پنج‌شنبه , 2 دسامبر 2021
خانه / زیباسازی صورت و گردن / جراحی بینی (رینوپلاستی)

جراحی بینی (رینوپلاستی)

 

عمل جراحی زیباسازی بینی (رینوپلاستی)

دکتر جهانگیر تقی پور

بینی نمادی خانوادگی و قومیتی است و داشتن بینی زیبا به فرد شخصیت نه می دهد و در مدت طولانی بینی های زیباسازی شده (کاسمتیک رینوپلاستی) زیبا نمی مانند.

بینی در مرکز صورت قرار دارد و در هنگام تنفس هوای ورودی را پالایش، گرم و مرطوب می کند و در هدایت هوای خروجی و حس بویایی نقش مهمی بازی می کند. بینی در حرف زدن ما تاثیر دارد و در صورت به وجود آمدن مشکلی برای بینی خرخر کردن در هنگام خواب امکان دارد بوجود آید که باعث اضافه شدن دردسری دیگر بر روی مشکلات زندگی اجتماعی و حرفه ای ما شود.

گذشته از عوارض جانبی، عده زیادی از افرادی که بینی خود را عمل کرده اند دچار مشکل می شوند. در نتیجه با گذشت زمان پشیمانی از انجام عمل زیباسازی بینی (کاسمتیک رینوپلاستی)  کم نیست.

بنابراین توصیه می شود که با کمال دقت و تفکر در تصمیم گیری برای دستکاری بینی عمل نموده از برخورد احساساتی و یا گوش کردن به حرف دیگران خودداری شود.

سرانجام چنانچه تصمیم به عمل جراحی زیباسازی بینی (رینوپلاستی) گرفتید ما سعی خواهیم کرد که با حداقل دستکاری و دخالت در ساختمان اساسی بینی شما مقدار زیادی از انتظارات معقول شما را برآورده کنیم تا احتمالا از عوارض بعد از عمل جراحی بینی در مدت طولانی بکاهیم .

در عمل جراحی بینی (رینوپلاستی) مانند هر عمل زیبا سازی دیگر باید از ایده آل گرایی پرهیز کرد ولی حق شماست که انتظار بهبود وضع موجود را بعد از عمل جراحی بینی داشته باشید.

چرا عمل جراحی زیباسازی بینی (رینوپلاستی) مشکل ترین همه عمل های جراحی زیباسازی (کاسمتیک) و شاید تمام عمل های جراحی در تمام رشته های جراحی در پزشکی است؟

جواب: دکتر جهانگیر تقی پور که بیش از بیست و پنج سال در طب ملی انگلیس در رشته های مختلف جراحی تجربه دارد و در عین حال یکی از موفق ترین کلینیک های جراحی زیباسازی (کاسمتیک سرجری کلینیک)  در لندن داشته است از جمله جراحانی است که عقیده دارد عمل جراحی زیباسازی بینی (رینوپلاستی) به دلایل ذیل مشکل ترین تمام عمل های جراحی در تمام رشته های جراحی در حرفه پزشکی است:

الف: ساختمان (آناتومی) بینی انسان بی مانند است که نه تنها تقریبا تمام بافتهای مختلف بدن از انواع گوشتی و غضروفی و استخوانی … در آن وجود دارند بلکه مهمتر اینکه مقدار وجود این بافت ها در هر بینی متفاوت است بطوریکه فقط در حین عمل جراحی ماهیت و مقدار این تفاوت های پنهانی ساختمانی بینی برای جراح قابل رویت هستند و تصمیم گیری در باره تغییرات در هر کدام از این نسج ها با تجربه ترین جراحان بینی را بمبارزه واقعی می کشاند چون این تغییرات (حتی جزیی) برروی زیباسازی (کاسمتیک) و کارکرد عملی بینی اثر مستقیم دارند.

نگفته نماند به فرض اینکه عمل جراحی زیباسازی بینی (رینوپلاستی) بخوبی صورت گیرد و حتی اگر در چند هفته بعد از عمل جراحی هیچ عارضه مهمی چون خونریزی و عفونت هم رخ ندهد در فرایند طولانی جوش خوردن و خوب شدن بافت های مختلف بینی بعد از عمل جراحی زیباسازی بینی (رینوپلاستی) که دیگر کاملا از کنترل جراح خارج است ولی در هر بینی روندی متفاوت سیر می کند امکان دارد که خوشحالی زودرس بیمار و جراح را در عرض چند ماه بعد از عمل جراحی زیباسازی بینی (رینوپلاستی) به ناخرسندی و یاس تبدیل کند.

ب: مسئله مهم دوم عمل جراحی زیباسازی بینی (رینوپلاستی) دو هدفی بودن عمل جراحی است که جراح باید برخلاف تقریبا تمام عمل های جراحی در تمام رشته های جراحی در حین عمل جراحی زیباسازی بینی (رینوپلاستی) به دو هدف تقریبا متفاوت ولی بسیار مهم دست یابد:

1. زیباسازی بینی (کاسمتیک) قابل قبول بیمار باشد.

2. بهتر کردن یا حداقل عدم هر گونه خلل در “کارکرد”  بینی بعنوان یکی از اعضا اصلی سیستم تنفسی و سیستم بویایی … بدن انسان امری بسیار مهم و حتی در موارد نادر می تواند حیاتی باشد. این دو هدفمندی بودن وظیفه جراح در حین عمل جراحی زیباسازی بینی (رینوپلاستی) کار آسانی نیست چون گاهی رسیدن به این دو هدف بسیار مهم در عمل با هم جور در نمی آیند و جراح زیباسازی (کاسمتیک سرجن) در حین عمل جراحی باید تصمیم بگیرد که کدام یک را قربانی دیگری کند.

در رشته های مختلف دیگر جراحی وقتی جراح دست به عمل جراحی می زند هدفی مشخص دارد که ناراحتی بخصوصی را درمان کند و مهمتر اینکه جراح روش و تکنیک عمل جراحی شناخته و تحقیق شده را برای درمان آن ناراحتی بخصوص از جراحان دیگر در دوران تحصیلات دانشگاهی و دستیاری (رزیدنسی) بیمارستانی خود آموخته است. برای مثال حتی جراحان گوش، حلق و بینی وقتی برای درمان ناراحتی های (بیماری های) بینی دست به عمل جراحی می زنند هدفی جز برطرف کردن آن ناراحتی به روشی که قبلا از جراحان دیگر یاد گرفته اند ندارند.

پ: مشکل سوم با “نتیجه” کلی عمل جراحی زیباسازی بینی (رینوپلاستی) است. بینی مهمترین عضو در زیباسازی صورت و در معرض دید دایم سایر در وسط صورت است و بروی اعتماد بنفس بیمار اثر دارد.

بیمار معمولا فرد سالمی است که زیبا بودن بینی آنقدر برایش مهم بوده است که زیر تیغ جراح برود و متحمل درد و رنج شود. بنا براین قابل درک است که بیمار کوچکترین اشکال بینی بعد از عمل جراحی زیباسازی بینی (رینوپلاستی)  را قبول ندارد. این در حالی است که همان طوریکه در بالا بطور خلاصه آمد فرایند التیام یافتن و خوب شدن بافتهای مختلف بینی بعد از عمل جراحی زیباسازی بینی (رینوپلاستی)  برای هیچ جراحی قابل پیش بینی نسبتا دقیق نیست چون عوامل زیادی از جمله عوامل ذاتی ارثی فرد

 برروی آن اثر مستقیم دارند.

دکتر جهانگیر تقی پور امید دارد با آگاه کردن بیمارانش به این واقعیت ها در مورد عمل جراحی زیباسازی بینی (رینوپلاستی)  بتواند همفکری و همکاری بیشتر آنها را جلب نموده تا با کمک یکدیگر بتوانند عمل جراحی زیباسازی بینی (رینوپلاستی) را بدون عوارض و با نتایجی واقع بینانه به اتمام برسانند.     

چند نوع عمل بینی برای زیباسازی بینی (کاسمتیک رینوپلاستی) وجود دارد؟

جواب : بستگی به فرم و شکل بینی و انتخاب جراح دارد. بطور کلی دو روش جراحی برای زیباسازی بینی (کاسمتیک رینوپلاستی) وجود دارد:

عمل جراحی بسته بینی (رینوپلاستی) و عمل جراحی باز بینی (رینوپلاستی).

در نوع بسته معمولأ جراح هدفش دسترسی به ساختمان استخوانی – غضروفی بینی است که آنها را کوچکتر و تنظیم کند بدون آنکه احتیاج به پاره کردن پوست بینی نزدیک لب باشد و زخمی بعد از عمل از بیرون دیده نمی شود. بنابراین در عمل جراحی بینی به روش بسته صورت می گیرد زخمی در بیرون بینی بعد از عمل جراحی زیباسازی بینی (رینوپلاستی)) دیده نمی شود و معمولأ کبودی و خونمردگی کمتر و بهبودی از عمل جراحی و برگشتن برروی کار و زندگی روزمره سریع تر از عمل جراحی باز است.

در نوع دوم که عمل جراحی بینی (رینوپلاستی) با روش “باز” صورت می گیرد جراح پوست دیواره بین دو حفره بینی (ناحیه کالوملا) را می برد و با آزاد کردن و بالا کشیدن پوست بینی به طرف پیشانی می تواند هر قسمت از بینی را که بخواهد طبق تجربه و سلیقه خویش تغییر دهد. بنابراین در این طریقه عمل جراحی باز بینی (رینوپلاستی) جراح به همه ا جزا بینی به آسانی دسترسی دارد و می تواند بر روی استخوان و غضروف ها  و بافتهای نرم مقداری پیوند غضروفی در صورت احتیاج بگذارد و تا آنها بیشتر جلوه کنند و یا از جایی میتوان غضروف بکند و به جای دیگر بیفزاید و بافت های دیگر بینی را طبق سلیقه خود تغییر دهد مثلا نوک دماغ و هر نوع کجی بینی و یا دیوار بین دو حفره بینی را درست کند.

در عمل جراحی باز بینی (رینوپلاستی)  دامنه بهم ریختن ساختمان بینی و باز کردن نسج های مختلف بینی در بین جراحان مختلف فرق دارد. بطور کلی در روش “باز” عمل جراحی زیباسازی بینی (رینوپلاستی) به نسبت دستکاری جراح معمولا  کبودی و خونمردگی از روش عمل جراحی بسته بینی (رینوپلاستی) بیشتر است و علاوه برداشتن زخم بعد از عمل قابل رویت بر روی پوست دیواره بین دو حفره بینی در بالا ی لب بالایی (کالمولا) بهبودی طولانی تر خواهد بود.

در عمل جراحی باز بینی نگرانی های دیگری هم وجود دارد چون به دلیل بهم ریختن ساختمان بینی برای درست کردن دماغی کوچک ، باریک و نوک به هوا (دماغ فرنگی) توسط اغلب جراحان در ایران در مدت طولانی به دلیل نازکتر شدن پوست و ضعیف شدن ساختمان پشتیبانی بینی که بر روی آن این ساختمان جدید بنا شده است خلل به وجود خواهد آمد که احتیاج به عمل های جراحی بینی دیگر(رینوپلاستی ثانویه) باشد. بنابراین پایه و اساس جراحی زیبا سازی بینی (رینوپلاستی کاسمتیک) اینست که برای رسیدن به هدف های زیبا سازی (کاسمتیک) در هنگام جراحی حداقل دخالت در ساختمان بینی نموده و چنانچه امکان دارد از روش بسته عمل جراحی بینی (رینوپلاستی) که بدون زخم دیدنی خارجی است استفاده کرد.

آیا تفاوتی بین بینی زنان و مردان وجود دارد؟

جواب: در عمل جراحی زیباسازی بینی (رینوپلاستی) به طور عمومی تفاوت های مهمی بین بینی زن و مرد از نظر ظاهری وجود دارد که در حین عمل باید رعایت شود.

فرهنگ های مختلف معیارهای تقریبا مختلفی در مورد زیبایی بینی دارند. مثلا در اروپا و آمریکا بینی کشیده و بلند مرد یکی از خصوصیات مردانه و مذکر بودن اوست و به آن با دیدی مثبت نگاه می کنند در صورتیکه در ایران بزرگی دماغ  مرد را به بینی که به در و دیوار گیر می کند و به عنوان دردی قابل درمان با تیغ جراحی می دانند.

در مورد تفاوت های بینی های زنان و مردان ایرانی منبعی وجود ندارد و احتمالا تحقیقی صورت نگرفته است در هر حال با توجه به جو کنونی ایران که هم بیماران و هم جراحان مایل به درست کردن بینی های زیبای باریک، کوچک و سر به هوای فرنگی هستند. بنظر می رسد که وسایل ارتباط جمعی چون اینترنت و تلویزیون های ماهواره ای بر روی متقاضیان عمل جراحی زیباسازی بینی (رینوپلاستی) بی تأثیر نیستند. جا دارد که به این اپیدمی در جامعه مان نظر افکنده شود.

متأسفانه حتی بر روی وب سایت جامعه

www.plasticsurgean.ir

جامعه ی جراحان ترمیمی پلاستیک ایران که کلمه ی ترمیمی را با “زیبایی” جانشین کرده اند نشانی از تحقیقات بالینی وجود ندارد. در صورتیکه در کشورهایی چون ژاپن و کره ی جنوبی تحقیقات دامنه داری برای بهترین روش های زیبا سازی از جمله زیبا سازی بینی در جوامع آنها شده است و به جراحان این منطقه از جهان بسیار در بومی کردن جراحی های صورت کمک کرده است.

در هر حال می توان گفت از نظر خصوصیات مشترک و تفاوت های ببینی زن و مرد گفته اند که بهتر است که دو طرف بینی قرینه باشد و در بینی فرنگی خصوصیات زیاد دیگری را پیشنهاد کرده اند. از جمله اینکه روی بینی کمی کوتاه تر از بین ابروها باشد و کمی بالاتر از نوک بینی فرو رفتگی داشته باشد و زاویه بین بینی و لب بالایی در مردان حدود 90 درجه و در زنان حدود 115 درجه و بزبان دیگر نوک بینی به هوا و باریک و کوچک باشد.

هدف های عمل جراحی بینی (رینوپلاستی) چست؟

برای گرفتن نتیجه تقریبا راضی کننده و خوب عمل جراحی زیباسازی بینی (رینوپلاستی) بیمار و جراح باید از نظر جسمی و فکری کاملا آماده باشند. بطور کلی عمل جراحی بینی دو هدف دارد:

1-    زیباسازی – هدف دستکاری بینی به طریقی باشد که هماهنگی با سایر اعضا صورت به خصوص چانه و پیشانی فرد داشته باشد.

زیبا کردن بینی ساده نیست چون شکل بینی از رو به رو و از نیم رخ بستگی به وضعیت آرواره ی پایینی هم دارد. برای اینکه مشخص شود که صورت برآمده (محدب) و یا تو رفته (مقعر)است به طور ساده دو خط از پیشانی به لب بالا و دیگری از لب بالا به لب بیرونی چانه ترسیم می کنند این دو خط به طور طبیعی در یک مسیر هستند گرچه شاید بتوان گفت که زیبایی نسبی است و در چشم تماشا کننده و تمجید کننده وجود دارد ولی بعضی از ابعاد زیبا بودن به طور عمومی در همه فرهنگ ها قابل ستایش است .

2- چنانچه بینی سالم باشد و فقط احتیاج به زیباسازی (کاسمتیک) باشد نباید عمل کار کرد بینی خللی بوجود آید. وظایف بینی در تنفس و حس بویایی مهم هستند. مثلا اگر دیواره بین حفره ها بینی از وسط به طرفی منحرف شده باشد در عمل جراحی زیباسازی بینی (رینوپلاستی) آنرا اصلاح می کنند که بطور کلی به کار کردن و کار آرایی بینی در بدن بیفزاید.

عقیده براین است که عمل جراحی زیباسازی بینی (رینوپلاستی) شاید مشکل ترین عمل جراحی زیباسازی (کاسمتیک) است چون نه تنها جای اشتباه کردن برای جراح نمی گذارد بلکه جراح زیباسازی (کاسمتیک سرجن) باید به فرایند خوب شدن نسج های بینی در دوران بعد از عمل جراحی زیباسازی بینی (رینوپلاستی) نظر داشته باشد که بینی بعد از خوب و التیام یافتن عیب پیدا نکند. برای عمل جراحی زیباسازی بینی (رینوپلاستی)  درک خوب نکات ذیل ضروری است:

1-آناتومی بینی

2-انتظارات بیمار

3-دانش و تبحر روش های جراحی موجود و قادر بودن در درست کردن نکات غیر معمول جراحی که امکان وجود داشته باشد .

تشخیص هر نوع ناراحتی بینی قبل از عمل جراحی ضروری است .

متاسفانه کسانی هستند که برای عمل جراحی زیباسازی بینی (رینوپلاستی) مساعد نیستند که این اشکال امکان دارد که مربوط به بینی بیمار و یا “فکر” بیمار باشد. برای مثال بینی بیماری که قبلا عمل شده و نتیجه عمل هم بد نبوده بهتر است دوباره عمل جراحی نشود چون به احتمال زیاد زخم های درونی و خروجی عمل جراحی دوم وضعیت را بدتر خواهد کرد. اینگونه بیماران هیچ موقع و به وسیله هیچکس راضی نخواهند شد.

در مشاوره ابتدایی با دکتر جهانگیر تقی پور درک صحیح درخواست بیمار و عاملی که باعث ترغیب و تشویق او شده است مهم هستند.

چرا برای عمل جراحی زیبا سازی بینی (کاسمتیک رینوپلاستی)  دکتر جهانگیر تقی پور را انتخاب کنم؟

جواب: در عمل های جراحی زیباسازی بینی (کاسمتیک رینوپلاستی) مانند هر درمان یا عمل جراحی زیباسازی (کاسمتیک) دو عامل در مورد جراح مهم هستند:

اول دانش، تجربه و تبحر جراح است و  عامل دوم که از عامل اول کم اهمیت تر نیست مربوط به وجود غریزه ی ذاتی جراح است که سلیقه و بینش ذاتی او در مورد زیبایی باعث شود که بینی را به شکلی درآورد که در صورت آن فرد بخصوص دلنشین با توجه به اجزا دیگر صورت زیبا جلوه کند. بطوریکه بر زیبایی فرد بیفزاید.

دکتر جهانگیر تقی پور عضو کالج سلطنتی جراحان انگلیس و اسکاتلند (فلوشیپ) با تجربه بیش از بیست پنج سال سابقه طبابت در بخش های جراحی بیمارستان های مهم طب ملی بریتانیا و جراح زیباسازی (کاسمتیک سرجن) در کلنیک زیباسازی (کاسمتیک سرجری کلینیک) خود در لندن از سال 2000 میلادی بیماران زیادی را عمل کرده که از نتایج عمل جراحی راضی بوده اند.     

….. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه اینجا کلیک کنید.

با وجود ایمنی بالای عمل های جراحی بینی بعضی از عوارض بعد از عمل های بینی به قرار ذیل هستند :

1-خونریزی

2-کبودی و خون مردگی

3-احساس بسته بودن سوراخ بینی که امکان دارد موقتی و مربوط به ورم باشد امکان دارد باعث خشکی دهان شود

4-بی حسی نوک بینی و لب بالایی که موقتی هستند

5-عفونت-آنتی بیوتیک داده می شود

6-درست نبودن شکل ظاهری بینی، بستگی و برآمدگی ها

7-عوازض نادر تر عمل جراحی بینی شامل سوراخ شدن دیواره ی بین حفره های بینی و تغییر در حس بویایی و یا از بین رفتن حس بویایی است.

برای جلوگیری از این عوارض احتمالی انتخاب بیمار و آماده کردن بیمار قبل از عمل نقش مهمی بازی می کند .قبل از عمل علاوه بر مشاوره و فهمیدن انتظارات بیمار انجام آزمایشات خون و معاینه بیمار توسط جراح و متخصص بیهوشی لازم است و سپس جراح و متخصص بیهوشی بیمار را در روز عمل چک می کنند که تغییر در وضع بالینی بیمار به وجود نیامده باشد.

8-راضی نبودن به نتیجه ی عمل جراحی بینی که امکان دارد مربوط به انتظارات بیش از حد شما باشد .باید توجه داشت که نتیجه ی عمل ایده آل نخواهد بود و باید انتظار بهتر شدن را داشت .ما سعی خواهیم نمود که نگرانی های شما را مدنظر قرار داده و کمک نماییم ولی چنان چه احتیاج به عمل جراحی مجدد باشد هزینه با بیمار است .

9-عمل جراحی بینی بیمار امکان دارد با اشکالات فراوانی همراه باشد که اغلب آنها قابل ترمیم هستند برای مثال:

الف: برابر نبودن سوراخ های بینی که قابل ترمیم است ولی چنان چه احتیاج به عمل باشد هزینه با بیمار است

ب:ناهمواری های قابل لمس در سطح بینی که چنان چه کم و ریز باشد احتیاج به درمان ندارد.

پ:انحراف بینی که در بعضی موارد کاملا قابل اصلاح نیست

ت:بعضی بینی ها دارای پوست کلفت و گوشتی هستند دردسر بیشتر دارند و مدت زمان بیشتری طول می کشد تا ورم آنها فروكش کند و سرانجام به ظرافت بینی های استخوانی و پوست نازک در نمی آیند.

ث:بعضی افراد به علت تورم بعد از جراحی و کوچکتر شدن بینی امکان دارد گاهی دچار گرفتاری تنفسی شوند ولی به مرور این ناراحتی برطرف می گردد.

ج:زخم بعد از عمل ماه ها و گاهی تا یک سال طول می کشد تا برنک پوست شما از صورتی و قابل رویت بودن برگردد

چ:به علت ورم بعد از عمل حرف زدن تو دماغی و تغییر صدا برای مدتی طبیعی است

مواظبت های بعد از عمل زیباسازی بینی (رینوپلاستی)

1-    عمل جراحی زیباسازی بینی (کاسمتیک رینوپلاستی) در زیر بیهوشی عمومی صورت می گیرد و در 24 ساعت اول بعد عمل جراحی خواب آلود و از نظر جسمی و روحی احساس خوبی ندارید و نباید حداقل در این مدت رانندگی بکنید. بنابراین باید ترتیبی بدهید که فرد بالغ و مسئولیت پذیری شما را از بیمارستان به خانه ببرد و در این 24 ساعت با شما بماند و مواظب شما باشد.

2-    برای جلوگیری از کاهش ورم در 24 ساعت اول بعد از عمل جراحی زیباسازی بینی (کاسمتیک رینوپلاستی) بهتر است از کمپرس یخ استفاده کنید. برای این کار مقدار یخ خورد شده را در پلاستیکی بریزید و در آنرا گره بزنید و آنرا در پارچه یا حواله تمیز و خشکی گذاشته و برروی بینی و چنانچه بینی گچ گرفته است برروی چشم های بسته خود بگذارید. مواظب باید بود که منطقه را آنقدر سرد نکنید که حس از بین برود و به چشم شما صدمه وارد آورد. بهتر است که هر بار برای ده تا بیست دقیقه آنرا برروی ناحیه بگذارید بدون آنکه زیاد احساس سرما و عوض شدن احساسات بکنید و این کار را حداقل شش بار در 24 ساعت (تقریبا هر 3 یا ساعت یک بار) اول بعد از عمل جراحی زیباسازی بینی (کاسمتیک رینوپلاستی) انجام دهید.

3-    مقداری درد، تورم و کبودی بعد از عمل جراحی زیباسازی بینی وجود دارد. درد احساسی ناخوش آیند که فقط شخصی که آنرا احساس می کند به ماهیت آن واقف است و با توضیح و توصیف قابل درک به وسیله افراد دیگر نیست. چنانچه درد دارید از داروهای نسخه شده برای کنترل درد تان استفاده کنید و از آسپیرین و داروهای مشابه و گیاه دارویی سنتی و عطاری و مکمل های ویتامینی حداقل برای یک هفته بعد از عمل جراحی زیباسازی بینی (کاسمتیک رینوپلاستی) بپرهیزید چون امکان دارد با عث خونریزی و کبودی شوند.

4-    جلوگیری از عفونت بعد از عمل جراحی زیباسازی بینی (کاسمتیک رینوپلاستی) مهم است. خواهشا آنتی بیوتیک نسخه شده طبق برنامه داده شده تا آخر ادامه دهید. در زمانی که آنتی بیوتیک استفاده می کنید قرص های ضد حاملگی قابل اطمینان نیستند. در نتیجه باید در تمام طول زمانی که آنتی بیوتیک مصرف می کنید از روش دیگری برای چلو گیری از حاملگی استفاده کنید. تهوع و کمی استفراغ در زمانی که آنتی بیوتیک استفاده می کنید پیش می آید ولی چنانچه در این دوران دچار استفراغ شدید و بخصوص اسهال شدید به آنتی بیوتیک ادامه ندهید و فورا ما را در جریان بگذارید.

5-    استفراغ و گاهی استفراغ حاوی خون بعد از بیهوشی عمومی و عمل جراحی بینی کمیاب نیست .خون عمل بینی امکان دارد به معده برسد و باعث تحریک آن شود .نگران این وضعیت نشوید و به زودی بدون درمان رفع خواهد شد

4 . در هفته اول بعد از عمل جراحی زیباسازی بینی (کاسمتیک رینوپلاستی) سر خود را مقداری در هنگام دراز کشیدن و خواب بالا نگه دارید و از دو بالش زیر سر استفاده کنید روی پشت یا پهلو بخوابید. در همین زمان هم سعی کنید از غذاهای نرم استفاده کنید و از گاز زدن و خمیازه کردن در صورت امکان خودداری کنید.

5. بعد از عمل جراحی زیباسازی بینی (کاسمتیک رینوپلاستی) فین نکنید. چنانچه احتیاج به عطسه کردن دارد دهان خودتان را خوب باز کنید چون فین کردن و عطسه زدن امکان دارد در روزهای اول بعد از عمل جراحی صدمه بزند.

5 . پکینگ یا مش درون بینی امکان دارد از خونریزی، تورم و رد بکاهد و برای بیست و چهار یا چهل و هشت ساعت بعد از عمل بینی (رینوپلاستی) مفید است. اما مش داخل بینی را سه روز بعد از عمل جراحی زیباسازی بینی (کاسمتیک رینوپلاستی) بیرون می آوریم. در مدتی که مش در بینی است و کمی بعد از آن امکان ترشحات خونی از بینی وجود دارد. نگران نباشید ما مقداری گاز در زیر سوراخ های بینی می گذاریم که این ترشحات را جذب کند و شما می توانید در صورت خیس شدن آنها به دفعات آنها را عوض کنید.

5. آتل یا گچ بینی ساختمان بینی شما را بعد از عمل جراحی ثابت نگه می دارد و از تورم و درد می کاهد. در نتیجه بسیار مهم است  که برای یک هفته برروی جایش تغییر وضعیت ندهد تا در این مدت استخوان بینی شما جوش به خورد.

در صورت شل یا جابجا شدن گچ بینی و یا هر اتفاقی فورا ما را خبر کنید.

5. استفاده صحیح از گچ و چسب بعد از عمل جراحی زیباسازی بینی (کاسمتیک رینوپلاستی) نقش های مهمی در نتیجه نهایی زیبا بودن بینی شما بازی می کنند.

بعد از برداشتن گچ بینی شما باید بطور صحیح به زدن چسب بروی بینی خویش برای سه هفته یا بیشتر و سپس با گذاشتن چسب برروی بینی برای چند هفته دیگر در شب ها همکاری کنید. ما روش صحیح گذاشتن و برداشتن چسب بر روی بینی را به شما خواهیم گفت. بخاطر داشته باشیم که هدف از ادامه دادن به زدن چسب بر روی بینی کمک به کاهش ورم و چسباندن کامل پوست بینی به استخوان-غضروف بینی در محل عمل و نتایج بهتر است. بهتر است از چسب های کاغذی کم حساسیت نیم اینچی بعد ار پاک کردن بینی و کنار آن با الکل از مواد آرایشی و چربی پوست استفاده شود.

 

6 . البته همیشه بعد از عمل جراحی زیباسازی بینی (کاسمتیک رینوپلاستی)  گچ و مش هر دو لازم نیستند و گاهی یکی از آنها و یا هیچکدام  بعد از عمل جراحی زیباسازی بینی (کاسمتیک رینوپلاستی) استفاده می شود. امکان دارد احساس غیر معمول خشکی و سفتی بینی داشته باشید یا چنانچه مش در بینی گذاشته شده است به دلیل تحریک مخاط داخل بینی ترشحات زیادی از بینی به حلق رفته و شما آنرا احساس کنید. نگران نباشد این مسایل بعد از درآوردن گچ و مش رفع خواهد شد. در این مدت از طرق دهانی باز عطسه نمایید.

7 . از روز بعد از عمل جراحی زیباسازی بینی (کاسمتیک رینوپلاستی) می توانید خودتان را بشویید و دوش بگیرید ولی به بهیچوجه نباید بگذارید گه گچ گرفتگی و پانسمان بینی شما خیس شود.

8 . بعد از عمل جراحی زیباسازی بینی (کاسمتیک رینوپلاستی) چنانچه در دو هفته با هواپیما پرواز کنید امکان کم گرفتاری با سینوس ها وجود دارد.

9. بعد از عمل جراحی زیباسازی بینی (کاسمتیک رینوپلاستی) از نور مستقیم آفتاب و حتی از استفاده از ضد آفتاب برای چند ماه اول خودداری کنید چون امکان دارد با عث صورتی پر رنگ شدن قسمتی از پوست بینی بخصوص زخم عمل جراحی بینی  شود بخصوص اگر از پوستی تقریبا سفید برخوردارید.  

10. مهم است که آگاه باشید که خوب شدن و دیدن نتیجه نهایی بعد از عمل جراحی زیباسازی بینی (کاسمتیک رینوپلاستی) هفته ها و ماه ها طول می کشد و بهتر است که صبور باشید. ورم بالای بینی زودتر از قسمت پره ها و نوک بینی فروكش می کند. چنانچه دارای پوست کلفت و بینی گوشت آلود هستید به دلیل ورم ناحیه نوک بینی که از قسمت بالای بینی بیشتر شاید در عرض یکسال اول نتوانید نتیجه نهایی را به بینید.

در عمل بینی نباید انتظارات جراح با انتظارات بیمار فرق کند. در عمل های بینی که همواره با کاهش ساختمان استخوانی-غضروفی بینی همراه است اختلافات تنفسی بعد از عمل بیشتر دیده می شود وقتی از غضروف خود شخص برای پیوند به جای دیگر بینی استفاده می شود امکان دارد که غضروف پیوند شده مقداری از آن جذب بدن شود و یا غضروف پیوند شده از سر جای خود حرکت کند .

استفاده از مواد مصنوعی مانند سیلیکون و کورتکس نیز استفاده می شود غضروف از دیواره ی داخلی بینی ،گوش و دنده های بیمار از این مواد مصنوعی بهتر است و کورتکس عوارض کمتری نسبت به سیلیکون دارد.

عوارضی چون خشک شدن و از بین رفتن پوست و بافت های بینی (نکروز)نادر است و چنانچه مقداری از مخاط بینی در جای دیگری گیر کرده باشد باعث به وجود آمدن کیست می شود و استفاده از کرم بعد از عمل امکان دارد باعث گرانولوما شود. ورم بعد از عمل جراحی بینی بیشتر مربوط به شکستن استخوان است و روش شکستن استخوان با برش کوچک در پوست کنار بینی در هر طرف باعث صدمه ی کمتر و ورم کمتر ولی امکان دارد که زخم کوچکی بگذارد .شکستن استخوان بینی امکان دارد باعث صدمه به حدقه چشم و عوارضی به پلک های و حتی صدمه به مغز شود.

 11-نخ هایی که در درون زخم های بینی و حفره های بینی استفاده می شود احتیاج به کشیدن ندارند و ظرف چند هفته یا چند ماه جذب می شوند ولی چنانچه بخیه یی در بیرون از نوع جذب شدنی نباشد و احتیاج به در آوردن باشد معمولأ 5 روز  بعد از عمل بیرون آورده می شوند .

12-بعد از عمل جراحی بینی برای حداقل 3 هفته از ورزش سخت و خسته کننده ، زور زدن زیادی و خستگی جسمی و روحی خودداری کنید . گر چه بعد از چند روز بینی شما دیگر دردناک نیست ولی هنوز در حال خوب شدن است و بهتر است از فعالیت هایی که خوب شدن آنرا به تأخیر می اندازد بپرهیزید و از صدمه به آن به وسیله برخورد اطفال و چنانچه حیوان خانگی دارید خودداری کنید..

13-در نتیجه بهبودی از عمل جراحی زیبا سازی بینی (رینوپلاستی) به این صورت تقریبا خواهد بود:

روز اول بعد از عمل : کمپرس یخ برای 24 ساعت اول بعد از عمل مقداری کبودی و ورم و مقداری درد پانسمان که در پایین حفره های بینی قرار داده شده است در صورت خیس شده به دفعات عوض کنید ولی به گچ و چسب های روی بینی و جلوی نوک بینی کاری نداشته باشید.

روز دوم و سوم بعد از عمل بینی : ورم و کبودی به حداکثر می رسد.

4تا 7 بعد از عمل جراحی بینی : مش ، گچ و بخیه های خارجی برداشته خواهد شد و کبودی و ورم شروع به کم شدن کرده اند.

از آخر هفته اول تا چهارم بعد از عمل بینی : ورم بسیار کمتر شده و نفس کشیدن.

تقریبا یک بعد از عمل جراحی بینی نتیجه نهایی را خواهید دید که مبارک شما باشد.

در صورت هر گونه نگرانی  از زمان مشاوره با جراح تا بعد از انجام عمل جراحی با ما تماس بگیرید

بعد از عمل جراحی زیبا سازی بینی فورا با ما تماس بگیرید چنانچه یکی از ناراحتی های ذیل را دارید

1-خونریزی بیش از حد بینی . خون قرمز روشن به مقدار زیاد مهم است بخصوص چنانچه صدمه یی جدید به بینی وارد شده باشد .

2-بعد از عمل جراحی زیبا سازی بینی بعد از 72ساعت در بینی به مرور زمان کمتر می شود ولی چنانچه درد بینی زیاد شود که با دارو های نسخه شده قابل کنترل نباشد به ما خبر دهید.

3-در صورتی که  احساس بیمار شدن داشته باشید بخصوص اگر درجه حرارت شما بیش از 38 درجه سانتی گراد شود.

درباره دکتر تقی پور

دکتر جهانگیر تقی پور فلوشیپ و عضویت کالج های سلطنتی جراحان انگلیس و اسکاتلند General & Cosmetic Surgeon Member of the Royal College of Surgeons of England & Fellow of the Royal College of Surgeons of Edinburgh, Scotland Former Member of the Panel Of Examiners at the Royal Colleges of Surgeons of the UK & Ireland

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.