چهارشنبه , 1 دسامبر 2021

پیلینگ

پیلینگ و روش های لایه برداری از پوست

لایه برداری از پوست یا پیلینگ چیست؟
جواب: .پیل ها مواد شیمیایی معمولا اسیدی هستند که وقتی به پوست انسان مالیده شوند با عث صدمه به لایه های سطحی پوست می شوند.  با برداشتن لایه های سطحی پوست (پیلینگ) بوسیله این مواد شیمیایی لایه های عمقی تر پوست مجبور به جایگزین کردن لایه سطحی پوست با سلول های جوان خواهد شد که این سلول های جدید به پوست شفافیت، طراوت و زیبایی و جوانی خواهد بخشید. این مواد شیمیایی که توسط پزشکان تعلیم دیده استفاده می شوند دارای ماهیت های مختلف با غلظت های گوناگون است که می توانند در عمق های مختلف پوست نفوذ کنند و بنا به تجربه پزشک و برنامه  زیباسازی (کاسمتیک) از پوست لایه برداری کند. لایه برداری از پوست را توسط این مواد شیمیایی پیلینگ می گویند که در زبان انگلیسی معنی آن پوست کندن یا پوست انداختن است

چگونه می توان از پوست لایه برداری کرد؟
جواب: روش های زیادی برای به رنگ رو آوردن پوست به کار می رود ولی مفید ترین این روش ها استفاده از تکنولوژی لیزر و یا به کار بردن مواد شیمیایی (کمیکال پیلینگ) مختلف است که در زیباسازی (کاسمتیک) پوست استفاده می شوند. بطور کلی روش های لایه برداری از پوست را به سه روش مکانیکی، شیمیایی و لیزر تقسیم می کنند.

 • در نوع مکانیکی آن که در کشوری اروپایی و امریکا در سالن های آرایشی و آرایشگاه ها و تقریبا در نقاط متعددی یافت می شود به وسیله دستگاه نسبتا ساده یی صورت می گیرد که دانه های کریستال با سرعت به سطح پوست بر خورد می کنند و بعضی سلول های سطحی پوست را بلند می کند و براده های کریستال خودی و ضمایم جدا شده از سطح پوست را با مش جمع می کند. در این نوع خفیف که نمی توان  نامش را لای برداری گذاشت چندین بار نیاز به تکرار است تا بتوان تغییری در تمیز بودن پوست دید. کمی قرمزی بعد از انجام (میکرو درما ایرشن) مکانیکی به وجود می آید که ظرف یک ساعت از بین خواهد رفت.
 • در نوع لایه برداری شیمیایی (کمیکال پیل) با استفاده از مواد شیمیایی با قدرت های مختلف که بعضی بسیار ضعیف و بعضی هم بسیار قوی هستند. با پوشش سطح پوست صورت با این مواد شیمیایی به نسبت قدرت شیمیایی این مواد شیمیایی (کمیکال پیل) لایه های سطحی پوست صورت صدمه خواهند دید و در هنگام  اثر کردن کمیکال پیل برروی صورت پزشک می تواند با تغییرات رنگ پوست تقریبا عمق صدمه به پوست را کنترل و جلوی صدمه بیشتر را بگیرد. پوست اندازی لایه صدمه دیده پوست ظرف چند روز صورت می گیرد و پوست با لایه هایی جدید، شفاف و گاهی صورتی پوشش می یابد و رنگ پوست شاداب، زیبا و جوان تر بنظر خواهد رسید. یا هر سطح دیگری از بدن که احتیاج به صیقل کردن داشته باشد
  پیلینگ مواد شیمیایی (کمیکال پیل) انواع مختلفی دارد که مانند روش مکانیکی (میکرو درم ابریژن) هزاران نوع مختلف آن در بازار وجود دارد. به طور کلی پیلینگ شیمیایی لایه برداری پوست را به سه گروه ضعیف، متوسط و قوی تقسیم کرده اند.
  پیلینگ با کمیکال پیلینگ ضعیف که مواد شیمیایی آنها اثری بسیار خفیف دارند و در مواد آرایشی فراوانی وجود دارند. معمولا احتیاج به استفاده روزانه دارند. این مواد شیمیایی در پمادها و سایر مکمل های آرایشی به مرور باعث ریزش سلول های مرده از سطح پوست می شوند و در مدت نسبتا طولانی امکان دارد پوست را شفاف کند. در این نوع از مشتقات ویتامین های آ و سی هم بکار رفته است و مقداری قوی تر از این نوع ویتامین ها آلفا هیدروکسی اسید یا اسید الفا هیدروکسی است.
  AHA
  با غلظت های مختلف وجود دارد که می توان برای شفافیت و شادابی در پوست استفاده کرد. در هنگام استفاده این مواد شیمیایی بر روی پوست سوزش خفیفی احساس می شود و به طور کلی بر روی چین و چروک های پوست اثرات چندانی ندارد.
  کمیکال پیلینگ با قدرت متوسط از خانواده اسیدتری کلرواستیک
  TCA
  هستند که با غلظت های مختلف وجود دارد و در اروپا و آمریکا پزشکانی که دوره ی استفاده از این نوع مواد شیمیایی را دیده اند قادر به استفاده از این نوع کمیکال پیل برای بیماران هستند. پیل تری کلرواستیک که قسمتی از مواد آن از نیشکر استخراج شده با  غلظت های بستگی توسط پزشک بنا به رنگ ، ضخامت و منطقه ی بدن بیمار استفاده می شود. پزشک پس از آماده کردن پوست با تنظیم درصد مواد شیمیایی آن را به صورت یا ناحیه دیگر بدن می زند و منطقه را با آن می پوشاند. پس از چند دقیقه پوست با نشان دادن دانه و منطقه های “برفی”  و سفید رنگ اندازه صدمه به لایه های پوست را مشخص می کند. پزشک با گذاشتن مواد شیمیایی دیگر بر روی همان منطقه از پیشرفت صدمه های بیشتر شیمیایی تری کلرواستیک می تواند جلوگیری کند.
  استفاده از تری کلرواستیک در دست افراد نا وارد ممکن است باعث زخم های دایمی در پوست شود و حتی در دست پزشکان تعلیم دیده یکی از عوارض پیل تری کلرواستیک تغییر رنگ در همه یا منطقه یی از پوست است که گاهی امکان دارد ماه ها به طول انجامد تا به رنگ طبیعی برگردد.
  به طور کلی می توان گفت که پیلینگ شیمیایی تری کلرواستیک در درصد های متوسط و بالا باعث لایه برداری پوست می شود که می تواند به کم یا از بین بردن زخم های قدیمی جوش های صورت، منافذ باز و بسته ی پوست و تغییرات سطحی پوست صورت کمک کند.
  هنگام استفاده از پیلینیک تری کلرواستیک چنانچه با درصد بالا بر روی پوست گذاشته شود بعد از چند دقیقه بسیار دردناک است و احتیاج به خنثی کردن با مواد شیمیایی دیگر که کارخانه سازنده آن ها در دسترس قرار داده است می باشد.
  بجز پیل تری کلرواستیک که به لایه های میانی پوست نفوذ می کند کمیکال پیلینگ قوی تری وجود دارد که برای چین و چروک ها بکار می رود و می تواند چین و چروک صورت را معمولا با یکبار مصرف پاک کند. استفاده از کمیکال پیلینگ ماده شیمیایی بنام فنل به علت عوارض جدی که دارد باید تحت شرایط خاصی صورت گیرد. فنل و مشتقات آن باعث نفوذ به تمام لایه های پوست می شود. استفاده از کمیکال پیلینگ فنل فقط در محیط  بیمارستانی و زیر بیهوشی عمومی و تحت شرایط خاصی با کنترل کامل صورت می گیرد چون امکان دارد باعث نارسایی کلیه و سایر اعضا شود.
 • لایه برداری پوست با استفاده از
  Co2
  لیزر
  لایه برداری پوست به وسیله ی لیزر یکی از پیشرفت های جدید و مهم استفاده از تکنولوژی لیزر در زیباسازی (کاسمتیک) بوده است که به شاخه های دیگر پزشکی نیز کشانده شده است. دکتر جهانگیر تقی پور برای از بین بردن چین و چروک و زخم های پوست از لیزر استفاده می کند. اطلاعات بیشتر کلیک کنید
  استفاده از همه روش های لایه برداری پوست، برای پوست های سفید عوارض کمتری دارد مطالعات حکایت از آن دارد که عوارض اصلی لایه برداری پوست که تغییر رنگ و ایجاد زخم می باشد در درمان هایی که به وسیله لیزر صورت می گیرد کمتر از کمیکال پیلینگ هستند.

درباره دکتر تقی پور

دکتر جهانگیر تقی پور فلوشیپ و عضویت کالج های سلطنتی جراحان انگلیس و اسکاتلند General & Cosmetic Surgeon Member of the Royal College of Surgeons of England & Fellow of the Royal College of Surgeons of Edinburgh, Scotland Former Member of the Panel Of Examiners at the Royal Colleges of Surgeons of the UK & Ireland