پنج‌شنبه , 2 دسامبر 2021
خانه / زیباسازی تنه بدن / لیپوسکشن: سئوالات و جواب ها

لیپوسکشن: سئوالات و جواب ها

دکتر جهانگیر تقی پور طی سال ها تجربه کار در کلینیک جراحی های زیباسازی (کاسمتیک سرجری کلینیک) خود در لندن از روش های مختلف لیپوسکشن استفاده کرده است. ایشان با به شیراز آوردن سیستم ویزر و سیستم پاور ایکس شرکت سوند سرجیکال امریکا که به عقیده ایشان بهترین سیستم های چربی کشی (لیپوسکشن) در جهان هستند در موقعیتی قرار گرفته که اغلب عمل های جراحی چربی کشی (لیپوسکشن) با ویزر شرکت سوند سرجیکال امریکا را در زیر بیحسی موضعی و گاهی با استفاده از داروهای آرامبخش (سداشن) انجام دهد.

دکتر جهانگیر تقی پور با استفاده از محلول تاموسنت (کلاین) منطقه مورد نظر را بی حس کرده و سپس از طریق سوراخ کوچک  کمتر از چهار میلی متر در پوست با استفاده از ویزر شرکت سوند سرجیکال امریکا چربی را آب کرده و از بدن بیرون می کشد. دستگاه ویزر با استفاده از تکنولوژی پیشرفته اولتراسوند می تواند همه ی نسج های چربی و فیبروزه و را حل و سپس آنها را بیرون بکشد و منطقه را تقریبا تخت کند. دکتر جهانگیر تقی پور گاهی علاوه بر استفاده از سیستم ویزر از سیستم پاورایکس همین شرکت سوند سرجیکال امریکا که هر دو (ویزر و پاورایکس) را بهترین سیستم های چربی کشی (لیپوسکشن) در جهان می دانند و در اروپا و امریکا کاربرد فراوان دارند نیز استفاده می کند.

آمار شرکت سوند سرجیکال امریکا نشان می دهد که بیش از پنجاه درصد عمل های جراحی لیپوسکشن در امریکا  (لیپوسکشن شایع ترین عمل های زیباسازی “کاسمتیک” در امریکا و اروپا است) به وسیله ویزر شرکت سوند سرجیکال امریکا صورت می گیرد که این آمار نمودار اطمینان خاطر حرفه پزشکی به سیستم ویزر شرکت سوند سرجیکال امریکا و مفید بودن آن برای بیماران است.

لیپوسکشن: دکتر چهانگیر تقی پور به بعضی سئوالات پاسخ می دهد

برای باز و بسته شدن جواب هر یک از سوالات زیر بر روی سوال مورد نظرتان کلیک کنید

چرا مهم است قبل از عمل جراحی لیپوسکشن  به سبک زندگی بیمار توجه شود؟

جواب: مهمترین نکته در مشاوره پزشکی با دکتر جهانگیر تقی پور آنست که برروی این نکته تاکید شود که چربی کشی (لیپوسکشن) به عنوان روشی برای کاهش وزن نیست. بلکه می توان با سبک زندگی سالم و استفاده از رژیم غذایی سالم و طبیعی و ورزش مرتب وزن را کم و کنترل کرد و از بیماری های قلبی عروقی و دیابت قندی جلوگیری نمود.

ولی چنانچه نقاطی در بدن انسان باشند که کاهش ذخایر چربی آنها به ورزش و رژیم غذایی جواب ندهد می توان آنها را چربی کشی (لیپوسکشن) کرد.

چربی کشی (لیپوسکشن) برای شکل و فرم دادن به بدن است. با چربی کشی (لیپوسکشن) می توان در بدن تغییرات ظاهری به وجود آورد به همین دلیل بعضی چربی کشی (لیپوسکشن)  را در فارسی به "پیکر تراشی" ترجمه کرده اند.

بجز چربی کشی (لیپوسکشن) چه درمان های دیگر برای کاهش ذخایر چربی در بدن  وجود دارد؟

جواب: روش های  درمانی دیگری برای کاهش چربی در بدن وجود دارد. برای مثال با استفاده از رژیم غذایی سالم و طبیعی و ورزش مرتب می توان از ذخایر چربی بدن کاست گرچه امکان دارد که برروی شلی و افتاده گی نسج ها (بخصوص شکم) اثر چندانی نکنند.

روش های درمانی غیره جراحی کاهش چربی که بعضی شرکت ها ادعا دارند عموما مفید نیستند. این شرکت ها ادعا دارند که می توانند از روی پوست چربی را کاهش دهند. متاسفانه به علت عدم کنترل قانونی چون این دستگاه ها جز وسایل پزشکی محسوب نمی شوند دستگاه های زیاد مختلفی وارد بازار کشورهای مختلف شده است. با قرار دادن دسته (پروب) این وسایل بر روی پوست ذخایر چربی عقیده دارند که با استفاده از انرژی لیزر، رادیوفرکونسی، سرما و روش های دیگر چربی ها را آب کنند. این دستگاه ها و روش های غیره جراحی متاسفانه نتایج قابل توجهی ندارند.

گرچه ویزر و پاورایکس شرکت سوند سرجیکال امریکا حداقل روش های دیگر لیپوسکشن وجود دارد. مثلا  برای استفاده از وکیوم با قدرت بالا از ده ها سال مورد استفاده بوده و الان هم بوسیله اغلب جراحان در ایران استفاده می شود که با قدرت مکش همه نسج ها را بیرون می شد و به دلیل دردناک بودن زیر بیهوشی عمومی صورت می گیرد. از میان دستگاه های دیگر چربی کشی (لیپوسکشن) از دستگاه میکروایر امریکا که برای سال ها جای خود را در مراکز پزشکی جهان باز کرده است نام برد ... و لیپوماتیک بلژیک که با وجود اینکه بنظر می رسد که در سال 1996 میلادی وارد بازار شده است و در اروپا و امریکا بسیار کم استفاده می شود در چند سال گذشته به دلیل تبلیغات وسیع در ایران فعلا جا باز کرده که به عقیده دکتر جهانگیر تقی پور قابل استفاده است ولی با توجه به قیمت دستگاه در ایران و مخارج برای مصرف کننده و هزینه و نتایج برای بیمار لیپوماتیک در ایران با تبلیغ وسیع زیاده از حد جایی باز کرده است. لطفاً بیشتر بخوانید.

چه قسمتی از بدن را می توان چربی کشی (لیپوسکشن) کرد؟

جواب: با استفاده از سیستم ویزر و پاورایکس می توان برروی تمام مناطق چربی بدن لیپوسکشن  کرد اما شایع ترین قسمت های بدن که برروی آنها چربی کشی (لیپوسکشن) صورت میگیرد شامل:

شکم، پهلو ها، ران ها، باسن، قسمت داخلی زانو، پشت ساق پا، بازوها، زیر چانه، روی آرواره و قسمت پایین صورت، سینه مردان و پستان زنان و اطراف آن.

طبق آمار لیپوسکشن شکم و ران ها در زنان و شکم و پهلوها در مردان شایع ترین مناطقی در بدن هستند که در کشور های غربی چربی کشی (لیپوسکشن) می شوند.

چه کسانی کاندید چربی کشی (لیپوسکشن) از بدنشان هستند؟

جواب: کاندیداهای مناسب برای لیپوسکشن مانند هر درمان دیگر زیباسازی (کاسمتیک) افرادی سالم از نظر جسمی و روحی هستند که دارای پوستی با نیروی کشسانی و ارتجاعی مناسب هستند. لیپوسکشن برای درمان چاقی نیست در نتیجه لیپوسکشن برای افرادی که بی ام آی آنها بالاتر از سی باشد مناسب نیست.

آیا چربی کشی (لیپوسکشن) ریسک و خطر دارد؟

جواب: بله، همه عمل های جراحی خطراتی دارند که چربی کشی (لیپوسکشن) از این قاعده مستثنی نیست. البته عوارض هر عمل جراحی مقداری مربوط به ماهیت عمل جراحی، نوع بیهوشی و جراح دارد. برای عوارض لیپوسکشن در زیر توجه فرمایید.

امروزه روش های جدید لیپوسکشن مانند ویزر از ایمنی بالایی برخوردار است. طبق آمار شرکت سوند سرجیکال امریکا سازنده ویزر با وجود هزاران و به احتمال زیاد میلیون ها لیپوسکشن
که با ویزر زیر بیحسی موضعی تا در دنیا ورت گرفته کنون گزارش واقعه یی که جان بیمار را به خطر انداخته باشد به آنها نرسیده است.

دکتر جهانگیر تقی پور بندرت از بیهوشی عمومی برای چربی کشی (لیپوسکشن) استفاده می کند و اغلب لیپوسکشن را در زیر بی حسی موضوعی با تزریق مایع مخصوص تاموسنت است

Tumescent Liposuction


که دارای آدرنالین (اپی نفرین) و داروی بیحسی است و در منطقه ی مورد نظر که عمل لیپوسکشن صورت می گیرد تزریق می شود. سپس توسط سوراخ کوچک در پوست چربی ها را به وسیله ی لوله های باریک که قطر شان حدود
3 میلی متر (میکرو کنولا) است با ویزر حل و بیرون میکشد. در این روش آدرنالین داخل محلول از کبودی و خونریزی بعد از عمل جراحی جلوگیری می کند. در حقیقت شایع ترین روش کاهش چربی بدن با چربی کشی (لیپوسکشن) در اروپا و امریکا در زیر بیحسی موضعی صورت می گیرد.

مطالعات در امریکا نشان می دهد که تخمین ریسک مرگ با بیهوشی عمومی برای لیپوسکشن یک در چهل هزار در صورتیکه این ریسک بسیار کمتر با بیحسی وضعی (یک در سیصد هزار) برای لیپوسکشن است. نا گفته نماند که ریسک مرگ زیر بیهوشی عمومی برای عمل های جراحی غیر زیباسازی (کاسمتیک) بالاتر و در حدود یک در ده هزار تخمین زده می شود.

چه نوع بیهوشی برای لیپوسکشن ایمن تر است؟

جواب: لیپوسکشن در بین گروه های سنی جوان و سالمند طرفداران فراوان دارد گرچه لیپوسکشن جانشین رژیم غذایی سالم همراه با فعالیت بدنی و ورزش نمی شود ولی مناطقی در بدن وجود دارند که چربی های آنها با رژیم غذایی و ورزش از بین نمی رود برای مثال به زیر چانه، بازوها، پهلوها، مناطق داخل و خارج ران، داخل زانو و شکم.

بیهوشی عمومی عوارض مخصوص خود را دارد که امکان دارد باعث لخته شدن خون و عوارض جدی
شود که با آمار در کشورهای غربی نشان داده اند که از هر چهل هزار نفر که زیر بیهوشی عمومی برای لیپوسکشن
می روند یک نفر امکان دارد که حتی جان خود را از دست بدهد در صورتی که این شانس به یک نفر در هر سیصد هزار زیر بیحسی موضعی نزول می کند.

بنابراین لیپوسکشن زیر بی حسی موضعی تقریبا کاملا بی خطر است به همین دلیل چربی کشی (لیپوسکشن) به وسیله ی پزشکان رشته های مختلف در اروپا و آمریکا اغلب زیر بی حسی موضعی صورت میگیرد ولی متاسفانه در ایران بنظر می رسد که اغلب چربی کشی (لیپوسکشن) زیر بیهوشی عمومی صورت می گیرد.

به طور کلی در بیست سال گذشته تحولات عمیقی در روش های بیحسی و بیهوشی برای لیپوسکشن به و جود آمده است که با انتشار مطالعات دکتر جفری کلاین امریکایی در ژورنال آکادمی جراحان زیباسازی امریکا (آکادمی کاسمتیک سرجن امریکا) در سال 1987 شروع و به مرور زمان در جامعه پزشکی امریکا و اروپا تثبیت شده است. متاسفانه در ایران همکاران جراح و بیهوشی که دکتر جهانگیر تقی پور در بیمارستان های دولتی و خصوصی با آنها برخورد کرده است اطلاع دقیقی از روش جهانگیر مایع تاموسنت دکتر جفری کلاین
ندارند بنظر می رسد بعلت عدم آگاهی از بعضی از مسئولان از ابعاد علم و دانش و استفاده از تکنولوژی در پزشکی برای پزشکانی که بخواهند مثلا با استفاده از مایع کلاین (تاموسنت) به بیماران خود از نظر ایمنی خدمت کنند
محیط کار ناامنی است برایشان خواهد بود.

امروزه به دلیل تنوع فراوان در دستگاه های لیپوسکشن و تکنیک های زیاد در زمینه چربی کشی (لیپوسکشن) پزشکان رشته های مختلف با دیدن دوره های کوتاه مدت عملی به صورت کارگاه های تعلیماتی طریق مختلف لیپوسکشن را یاد میگیرند. از طرف دیگر کارخانه های سازنده دستگاه های پزشکی که شامل انواع بسیار زیاد ماشین های چربی کشی (لیپوسکشن) می شود در امریکا و اروپا طبق قانون موظف هستند که دستگاه پزشکی آنها
به افراد با صلاحیت و بطور صحیح در پزشکی استفاده شوند. در نتیجه کارخانه های سازنده دستگاه های پزشکی هم طبق وظیفه قانونی که به عهده دارند پزشکان رشته های مختلف را بطور عملی تعلیم می دهند قبل از اینکه دستگاه را به پزشک بفروشند. قوانین موجود در امریکا و اروپا باعث شده است که پزشکان رشته های مختلف که شامل متخصصین پوست، ترمیمی و پلاستیک هم می شود بعد از تعلیم دیدن در استفاده از دستگاه لیپوسکشن و گرفتن گواهی تحت پوشش بیمه حرفه ای قرار بگیرند که هم به نفع بیمار است هم به نفع پزشک. اما متاسفانه در ایران به پزشکان رشته های تخصصی زیادی اجازه داده نمی شود در نتیجه اغلب پزشکان نمی تواند خود را برای فعالیت های زیباسازی (کاسمتیک) بیمه حرفه ای کند که نه بنفع بیمار است و پزشک هم امنیت شغلی ندارد.

بنابراین باز نگیری در قوانین موجود در ایران کمک کننده است چون هدف رساندن بهترین و با صرفه ترین سرویس به "مصرف کننده" یعنی بیماران است.

آیا بعد از چربی کشی (لیپوسکشن) سلول های چربی بر می گردند یا جای دیگر بدن چربی زیاد نمی شود؟

جواب: لیپوسکشن به طور دائمی چربی یا سلول های چربی را از بدن بیرون می آورد و این چربی خارج شده بر نخواهد گشت یا جای دیگر بدن سبز نخواهند شد. البته گذشت زمان باعث تغییرات مهم در بدن می شود که جابجا شدن ذخایر چربی هم یکی از اتفاقاتی است که در فرایند ازدیاد سن اتفاق می افتد و ربطی به لیپوسکشن ندارد.

در حقیقت مقدار چربی که می توان در هر بار لیپوسکشن از بدن خارج کرد محدودیت است.
حجم بیشتر از چهار لیتر (چهار کیلوگرم) از نظر علم پزشکی جایز نیست چون برای بیمار خطر دارد.

باید توجه کرد که در هیچ روش لیپوسکشن نمی توان ’تمام‘ سلول های چربی را از بدن
خارج کرد. در نتیجه باید به سبک زندگی بعد از چربی کشی (لیپوسکشن) هم توجه کرد. چون اگر بعد از لیپوسکشن فرد با رژیم غذایی نامناسب و زندگی غیر فعال وزن اضافه کند با ازدیاد وزن سلول های چربی باقی مانده (تعداد آنها زیادتر نمی شود) هم امکان دارد شروع به بزرگ تر شدن همراه با سایر قسمت های بدن کنند.

از نظر پزشکی دانستنی است که تعداد سلول های چربی در بدن از زمان بعد از بلوغ زیادتر نمی شوند ولی زمانی که وزن کم یا زیاد می شود هر کدام از این سلول های چربی در بدن انسان اندازه آنها بزرگتر یا کوچکتر می شود. البته ذکر این نکته مهم است که
بعضی تحقیقات جدید در امریکا نشان می دهد که کسانی که طور ناگهانی با استفاده از رژیم های غذایی نامطلوب و گرسنگی وزن زیادی از دست می دهند و سپس در مدت نسبتا کوتاهی وزن زیاد می کنند می توانند سلولهای چربی جدیدی بخصوص در ناحیه پهلوها درست کنند. بنابراین توصیه می شود کسانی که قصد لیپوسکشن دارند بهتر است که با برنامه ریزی در مدت طولانی مواظب سبک زندگی و داشتن رژیمی طبیعی و سالم و فعال و ورزشی و خواب خوب شبانه باشند. در حقیقت بهتر است که ابتدا با اصلاح سبک زندگی خود بوده و از کاهش و ازدیاد سریع وزن جلوگیری و ورزش و رژیم غذایی مناسب فراموش نکنند.


با چربی کشی (لیپوسکشن) می توان تعداد سلول های چربی را به طور فاحشی کاهش داد در بدن شکل و فرم منطقه ی لیپوسکشن شده را تغییر داد.


آیا نتایج چربی کشی (لیپوسکشن) دایمی است؟

جواب: بله نتایج چربی کشی (لیپوسکشن) دائمی است.
بعد از لیپوسکشن هم باید مواظب زیاد شدن وزن بود چون روی تمام اعضا بدن اثر می گذارد.

چربی کشی (لیپوسکشن) برای کاهش وزن نیست بلکه برای شکل دادن و خوش قد و قامت و زیباتر کردن بدن است . در حقیقت برای افرادی که چاق هستند و بی ام آی آنها بالاتر از سی است لیپوسکشن مناسب نیست چون با کشیدن حداکثر سه یا چهار کیلوگرم چربی از بدن شان با چربی کشی (لیپوسکشن)
در افراد چاق این مقدار نه می تواند تاثیر چندانی در فرم دادن بدن آنها داشته باشد. از نظر پزشکی کشیدن بیش از چهار کیلوگرم چربی در لیپوسکشن توصیه نمی شود و در حقیقت بیش از این حد می تواند خطر آفرین باشد.

بجز رژیم غذایی و ورزش و لیپوسکشن آیا درمان دیگری برای افراد چاق وجود دارد؟

جواب: بله، برای درمان افراد چاق که بی ام آی آنها بیشتر از 36 است لیپوسکشن مفید نیست و بجای لیپوسکشن از عمل های جراحی زیادی استفاده می کنند که با کوچک کردن معده یا عمل بای پاس معده و قسمت اول روده می توان به کاهش وزن اقدام نمود. هدف این عمل های جراحی که با سوراخ های جا کلیدی در شکم می توان آنها را انجام داد آنست که با کاهش حجم معده و یا تغییرات دیگر بیمار با خوردن مقدار کمی غذا احساس پری معده و سیری کند در نتیجه بیمار طی هفته ها و ماه ها وزن کم می کند.

بهترین روش توجه به بی ام آی است که می توان آنرا از فرمولی محاسبه کرد. گرچه بستگی به موضع ذخایر چربی در بدن فرد دارد ولی لیپوسکشن برای کسانی که چاق نیستند و بی ام آی آنها حدود سی یا کمتر است مفید است در صورتی که لیپوسکشن برای بی ام آی بالاتر از سی عوارض زیادی دارد.

چطور خودم را برای چربی کشی (لیپوسکشن) آماده کنم؟

جواب: قبل از عمل جراحی چربی کشی (لیپوسکشن) با دکتر جهانگیر تقی پور صحبت خواهید کرد تا از خوبی ها و بدی های روش های لیپوسکشن آگاه شوید. دکتر جهانگیر تقی پور مایل است که از انتظارات و نقطه نظرات شما آگاه گردد. گرچه لیپوسکشن بستگی به تجربه و تبحر جراح دارد ولی باید واقع بین باشید و منتظر نتایج کاملا ایده آل نباشید. هدف بهتر کردن وضع موجود است نه ایده آل کردن آن. البته نزدیک بودن به انتظارات شما هدف است و به همین دلیل باید در انتخاب جراحی که لیپوسکشن را انجام خواهد داد باید دقت بفرمایید .

برای رسیدن به نتایج بهتر قبل از عمل چربی کشی (لیپوسکشن) بهتر است که :

1.
از استفاده از آسپیرین و داروهای مشابه آن از دو هفته قبل از عمل خود داری کنید چون باعث رقیقی خون شده و امکان دارد باعث خونریزی و کبودی بیشتر بعد از عمل شود

2. از استفاده از مواد گیاهی سنتی و عطاری، مکمل های ویتامینی خودداری کنید چون باز در سیستم دفاعی و خونی بدن تاثیر دارند و امکان دارد باعث عوارض شوند.

3. چنانچه لیپوسکشن زیر بیهوشی عمومی و بر روی منطقه نسبتا بزرگی صورت می گیرد از قرص های جلوگیری از حاملگی برای دو هفته قبل از عمل لیپوسکشن خودداری بفرمایید و به جای آن از متدهای دیگر استفاده کنید.

4. لیپوسکشن معمولا بر روی افراد سالم از نظر جسمی و روحی صورت می گیرد چنانچه ناراحتی جسمی یا روحی دارید صمیمانه آن را با پزشک در میان بگذارید.

5. قبل از هر عمل جراحی بیمار یا ولی آن رضایت نامه به انجام عمل جراحی می دهد. بیمار از منفعت و ضرر های عمل جراحی با گفتگو با جراح آگاه شده است .

عوارض احتمالی چربی کشی(لیپوسکشن) کدامند؟

چربی کشی (لیپوسکشن) مانند هر جراحی دیگری همراه با بعضی عوارض است که شامل عفونت، بی حسی، زخم و عوارض داروهای بی حسی و بی هوشی است.
گرچه لیپوسکشن ایمنی بالایی دارد در صورتی که دقت کافی در انتخاب بیماران صورت گیرد و در محیطی تمیز به وسیله جراح با تجربه صورت می گیرد. بعد از چربی کشی (لیپوسکشن) چنانچه پوست بیمار حالت ارتجاعی و لاستیکی نداشته باشد امکان دارد که چروک و نقاط ناهموار در پوست پدیدار آید.

عوارض لیپوسکشن بستگی به بزرگی منطقه دارد و همچنین تجربه و تبحر پزشک هم مهم است.

بعضی از عوارض لیپوسکشن عبارت اند از:

1. ورم و التهاب بعد از عمل احتمالا دیده میشود ولی مقداری ورم امکان دارد تا 6
ماه بعد از عمل جراحی دیده شود

2. کبودی و خونمردگی در بعضی افراد دیده می شود. افرادی که داروهایی چون آسپیرین و مشابه مصرف می کنند وبا انعقاد خون ناراحتی دارند بیشتر در معرض کبودی زیاد هستند. خونریزی نایاب است هماتم گاهی دیده می شوند که احتیاج به خالی کردن دارند

3. بی حسی منطقه چربی کشی (لیپوسکشن )شده امکان دارد به طور موقتی بی حس باشد و گاهی حس منطقه در اثر تحریک عصب عوض شده است.

4. پستی و بلندی گاهی در اثر کمبود نیروی کشسانی در پوست است. ناهمواری در منطقه لیپوسکشن شده دیده می شود و گاهی کنولا باعث یک دست نبودن می شود.

5. سروما تجمع مایع در زیر پوست که شاید احتیاج به تخلیه پیدا کند.

6. سائیدگی پوست حرکت های متناوب لوله های توخالی (کنولا ) امکان دارد باعث اصطکاک و سوخت سطحی پوست شود.

7. عفونت با کمی قرمزی و تورم بعد از انواع چربی کشی (لیپوسکشن) دیده می شود که گاهی بدون هیچ گونه درمان و گاهی با دادن آنتی بیوتیک از بین می رود. اما عفونت منطقه ی لیپوسکشن شده کمیاب و احتیاج به درمان سریع دارد و امکان دارد خطرساز باشد و پس از درمان زخم باقی می گذارد.

ما برای جلوگیری از عفونت به همه ی بیماران آنتی بیوتیک تجویز میکنیم.

8. حساسیت به داروها و موادی که در زمان جراحی لیپوسکشن استفاده می شود.

9. مسمومیت با داروی بی حسی موضعی بسیار کمیاب است و خطرناک می باشد. این حالت زمانی اتفاق می افتد که از داروهای بیهوشی به مقدار زیادی به بیمار بدهند در این حالت بیمار ابتدا از بی حسی و مورمورک شدن اطراف دهان و در اندام ها شکایت دارد و سپس امکان بیهوشی و خطرات جدی به دنبال داشته باشد.

10. احتمال صدمه به اعضای داخلی بدن گرچه نادر است ولی چنان چه پزشک از تجربه
و تبحر کافی برخوردار نباشد احتمال دارد که نوک لوله های توخالی (کنولا) را به جای دیگر هدایت کند و باعث صدمه به اعضای دیگر بدن شود که احتیاج به درمان های دیگر داشته باشد.

11. آمبولی ریوی و ورم ریه ها که در آمبولی ریوی امکان دارد سلول های چربی وارد جریان خون شده و در ریه ها ناراحتی درست کنند. در ورم ریه ها مایع در ریه ها جمع می شود و تنفس را مشکل می کند هر دو این حالت ها کمیاب هستند.

12. ناراحتی های قلبی و کلیوی نیز کمیاب هستند ولی تغییری درآب و املاح بدن امکان دارد که در افرادی که ناراحتی قلبی یا کلیوی دارد باعث دردسر کند.

13. مرگ در اثر بیهوشی عمومی لیپوسکشن بسیار نادر است شانس آن یک نفر در هر چهل هزار نفر در کشورهای غربی تخمین زده می شود این ریسک با بیحسی موضعی بسیار کمتر است.

بعد از عمل چربی کشی (لیپوسکشن): انتظارات و توصیه ها


1. کبودی و خون مردگی بستگی به وسعت منطقه لیپوسکشن شده دارد.
ولی مقداری بعد از لیپوسکشن وجود خواهد داشت که ظرف چند روز تغییر ماهیت خواهد داد و از بین خواهد رفت. ولی چنان چه وسیع باشد امکان دارد هفته ها طول بکشد تا بدن کاملا آن را دفع کند.

برای جلوگیری از کبودی و خونمردگی بهتر است از دو هفته قبل از عمل لیپوسکشن
از خوردن آسپیرین و داروهای مشابه آن که خون را رقیق می کنند خودداری کنید. همچنین مواد دارویی سنتی و عطاری و مکمل های ویتامینی را نیز از دو هفته قبل از عمل قطع بفرمایید. چون امکان دارد باعث کبودی و عوارض دیگر شوند.

چنانچه از داروهای رقیق کننده ی خون مثل هپارین و وارفرین استفاده می کنید حتما به پزشک قبل از عمل اطلاع دهید.

برای درمان کبودی و خون مردگی بعد از عمل بعضی پزشکان از آنیکا استفاده می کنند.


در 24 ساعت اول بعد از عمل کمپرس سرد و از 48 ساعت بعد از عمل از گرمی ملایم در منطقه لیپوسکشن شده بدن استفاده کنید که کمک به کبودی و خون مردگی کند. البته برای چندین ساعت بعد از عمل جراحی لیپوسکشن مواظب باشید که پوست شما حس ندارد. برای جلوگیری از صدمه به پوست حتما صبر کنید که حس پوست شما کاملا برگردد قبل از اینکه بر روی پوست کمپرس سرد بگذارید.

2. آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت داده می شود و مهم است که شما آنتی بیوتیک را طبق برنامه ی داده شده به طور مرتب استفاده کنید. دکتر جهانگیر تقی پور به همه ی بیماران که لیپوسکشن می شوند از زمان قبل از عمل تا چند روز بعد از عمل لیپوسکشن آنتی بیوتیک می دهد و به همین دلیل امکان عفونت بسیار کمیاب است.

3. درد
بعد از لیپوسکشن قابل تحمل و بعضی افراد اصلا احتیاج به استفاده از داروهای ضد درد ندارند. ما برای شما داروی ضد درد تجویز خواهیم کرد تا در صورت احتیاج در دسترس داشته باشید. لطفاً مواظب باشید بعد از عمل از استفاده از آسپیرین و داروهای مشابه و داروهای گیاهی سنتی و عطاری خودداری کنید.

4. گن مناسب را بعد از عمل لیپوسکشن بپوشید و بهتر است تا می توانید از در آوردن آن به خصوص در روزهای اولیه بعد از عمل خودداری فرمایید. گن با کیفیت خوب بسیار در کاهش کبودی و خون مردگی
و فرم دادن به منطقه اثر دارد. ما اسم و آدرس محل های که در شیراز گن می فروشند در اختیار شما قرار خواهیم
داد. در بعضی قسمت های بدن امکان دارد که ما علاوه بر گن از بانداژ و امکانات دیگر هم استفاده کنیم.

5. بی حسی در محل لیپوسکشن شده تقریبا شایع است و معمولا ظرف چند هفته از بین خواهد رفت و معمولا احتیاج به درمان خاصی ندارد.

6. بیهوشی عمومی عوارض مخصوص خود را دارد دامنه ی آنها تقریبا زیاد هستند. ولی بی حسی موضعی با یا بدون داروهای آرام بخش از خطر کمتری برخوردارند و بیمار بعد از اتمام عمل لیپوسکشن می تواند به خانه برود.

دکتر جهانگیر تقی پور اغلب از بی حسی موضعی یا بی حسی موضعی با داروهای آرامبخش (سدیشن) استفاده می کند.

7. نتایج عمل لیپوسکشن به زودی ظاهر نمی شود. در زمان عمل جراحی لیپوسکشن خواهید دید که منطقه ی لیپوسکشن شده خالی و پوست آویزان است. اما در ظرف چند روز آینده با پوشیدن گن پوست سر جای خود چسبیده و منطقه تقریبا سفت و سخت می شود و ورم کرده و چندان تفاوتی با وضعیت قبل از عمل جراحی چربی کشی (لیپوسکشن) نمی بیند. از این زمان به مرور زمان یواش یواش ظرف 6 ماه آینده ورم فروکش خواهد کرد و شما نتیجه ی نهایی را حدود 6 ماه
بعد از عمل جراحی لیپوسکشن خواهید دید.

8. نوبت های بعدی جهت دیدن شما به شما ابلاغ خواهد شد و ما در 24 ساعت در دسترس خواهیم بود تا به هرگونه نگرانی شما پاسخ دهیم. معمولا کمتر از یک هفته چنانچه بخیه لازم به در آوردن باشد صورت خواهد گرفت و هر موقع که شما و یا ما احتیاج به بررسی وضعیت داشته باشیم در دسترس هم خواهیم بود.

درباره دکتر تقی پور

دکتر جهانگیر تقی پور فلوشیپ و عضویت کالج های سلطنتی جراحان انگلیس و اسکاتلند General & Cosmetic Surgeon Member of the Royal College of Surgeons of England & Fellow of the Royal College of Surgeons of Edinburgh, Scotland Former Member of the Panel Of Examiners at the Royal Colleges of Surgeons of the UK & Ireland

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.