یکشنبه , 17 اکتبر 2021

زیباسازی گوش

 

عمل جراحی زیبا سازی گوش (کاسمتیک اتوپلاستی)

گوش احترامی بیشتر از عضو شنوایی بودن دارد. ما در عصر “ارتباطات” زندگی می کنیم و شکی نیست که اگر نشنویم که دیگران به ما چه می گویند ما قادر نیستیم که جواب درستی به آنها بدهیم.  بنابراین گوش نه تنها حس شنوایی است بلکه بر روی تکلم و حرف زدن و ارتباط ما با دیگران نقشی اساسی دارد و جا دارد که به آن توجه کرده و مواظب گوش باشیم.

از نظر فیزیولوژی مهمترین کار گوش آنست که با تبدیل امواج صوتی به جریان الکتریکی و رساندن آن به مغز صدا را تشخیص دهیم. از نظر آناتومی گوش دارای سه است یا در حقیقت می توان گفت که انسان در هر طرف سرش دارای سه گوش است. گوش داخلی در جای امن در کنار مغز در ساختمان استخوانی حلزونی شکل جمجمه جا دارد و گوش میانی گوش داخلی را به گوش خارجی که همان لاله قابل دیدنی گوش است که ما در کنار سر می بینیم ارتباط می دهد.

همخوانی گوش خارجی با سایر اجزاء صورت به زیبایی فرد می افزاید از طرفی خوشگلی گوش با برقراری تناسب بین اجراء خود گوش میسر است.

عمل جراحی زیباسازی گوش (کاسمتیک اتوپلاستی) معمولا به درخواست فرد بدون علت پزشکی صورت می گیرد. هدف آنست که اجزاء گوش را بالانس و متناسب با هم کرده و گوش را در حالت طبیعی تر در کنار سر قرار دهد.

ارزیابی گوش و موقعیت آن در کنار سر و آگاهی کامل از انتظارات بیمار برای انتخاب بهترین روش درمانی که بتواند انتظارات بیمار را برآورده کند مهم هستند.

پوشاندن گوش بد شکل با موی سر، کلاه و روسری اگر هم در مدت طولانی عملی باشد باعث صدمه به اعتماد بنفس شخص می شود. با عمل جراحی زیبا سازی گوش (کاسمتیک اتوپلاستی) می توان ظاهر گوش را تغییر داد و نسبت های طبیعی بین اجزاء گوش را برقرار کرد و در عین حال گوش بیرون زده را به کنار سر نزدیکتر کرد

برای باز و بسته شدن جواب هر یک از سوالات زیر بر روی سوال مورد نظرتان کلیک کنید

چطور می توان گوش را زیبا سازی (کاسمتیک اتوپلاستی) کرد؟

جواب: درمان های جراحی و بدون جراحی برای گوش وجود دارد که برای اصلاح معایب ظاهری گوش (گوش خارجی) استفاده می شوند. عمل های جراحی زیبا سازی گوش (کاسمتیک اتوپلاستی) برای تغییر محل لاله گوش و ترمیم اغلب نواقص ظاهری مادرزادی و اکتسابی گوش خارجی صورت می گیرد.

آیا یک نمونه عمل جراحی زیبا سازی گوش (کاسمتیک اتوپلاستی) وجود دارد؟

جواب: روش های مختلفی برای عمل جراحی زیبا سازی گوش (کاسمتیک اتوپلاستی) وجود دارد که هر جراح بنا به سلیقه خویش و نوع ناراحتی گوش از میان آنها انتخاب می کند. برای اطلاعات در مورد انتخاب جراح زیباسازی (کاسمتیک سرجن) بیشتر بخوانید.

از چه سنی می توان عمل زیبا سازی گوش (کاسمتیک اتوپلاستی) را انجام داد؟

جواب: بعضی ناراحتی های مادرزادی گوش را می توان در روزهای اول بعد از تولد نوزاد که لاله های گوش نرم هستند با مالش صاف کرد اصلاح کرد ولی غضروف های داخل لاله های گوش بعد از شش هفته سفت می شوند و دیگر با مالش قابل اصلاح نیستند و برای اصلاح احتیاج به عمل جراحی زیباسازی گوش (کاسمتیک اتوپلاستی) دارند.

در اطفال تا سن حدود پنج سالگی رشد اصلی لاله گوش به وقوع پیوسته است و کودک از نظر اخلاقی اجتماعی شده است. در این مرحله قبل از شروع مدرسه که امکان دارد بچه های دیگر او را به خاطر گوشش دست بیندازند و اذیت کنند برای عمل جراحی زیباسازی گوش (کاسمتیک اتوپلاستی) آماده است.

افراد بالغ در هر سنی می توانند عمل جراحی زیبایی سازی(کاسمتیک اتوپلاستی) داشته باشند.

در کشورهای غربی اغلب عمل جراحی زیبا سازی (کاسمتیک اتوپلاستی) بین 4 تا 14 سال صورت می گیرد.

آیا عمل جراحی زیبا سازی گوش (کاسمتیک اتوپلاستی) بر روی شنوایی اثر دارد؟

جواب: خیر اثر ندارد. انسان دارای گوش خارجی، میانی و داخلی است. عمل های جراحی زیباسازی گوش (کاسمتیک اتوپلاستی)  بر روی گوش خارجی صورت می گیرد که تقریبا در انسان ثابت است و تاثیر چندان برروی حس شنوایی انسان ندارد

چه نوع بی حسی برای عمل جراحی استفاده می شود؟

جواب: نظر جراح مهم است می توانید بیشتر در این زمینه بخوانید.

عمل جراحی زیبا سازی گوش (کاسمتیک اتوپلاستی) را می توان زیر بی حسی موضعی انجام داد. در حین عمل جراحی احتیاج به همکاری بیمار برای ثابت نگه داشتن وضعیت سر می باشد. عمل جراحی زیبا سازی (کاسمتیک اتوپلاستی) را هم می توان با استفاده از داروهای آرام بخش (سداشن) یا در زیر بیهوشی عمومی در بیمارستان انجام داد.

بعد از عمل جراحی زیبا سازی گوش(کاسمتیک اتوپلاستی)

 1. دور سرتان و بر روی گوش ها باند پیچی شده است نگران نباشید طبیعی است.
 2. کبودی، ورم و درد بعد از عمل جراحی زیباسازی گوش (کاسمتیک اتوپلاستی) بستگی به نوع عمل دارد. در مورد حس کردن درد بیشتر بخوانید.
 3. برای کاهش ورم در 24 ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد بر روی گوش استفاده کنید. ولی مواظب باشید که برای چند ساعت بعد از عمل جراحی گوش شما بیحس است و مواظب باشید که با گرما و یا سرما صدمه نبیند.
 4. در صورت داشتن درد از داروهای تجویز شده استفاده نمایید درد بعد از سه روز اول معمولا بسیار کم یا بدون درد می شود در صورت ازدیاد درد و چنانچه با تورم و تب همراه باشد فورا با ما تماس بگیرید. و در صورت اشکال در تماس با ما به نزدیکترین اورژانس بدون وقفه مراجعه کنید.
 5. خونریزی بعد از عمل جراحی زیبا سازی گوش (کاسمتیک اتوپلاستی) کمیاب است ولی وجود لخته ی خون در زیر پوست بعد از عمل جراحی زیباسازی گوش (کاسمتیک اتوپلاستی) مهم است و در صورت ازدیاد درد و ورم هر منطقه گوش ما را خبر کنید.
 6. عدم تقارن در همه ی اعضای بدن طبیعی است ولی چنانچه زیاد و قابل قبول نباشد کمک خواهیم کرد.
 7. عوض شدن حس گوش و اطراف آن بعد از عمل جراحی زیبا سازی (کاسمتیک اتوپلاستی ) به مرور زمان معمولا خوب می شود.
 8. زخم بعد از عمل جراحی زیبا سازی (کاسمتیک اتوپلاستی ) در پشت گوش قابل دیدن نیست.
 9. امکان حساسیت به داروها و چسب ها وجود دارد در صورت بروز به ما لطفاً خبر دهید.
 10. عفونت - آنتی بیوتیک نسخه شده را طبق برنامه مرتبا استفاده نمایید تا از عفونت جلوگیری کند. چون عفونت لاله گوش امکان دارد باعث کج و معوج شدن لاله گوش شود و اثرات بدی بر جا بگذارد.
 11. مواظب محل گوش ها بعد از عمل جراحی زیبا سازی (کاسمتیک اتوپلاستی ) باشید. نباید آنها را تحت, فشار, کشش و حرکات زیاد در دوران بعد از عمل جراحی که در حال جوش خوردن و خوب شدن هستند قرار دهید.
 12. از خوابیدن بر روی گوش ها خودداری کرده و از بالش نرم استفاده کنید.
 13. از گرفتن دوش و خیس کردن محل عمل تا برداشتن بانداژ خودداری کنید. بعد از درآوردن باند پیچی از نوار پلاستیکی که ورزشکاران به دور سر می زنند (هدباند) برای یک ماه استفاده کنید. بهتر است برای دو هفته اول در تمام اوقات و برای سه هفته دیگر فقط در شب استفاده کنید.
 14. معمولا بخیه ها جذب شدنی هستند در صورتیکه بخیه غیر قابل جذب استفاده شده باشد بین 5 تا 7 روز درآورده خواهند شد.
 15. به دلیل کم شدن حس گوش چنانچه برای خشک و مرتب کردن مو سشوار استفاده می کنید مواظب باشید که پوست گوش شما نسوزد تا زمانی که حس به حالت طبیعی بر گردد.

درباره دکتر تقی پور

دکتر جهانگیر تقی پور فلوشیپ و عضویت کالج های سلطنتی جراحان انگلیس و اسکاتلند General & Cosmetic Surgeon Member of the Royal College of Surgeons of England & Fellow of the Royal College of Surgeons of Edinburgh, Scotland Former Member of the Panel Of Examiners at the Royal Colleges of Surgeons of the UK & Ireland

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.