شنبه , 4 دسامبر 2021
خانه / صفحه نخست / مشاوره با جراح

مشاوره با جراح

مشاوره با جراح

هر نوع عمل جراحی باعث فشار روحی بر روی بیمار، خانواده و وابستگان می شود. بنابراین تصمیم شما برای عمل جراحی زیباسازی (کاسمتیک) کار آسانی نبوده است و ما هم به شما اطمینان میدهیم که سعی و کوشش خواهد شد که علاوه بر بالا بودن استاندارد برنامه درمانی برای شما در کاهش فشار روحی و جسمی با شما همگام باشیم.
حالا که تقریبا تصمیم خودتان را برای تغییر در قسمتی از بدن خود به امید زیباتر شدن گرفته اید، در مرحله اول باید برای “مشاوره” نزد جراح یا هر فرد دیگری که بفهم و برداشت شما می تواند به شما کمک کند بروید که ملاقات با کسی که قبلا او را ندیده اید امکان دارد اضطراب آفرین باشد و آمادگی روحی و جسمی می خواهد که دکتر جهانگیر تقی پور امیدوار است با نوشتن این مطلب به شما کمک کند که بتوانید از وقت مشاوره با جراح استفاده لازم را بکنید

مشاوره در محیطی خصوصی و آرام و توجه کامل پزشک – بیمار به  همفکری و تصمیم گیری جهت حل مسئله پزشکی مطرح شده

گرچه انتخاب جراح بستگی به مشکل شما دارد ولی از قبل فکر کردن به اینکه چه می خواهید بپرسید و هدف و انتظارات شما از “مشاوره” با او چیست و خودتان را آماده نمایید. از نظر آماده گی جسمی هم چنانچه تصمیم دارید که دست یا صورت خودتان را نشان جراح دهید و یا در صدد زیباسازی شکم و سینه خود هستید مقداری فرق دارد که احتمالا دارد بنظر بعضی دوش گرفتن و لباس زیر پوشیدن تفاوت شان باشد.
حتما مدتی بوده است که در باره درمان زیباسازی (کاسمتیک) خود فکر کرده اید و از طریق اینترنت، رسانه های عمومی دیگر و دوستان و آشنایان مقداری اطلاعات جمع کرده اید. اگر این فرصت را نداشته اند و قادر به استفاده از اینترنت هستید در باره آن مطالعه بفرمایید تا برداشتی کلی داشته باشید که توضیحات جراح را بهتر بفهمید و اشکالات و نگرانی های خود را بپرسید.
تا اندازه زیادی مشخص است که در مدت مشاوره چه خواهد گذشت.
بعد از خوش و بش شما دلیل دیدن جراح را بیان می کنید و جراح طبق درخواست شما توضیح و سئوال و معاینه خواهد کرد. در نتیجه آماده بودن برای دادن اطلاعات در مورد تاریخچه ی پزشکی خودتان و سابقه ی هر نوع ناراحتی در خانواده شما و لیست داروهای پزشکی و مواد گیاهی سنتی و عطاری و مکمل های ویتامینی که استفاده می کنید به جراح کمک می کند که ببیند شما برای عمل جراحی مورد نظر مناسب هستید و خطر چندانی برای شما ندارد. البته موارد نادری هم وجود دارد که جراح احساس می کند که فرد فقط از نظر روحی روانی و خود بینی وضعیت بدن خویش احتیاج به کمک دارد که حتما راهنمایی خواهد کرد
در زمان مشاوره به دلایل مختلف امکان دارد حضور ذهن کامل نباشید بهمین جهت بهتر است که قبل از ملاقات با جراح سوالاتی که می خواهید از او بپرسید روی کاغذ بنویسید که در اواخر زمان مشاوره از او بپرسید.
از طرف دیگر هدف شما از این مشاوره احتمالا آنست که میخواهید بدانید که آیا واقعاً درمان زیباسازی (کاسمتیک) احتیاج دارید و چه روش درمانی حتی جراحی برای موضوع شما وجود دارد که بتواند انتظارات شما را تا اندازه یی برآورده کند البته باید در مورد نتایج نهایی واقع بین بود و از ایده آل گرایی پرهیز کرد که در آخر کار پکر و خدای نکرده دل شکسته نشوید
هدف دیگر شما از مشاوره آنست که آیا مایل هستید که درمان زیباسازی (کاسمتیک) شما توسط این جراح یا فردی که با او مشاوره دارید صورت گیرد. گرچه حرف کسان دیگر و اسم و رسم جراح در جامعه ما نقش تقریبا مهمی بازی می کند ولی نکات گفتنی قابل ذکر ذیل امکان دارد به تصمیم نهایی شما کمک کند:

 • در زمان رسیدن به مطب یا بیمارستان به بینید آیا محیط تمیز است و آیا شما را با گرمی و روحیه ی باز می پذیرند و راهنمایی می کنند. آیا افرادی که کار می کنند اخلاقی دوستانه و کمک کننده دارند.
 • در ملاقات با جراح آیا او با روحیه ی باز شما را می پذیرد و به شما کمک می کند که راحت بتوانید حرف خود را بزنید.
 • آیا جراح به نگرانی های شما گوش می دهد و آنها را جواب می دهد؟
 • آیا جراح انتظارات شما را کاملا درک کرده است؟
 • آیا راه حل پیشنهادی او برای شما کاملا قابل فهم و قبول کردنی است و عقیده ای مشابه شما دارد.

سپس می توانید از جراح بعضی از سوالات ذیل که بنظر خودتان مهم است از جراح بپرسید:

 • که آیا شما کاندید خوبی برای این عمل جراحی زیبایی هستید؟ چرا؟
 • سود و ضرر های این جراحی کدامند؟
 • کجا عمل جراحی صورت می گیرد؟ چنانچه در مطب یا همان محلی است که جراح شما را می بیند تقاضا کنید که محل عمل را به بینید که چگونه است و آیا تمیز است.
 • چه کسی پزشک بیهوشی خواهد بود و چه نوع بی حسی و یا بیهوشی برای این عمل لازم است.
 • آیا امکانات وجود دارد چنانچه در هنگام جراحی مسئله اضطراری و اورژانسی پیش آید؟
 • آیا کسانی که مشکل شان شبیه من بوده کمک کرده است و عکس از آنها دارد که به بینید؟
 • آیا این عکس بیمارانی است که خود شما عمل جراحی آنها را انجام داده اید؟
 • گرچه در ایران هنوز جراح زیبا سازی (کاسمتیک سرجن) تعلیم داده نشده و جراحان رشته های تخصصی دیگر جای آنها را پر کرده اند اما حق دارید که در مورد رشته تخصصی او بپرسید مثلا آیا متخصص هستند یا پزشک عمومی؟ چنانچه متخصص است رشته تحصیلی او چیست؟ و چند سال در کار زیبا سازی (کاسمتیک) کار کرده اید؟
 • آیا قبل از عمل جراحی نگرانی شما را درک کرده و انتظارات شما را فهمیده است و بیش از حد قول نمی دهد که بنظر شما قابل عمل نباشد.
 • در مورد هزینه آیا کاملا واضح و منصفانه است و نگرانی شما را درک می کند؟

درباره دکتر تقی پور

دکتر جهانگیر تقی پور فلوشیپ و عضویت کالج های سلطنتی جراحان انگلیس و اسکاتلند General & Cosmetic Surgeon Member of the Royal College of Surgeons of England & Fellow of the Royal College of Surgeons of Edinburgh, Scotland Former Member of the Panel Of Examiners at the Royal Colleges of Surgeons of the UK & Ireland

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.