چهارشنبه , 1 دسامبر 2021
خانه / زیباسازی تنه بدن / مقایسه دو روش لیپوسکشن: لیپوماتیک بلژیکی با ویزر امریکایی

مقایسه دو روش لیپوسکشن: لیپوماتیک بلژیکی با ویزر امریکایی

 

چگونه سیستم های لیپوسکشن ویزر ساند سرجیکال امریکا با دستگاه لیپوماتیک بلژیک را با هم مقایسه می کنید؟

 جواب: مقایسه بین ویزر ساخت آمریکا و لیپوماتیک بلژیک قبلا به صورت مطالعات بالینی صورت نگرفته است. این مقایسه نظر شخصی دکتر جهانگیر تقی پور است که سابقه چندین ساله کار کردن با دستگاه های مختلف لیپوسکشن دارد.

قبل از پرداختن به اصل موضوع ذکر این موضوع شایان توجه است که مطالعات انجام شده حاکی از آن است که تبحر و تجربه جراح در انجام چربی کشی (لیپوسکشن) اثر مستقیم برروی نتایج نهایی لیپوسکشن برای بیمار دارد. بنابراین می توان گفت جراح مهم است که او می داند که چه دستگاهی در دست او نتایج خوب میدهد.

لیپوماتیک که در کشورهای اروپایی و آمریکا مصرف چندانی ندارد و به هر دلیل بازار ایران را برای فروش دستگاه لیپوماتیک هدف قرار داده اند. برای درک بیشتر مقایسه این دو دستگاه چربی کشی (لیپوسکشن) و محبوبیت این دو در جهان در روز 15 مهرماه 1395 (6 اوکتبر2016 میلادی) با استفاده از مرور گر فایر فاکس با گوگل برای کلمه های ویزر(Vaser)،Vaser    Lipomatic     استفاده شد که برای جستجو برای Vaser حدود پنج میلیون و برای Vaser lipo تعداد سیصد و پنجاه هزار و برای لیپوماتیکLipomatic   حدود پنجاه هزار با وجود اینکه لیپوماتیک در سال 1996 یعنی 6 سال قبل از ویزر وارد بازار شده است.  شرکت یرومی بلژیک که سازنده لیپوماتیک است در ویدئویی  که وسط سال 2015 روی اینترنت گذاشته (در تاریخ 9 آذر 1395 برابر با 29 نوامبر 2016 برروی یوتیوب بود) جمعا یکهزار و ششصد دستگاه لیپوماتیک در جهان فروخته است و قضاوت این مشخص است که اغلب این تعداد نسبتا کم دستگاه لیپوماتیک در جهان باید در ایران فروخته شده باشد در صورتی که سیستم ویزر هزاران در کشورهای مختلف جهان مورد استفاده است.

در نتیجه اگر این اعداد اینترنتی را به محبوبیت این دو دستگاه ربط دهیم دستگاه لیپوماتیک از نظر استفاده در اروپا و امریکا در سطحی بسیار پایین تر از ویزر است. از نظر جراحی نکات مشترک فراوانی بین ویزر اولتراسوند، واترجت (در ایران بای جت نام گذاشته اند) و لیپوماتیک وجود دارد

ویزر

VASER = Vibration Amplification of Sound Energy Resonance = Vaser LipoSelection

دستگاهی است که با استفاده از تکنولوژی نسل سوم انرژی اولتراسوند بطور انتخابی فقط بر روی آزاد کردن سلول های چربی و بیرون آوردن سلول های چربی از بدن اثر دارد در صورتیکه در دستگاه لیپوماتیک از تکنولوژی جدیدی استفاده نشده بلکه با حرکات مکانیکی (لرزش) و مکش چربی و شاید بافت های دیگر را از بدن بیرون می کشد. در نتیجه از نظر اثر عمل ویزر برروی سلولهای چربی اثر دارد در صورتیکه لیپوماتیک مکانیکی و اثر مخصوص برروی سلول های چربی ندارد ولی مکش سلول های چربی را تسهیل می کند. در نتیجه ویزر از ایمنی بالاتری برخوردار است چون ویزر به سایر بافتها مانند بافتهای عصبی و عروق صدمه وارد نمی کند.

از نظر مقایسه لوله هایی که وارد بدن می شوند، میله های باریک تقریبا دو یا سه میلیمتری ویزر توپر هستند و امکان شکستن این میله های باریک (پروب) در بدن تقریبا نزدیک به صفر است در صورتی که گزارش هایی از شکستن لوله ی توخالی (کنولا) لیپوماتیک در بدن بیماران وجود دارد تا جایی که سازمان غذا و دارو امریکا مجبور به دادن اخطار به کارخانه ی سازنده لیپوماتیک شرکت (ارومی) در بلژیک شده است.

در مقایسه نوک پروب های ویزر کندتر از کنولاهای لیپوماتیک هستند در نتیجه امکان آسیب به بافت های مجاور به وسیله ی پروب های ویزر بسیار کم است و در سیستم ویزر حباب های آب جهت از هم  پاشیدن چربی ها استفاده شده که فکر جدیدی در این زمینه است. در نتیجه امکان صدمه به وسیله ویزر به عصب، عروق و عضلات تقریبا وجود ندارد و حتی مطالعات نشان داده اند که ویزر از نظر زنده نگه داشتن سلول های چربی برای پیوند به جاهای دیگر بدن خوب است در صورتیکه مطالعه یی برروی لیپوماتیک صورت نگرفته و نگرانی در مرد استفاده از دستگاه لیپوماتیک رای پیوند چربی وجود دارد.

مطالعات انجام شده بر روی ویزر در مرکز دانشگاهی پیترزبورگ و سی توری نشان داده اند که بیش از 80 درصد سلول های چربی برای انتقال و پیوند به جای دیگری در بدن زنده هستند در صورتیکه از نظر علمی در مورد لیپوماتیک دکتر جهانگیر تقی پور نتوانسته مقاله یی پیدا کند به جزء مقاله ایی از کره ی جنوبی درمورد مفید بودن لیپوماتیک برروی عده ی نسبتا کمی بیمار در حقیقت با وجود جستجو ازجمله WWW.Lipomatic.com  بر روی شرکت سازنده آن WWW.euromi.com اطلاعاتی  در مورد

Eva sp 2 and 6

لیپوماتیک وجود دارد و در باره اینکه حرکات کنولا لیپوماتیک موج یا نوسان درست می کند که باعث از هم پاشیدن چربی می شود البته در این زمینه دلیل علمی ارائه نشده است.

Notational Infrasonic Liposculptue

و کسانی که دستگاه لیپوماتیک را در ایران خریده و مصرف می کنند برروی وب سایت آنها در باره حسن های لیپوماتیک اطلاعاتی در مورد سیستم لیپوماتیک برروی اینترنت گذاشته اند. اغلب اطلاعات موجود در باره لیپوماتیک بنظر می رسد در زبان فارسی است و حتی انگلیسی نسبتا کمی وجود دارد متوجه بازار ایران است برای مثال اگر به انگلیسی لیپوماتیک برروی یوتیپ بنویسد کلمه ایران از میان نام سایر ملل دنیا کنار کلمه لیپوماتیک بطور اتوماتیک می آید. کسانی که به اینترنت وارد هستند می دانند در هنگام گذاشتن این تبلیغات برروی اینترنت لیپوماتیک ایران یکی از کلمه های کلیدی برای مرور گرها بوده است با وجود اینکه اطلاعات به انگلیسی می باشد.

ویزر به دلیل تولید قدرت بیشتر می تواند برروی چربی و بات های فیبروزه اثر بیشتری داشته در نتیجه در فرم دادن به بدن و زیباتر کردن در دست فرد وارد بهتر از لیپوماتیک است. گرچه اولتراسوند ویزر امکان دارد تولید حرارت کند ولی به دلیل استفاده ی کم انرژی اولتراسوند و وجود حباب های آب امکان سوختگی وجود ندارد.

حرکات مکانیکی لپوماتیک هم امکان دارد تولید اصطکاک و  گرما کند ولی بعید است باعث سوختگی شود. دوران نقاهت در هر دو سیستم به نظر می رسد که قابل مقایسه باشد و از نظر ورم و کبودی هر کدام ادعا دارد که از دیگری برتری دارد.

شاید یکی از مهمترین برتری ویزر اولتراسوند از لیپوماتیک این نکته باشد که اولتراسوند ویزر در عرض  15 سال گذشته در امریکا و اروپا و سایر کشورهای دنیا مورد استفاده ی روز افزون قرارگرفته و ایمنی و داشتن نتایج خوب ویزر ثابت شده است در صورتی بنظر می رسد که لیپوماتیک مرده را در ظرف چند سال گذشته بخصوص در ایران زنده کرده اند و امکان دارد چند سال طول بکشد تا بتوان به عوارض احتمالی و نتایج نه چندان خوب آن پی برد. این را قبلا جامعه ی پزشکی حتی در کشور امریکا و اروپا با دستگاه های جدید امتحان کرده است.

آیا  شرکت سازنده ویزر محصول دیگری برای لیپوسکشن دارد؟

 جواب: شرکت سازنده ی ویزر ساند سرجیکال امریکا که ویزر را در سال 2002 به ثبت سازمان غذا و دارو رساند و پروانه ی مصرف در پزشکی را برای ویزر گرفت چند سالی است که دستگاه جدیدی با تکنولوژی جدید به بازار جهان عرضه کرده است. پاورایکس Power X  دستگاه با قدرتی است که لوله ی توخالی آن که وارد بافت های چربی می شود می تواند با سرعت و چرخش های قابل تنظیم با قدرت فراوان چربی ها را از بدن بیرون بکشد و نتایج خوبی برای بیمار و عدم خستگی برای جراح در حین عمل داشته باشد .پاورایکس به عنوان دستگاه پشتیبانی و انتخابی دیگر همراه ویزر معرفی شده است درصورتی که لیپوماتیک به دلایلی که ماهیت آن ها مشخص نیست بازار ایران را هدف قرار داده است. دکتر جهانگیر تقی پور در لندن از طرف نماینده لیپوماتیک چندین بار تماس گرفته شد ولی ایشان بعد از مطالعه و اینکه امتیازی نسبت به واترجت و ویزر ندارد به دعوت های نماینده  شرکت سازنده لیپوماتیک  جواب مثبت نداد.

سیستم پاورایکس را چگونه با لیپوماتیک مقایسه می کنید؟

 جواب: سیستم پاورایکس نسبت به لیپوماتیک دستگاه کوچکی است که می توان آن را برروی میزی کوچک قرار داد و وزن کمی دارد و دسته ی آن که در دست جراح قرار می گیرد نسبت به دسته لیپوماتیک به نظر می رسد که سبک تر باشد.

تکنولوژی موجود در ویزر و پاورایکس طوری به کار رفته است که لوله ی تو خالی (کنولا) برروی زاویه و سرعتی که تعیین می شود می چرخد که به نظر میرسد از لیپوماتیک برتر است چون دارای چرخشی بی همتایی است که به احتمال زیاد زمان بیرون آوردن چربی از بدن را نسبت به لیپوماتیک کمتر می کند.                                                                               Power X System 

لوله توخالی (کنولا) پاورایکس می تواند بین 90 تا 720 درجه چرخش وبا سرعتی بین 100 تا 420 در دقیقه به چرخد و با قدرت مکنده کنولا را برای جمع کردن با سرعت سلول های چربی تنظیم کند که کار برد بهتری از سیستم لیپوماتیک دارد. به نظر می رسد که پاورایکس سوند سرجیکال امریکا دارای کنولائی با قطر، نوک و شکاف های مختلف و چرخشی که در نمونه های موجود در بازار ازجمله مقایسه با لیپوماتیک جایگاه بالایی دارد.

در نتیجه می توان به طور خلاصه گفت که پاورایکس شرکت سوندسرجیکال امریکا که دکتر جهانگیر تقی پور فعلا استفاده می کند از سایر دستگاه های موجود در بازار جهان از جمله لیپوماتیک بلژیک که در ایران با تبلیغات وسیع عرضه شده دارای امتیازهای اضافی ذیل است:

1. با استفاده از پاورایکس جراح می تواند به طریقی که صلاح بداند آن را تنظیم کند و به بدن فرم دهد زیباسازی (گامتیک) کند در صورتی که لیپوماتیک برای مناطق کوچک چربی و شکل دادن مسئله دارد و کبودی و خون مردگی بعد از لیپوماتیک به نظر می رسد که زیادتر باشد.

2. با داشتن حالت چرخشی کنولا و قادر بودن به تنظیم جراح می تواند چربی ها را در همه ی جهت های  کنولا جمع آوری کند.

3. به جراح اجازه می دهد که در انتخاب کنولا برای وضعیت های مختلف دستش بیشتر باز باشد در صورتی که در لیپوماتیک مناطق ذخیره کم چربی قابل دسترس نیستند و زمانی که ناحیه بزرگ تخلیه می شود نمی توان در انتهای آن را کاملا هموار نمود .

4. سیستم پاورایکس برعکس لیپوماتیک می تواند با همه ی وسایل یدکی موجود ضدعفونی شده یکبار مصرف در بازار کار کند و احتمال انتقال هر نوع عفونت را کاهش میدهد.

پاورایکس گرما در بدن تولید نمی کند و احتمال سوخت بیمار وجود ندارد و به دلیل چرخش قابل تنظیم و خارج کردن چربی از بدن به طور ملایم قابل تنظیم شاید از سایر روش های لیپوسکشن از جمله لیپوماتیک کمتر صدمه به بافت ها می زند در صورتی که در لیپوماتیک برای اطلاعات بیشتر در مورد معایب و عوارض بیشتر ناشی از لیپوماتیک به زبان فارسی به لینک

WWW.Lipomatic.Persian blog.ir/Post/4/

مراجعه فرمایید .

نویسنده این اطلاعات با حوصله و به روشی قابل خواندن این مطالب را تهیه کرده است .

 

درباره دکتر تقی پور

دکتر جهانگیر تقی پور فلوشیپ و عضویت کالج های سلطنتی جراحان انگلیس و اسکاتلند General & Cosmetic Surgeon Member of the Royal College of Surgeons of England & Fellow of the Royal College of Surgeons of Edinburgh, Scotland Former Member of the Panel Of Examiners at the Royal Colleges of Surgeons of the UK & Ireland

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.