرند.

قابل یادآوری است که در کشورهای غربی چون انگلیس و امریکا لفظ یا عنوان فوق تخصص … و یا فوق فوق تخصص وجود ندارد و جامعه پزشکی و مردم عادی از چنین لفظی استفاده نمی کنند.

درباره دکتر تقی پور

دکتر جهانگیر تقی پور فلوشیپ و عضویت کالج های سلطنتی جراحان انگلیس و اسکاتلند General & Cosmetic Surgeon Member of the Royal College of Surgeons of England & Fellow of the Royal College of Surgeons of Edinburgh, Scotland Former Member of the Panel Of Examiners at the Royal Colleges of Surgeons of the UK & Ireland

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.