پنج‌شنبه , 2 دسامبر 2021
خانه / زیباسازی بدون جراحی / تزریق ژل (فیلر)

تزریق ژل (فیلر)

ژل ها (فیلرها) چه هستند؟

ژل ها یا فیلر ها مواد جا “پرکننده” هستند که برای زیباسازی (کاسمتیک) مورد استفاده قرار می گیرند. نمونه های ژل (فیلر) در بازار کشورهای مختلف فراوان هستند که معمولا ژل ها از نظر ساختمان، قوام و طول اثر دسته بندی و با هم متفاوت هستند.
برای زیباسازی (کاسمتیک) با تزریق ژل (فیلر) مناسب در زیر پوست و یا عمقی مناسب می توان به حجم نسج های محل تزریق افزود و از علایم سالخوردگی کاست. دکتر جهانگیر تقی پور بدلیل عدم اطمینان از کیفیت ژل های موجود در بازار ایران استفاده از چربی خود فرد را بجای ژل به ییماران خود توصیه می کند.

در هرحال اگر کیفیت ژل (فیلر) خوب و استاندارد باشد (تقلبی نباشد) تزریق ژل (فیلر) دارای فواید ذیل است:

·      یکی از خوبی های ژل (فیلر) برای تزریق کننده آنست که مقدار تزریق در هر منطقه قابل کنترل است. بیدنمعنی که نتیجه نهایی تزریق ژل (فیلر) برای بیمار فورا قابل رویت است. چون ژل ها سریع حجم می دهند و تزریق کننده می تواند در زمان تزریق بانظرخواهی از بیمار اثر و مقدار تزریق ژل (فیلر) را تنظیم کند.

·       بعضی ژل های تزریقی برای مدت چند هفته، بعضی چند ماه و حتی بعضی چند سال اثرات زیباسازی (کاسمتیک) آنها ماندگار است.

·       بعضی از ژل ها در محل تزریق مقداری کلاژن درست می کنند و در مدت طولانی مفیدتر هستند

·       کبودی و ورم بعد از تزریق ژل (فیلر) در مقایسه با تزریق چربی معمولا کمتر است.

·       ژل ها به وسیله ی کارخانه تهیه و بسته بندی شده اند و احتیاج به استخراج کردن آن ها مانند چربی از بدن نیست.

برای باز و بسته شدن جواب هر یک از سوالات زیر بر روی سوال مورد نظرتان کلیک کنید

ژل های (فیلرها) تزریقی کدامند؟
جواب: ژل ها معمولا مواد شیمیایی هستند که بعنوان جا گیرنده یا پرکننده از آنها استفاده می شود. مثلا برای بزرگ کردن گونه ها با تزریق ژل در گونه بطور موقتی بزرگتر می شوند .ژل های نیمه دائمی و یا دائمی عوارض بسیار زیادی دارند و در اروپا و امریکا معمولا مصرفی ندارند و پاژ و اکرامید در ایران مصرف می شود.
بیش از دویست نوع ژل جواز مصرف در اروپا دارند ولی در امریکا فقط عده ی انگشت شماری توانسته اند از سازمان غذا و دارو در امریکا پروانه مصرف بگیرند.

ترکیب شیمیایی ژل ها (فیلرها) چیست؟
جواب: به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند.
اول ژل هایی که از مشتقات هیدرونیک اسید که ماده ی طبیعی در بدن است درست شده اند این گروه اغلب فیلرها یا ژل ها را تشکیل می دهند.

هیدرونیک اسید گر چه به صورت طبیعی در بدن انسان وجود دارند ولی ژل های هیدرونیک اسید بطور مصنوعی تهیه می شوند.
هیدرونیک اسید استعداد زیادی برای جذب آب دارد و در نتیجه بعد از تزریق حجم آن بیشتر می شود و به اثرات زیباسازی (کاسمتیک) می افزاید. مثلا هیدرونیک اسید در پوست انسان با جذب آب باعث طراوت می شود ولی به مرور زمان مقدار آن در پوست کم می شود و بمرور زمان جذب می شود.
دسته ی دوم ژل هایی هستند که از موادی ساخته شده اند که از نظر شیمیایی و بیولوژیکی تقریبا در بدن انسان یافت نمی شوند ولی استفاده از آن ها در پزشکی برای مصارف دیگر باعث شده است که به خاصیت پرکننده ی آن ها پی ببرند مانند موادی که در عمل های جراحی لگن استفاده می شد و سپس پی بردند که باعث رشد بافت های نرم اطراف محل مصرف می شود (برند اسکالپ ترا که از ماده ی شیمیایی پلی لاکتیک اسید است) دیگری که با نام تجاری رادیوز در اروپا و امریکا استفاده می شود از ماده ی شیمیایی هیدروکسی لاپاتیت کلسیم ساخته شده است.
ژل پاژ از منومرهای غیر محلول و مضر ساخته شده و حتی امکان استفاده سیلیکون وجود دارد. این نمونه ژل هی نیمه دایمی و دایمی عوارض زیادی دارند و در اروپا و امریکا مصرفی ندارند و دکتر جهانگیر تقی پور استفاده آنها رابه بیمارانش توصیه نمی کند.

فرق ژل، درمال فیلر و فیلر چیست؟
جواب: هر سه (ژل، درمال فیلر و فیلر) با هم فرقی ندارند همه نام هایی هستند که به یک گروه از مواد جا "پرکننده" که بیشتر در کارهای زیباسازی ((کاسمتیک) استفاده می شوند اطلاق می شود. چون اولین فیلرهایی که شرکت های غربی وارد بازار جهان کردند ژلاتین بود که از کلاژن و از ژل های گوشت گاو تهیه شده بود. با وجود اینکه این نوع فیلرها که حاوی پروتئین های حیوانی هستند دیگر به دلیل دادن حساسیت به انسان در بازار نیستند ولی هنوز در بعضی کشورها مانند ایران فیلرها (پرکننده ها) را به نام اولین محصول " ژل" می شناسند.
فیلر کلمه ای انگلیسی است که در فارسی ترجمه ی آن " پرکننده" است به این معنی
که هر ماده ای که بتوان با آن شکاف های دیوار- کاشی های کف و یا بدنه ی ماشین را قبل از رنگ زدن بتونه کرد نقش پر کننده یا فیلر را بازی می کنند. پر کننده های پوستی که با تزریق چین و چروک پوست را از بین می برد در زبان انگلیسی "درمال فیلر" می گویند در حقیقت پر کننده ها (فیلرز) یک اصطلاح عمومی است که در این بحث شامل انواع ژل ها و تزریق چربی هم می شود.

چه نوع پر کننده (فیلر یا زل) برای صورت من مناسب است؟
جواب: به عقیده دکتر جهانگیر تقی پور بطور کلی چربی خود فرد بعنوان جا گیرنده بهتر از استفاده از هر نوع ژل در ایران است چون بدرستی نمی توان به کیفیت ژل ها در بازار ایران اطمینان کرد
البته در مواردی امکان دارد به دلیل شخصی ژل استفاده کرد. مثلا چنانچه کسی بخواهد در عروسی یکی از فرزندانش در 2 هفته بعد شرکت کند و صورتش در وضعی رضایت بخش باشد چون نتایج تزریق چربی در دو هفته و یا دو ماه بعد از تزریق قابل پیش بینی دقیق نیست، بهتر است از یکی از انواع ژل ها که نتایج آن ها قابل پیش بینی در کوتاه مدت است استفاده کنید. ولی چنانچه به نتایج در طولانی مدت حدود یک سال و یا بیشتر علاقه دارید شکی نیست که چربی بهتر است.
بنابراین مشاوره با پزشک و معاینه صورت و خبر دار شدن از انتظارات بیمار در انتخاب نوع فیلر (پر کننده یا جا گیرنده) مهم است.

چرا استفاده از چربی همگون (چربی خود بیمار) بهتر از ژل (فیلر) است؟
جواب:
دکتر جهانگیر تقی پور استفاده از چربی خود فرد را به جای ژل (فیلر) های مشکوک و شاید نامرغوب در بازار ایران که کیفتی نامعلوم دارند به دلایل ذیل استفاده از چربی را به بیماران خویش توصیه می کند:

·

چربی خود فرد ذخیره ی طبیعی و مجانی است در صورتیکه "ژل" ها اغلب مصنوعی و گران هستند. علاوه بر این کیفیت "ژل" های موجود در کشورهای در حال توسعه مثل ایران به دلایل گوناگون از نظر کیفیت قابل اطمینان نیستند.

·

چون چربی فرد طبیعی است و نه تنها باعث حساسیت و واکنش به آن نمی شود و باعث تحریک سیستم ایمنی بدن او نمی شود. در صورتیکه استفاده از ژل بخصوص ژل با کیفیت پایین امکان دارد باعث حساسیت شوند که گلبول های سفید و سایر سیستم دفاعی بدن علیه این مواد خارجی و مصنوعی برانگیخته شوند و در مدت طولانی باعث گرفتاری و حتی بیماری شوند.

·

چربی را می توان از نزدیک به سطح پوست تا عمق نسج های بدن تزریق کرد در صورتی که هر کدام از ژل ها طبق توصیه شرکت سازنده ی آن ها باید در عمقی بخصوص تزریق شوند

·

قوام و احساس چربی بعد از تزریق در محل جدید طبیعی است در صورتیکه اغلب می توان بعد از تزریق "ژل" را در زیر پوست لمس کرد.

·

تزریق چربی در محل جدید " پیوند" سلول های زنده چربی است که مانند پیوند کلیه و کبد و ... زنده و فعال خواهند ماند در صورتیکه " ژل " ها فقط موادی هستند که باعث زیاد شدن حجم می شوند و هیچ گونه فعالیت زنده بودن ندارد.

·

فرایند تزریق چربی ساده و ایمن است با این وجود در صورت قرار دادن چربی در جایی دیگر به دلیل طبیعی بودن آن باعث اختلال در عمل بافت ها نمی شود در صورتیکه تزریق " ژل" در جایی نامناسب تولید اشکال می کند.

·

به دلیل طبیعی بودن و زنده بودن سلول های چربی در بدن جا بجا نمی شوند در صورتیکه امکان جابه جا شدن ژل (فیلر) وجود دارد.

·

چربی خود فرد ماده ای تکتا و مرغوب است در صورتیکه ژل های موجود در بازار ایران دارای کیفیت های مختلف و شاید تقلبی باشند چون نه پزشک و نه بیمار می تواند به واقعیت و ماهیت واقعی آن ها پی ببرد.

·

چربی طبیعی است و امکان عفونت کمتر از ژل است.

·

در پیوند چربی سلول هایی که در محل جدید پیوند می گیرند به طور دائمی خواهند ماند در صورتی که ژل ها بعد از چند ماه یا چند سال احتیاج به استفاده مجدد دارند-

·

عوارض ژل های چند ساله (نیمه دائمی)
یا دایمی بسیار زیادتر از ژل هایی که معمولا اثر زیباسازی (کاسمتیک) چند ماهه و کمتر از یک سال دارند. به همین دلیل دکتر جهانگیر تقی پور استفاده از ژل های نیمه دایمی و ا دایمی موجود در بازار را به بیمارانش توصیه نمی کند.

·

گرچه بعضی ژل ها را می توان با حجم زیاد (ماکرولین) و قیمت زیاد استفاده کرد ولی چربی مخزنی طبیعی در بدن خود بیمار است که برای زیاد کردن حجم زیاد مانند بزرگ کردن سینه زنان و باسن به جای ژل (فیلر) و هر نوع پروتز بسیار با صرفه تر و طبیعی تر با عوارض متر ست.

n

آیا تزریق فیلرها بدون عارضه هستند؟

چنانچه کیفیت ژل (فیلر) استاندارد باشد و تقلبی نباشد از ایمنی بالایی برخوردار است که جز کمی ناراحتی و شاید درد در مخل تزریق در هنگام تزریق و گاهی قرمزی و کبودی و کمی ورم زود گذر حلاصه می شود ولی چنانچه کیفیت ژل نامرغوب و حتی تقلبی باشد امکان عفونت، جابجا شدن و جمع شدن و تحریکات مدام موضعی و عوارض وحیم تر وچود دارد

درباره دکتر تقی پور

دکتر جهانگیر تقی پور فلوشیپ و عضویت کالج های سلطنتی جراحان انگلیس و اسکاتلند General & Cosmetic Surgeon Member of the Royal College of Surgeons of England & Fellow of the Royal College of Surgeons of Edinburgh, Scotland Former Member of the Panel Of Examiners at the Royal Colleges of Surgeons of the UK & Ireland