شنبه , 4 دسامبر 2021
خانه / سینه بزرگ مردان (ژینکوماستی) / عمل جراحی کوچک کردن سینه مردان (ژنیکو ماستی)

عمل جراحی کوچک کردن سینه مردان (ژنیکو ماستی)

تخمین زده می شود که بین 40 تا 60 درصد مردان در کشورها ی غربی مقداری بزرگی سینه دارند. مقداری بزرگ بودن سینه مرد از نظر سلامتی ریسکی ندارد ولی از نظر پی بردن به علت بزرگ بود سینه بخصوص چنانچه سینه مرد بعد از بلوغ بیش از حد بزرگ باشد احتیاج به بررسی دقیق و به احتمال زیاد عمل جراحی برای کوچک کردن سینه (ژنیکوماستی) دارد چون علاوه بر چک کردن هر گونه علت جسمی در مردان باعث استرس و علائم دیگر روانی می شود. امکان دارد سینه فرد فقط در یک طرف یا هر دو سینه بزرگ باشند

مقایسه سینه طبیعی با سینه بزرگ (ژینکوماستی) در مردان

.
دلایل بزرگ شدن سینه مرد مختلف است. برای مثال تحریک هورمونی باعث بزرگ شدن سینه می شود. در دوران جنینی در رحم مادر هورمون های مادر باعث به وجود آمدن سینه های بزرگ در نوزاد می شود. در زمان بلوغ  تغییرات هرمونی باز باعث بزرگ شدن سینه ها می شود که در اغلب مردان وقتی که تحریکات هرمونی بعد از بلوغ از بین می روند سینه ها کوچک می شوند. اما به دلایل ناشناخته در بعضی مردان بزرگی سینه ها بعد از بلوغ باقی می ماند. سینه ها امکان دارد که در صورت ازدیاد وزن بزرگ شوند که با کم کردن وزن سینه ها همچنان بزرگ بمانند. دلایل دیگر برای بزرگ کردن سینه در مردان (ژنیکوماستی) وجود دارد که به آن مراجعه به فرمایید.
گرچه شایع ترین علت بزرگ بودن سینه در بعضی مردان که برای زیباسازی (کاسمتیک) سینه نزد پزشک می آیند ناشناخته است. ولی در هنگام مشاوره و معاینه ی بیمار احتمال یافت علت قابل درمانی برای بزرگی سینه در مردان (ژنیکوماستی) هم وجود دارد. برای این منظور تاریخچه پزشکی بیمار و سابقه ی هر نوع ناراحتی و بیماری قبلی مهم می باشد.
در عمل جراحی زیباسازی (کاسمتیک سرجری) برای کوچک کردن سینه بزرگ در مردان (ژنیکوماستی) می توان با انجام عمل جراحی سینه های بزرگ مردان (ژنیکوماستی) را با برش های جراحی درست کرد ولی عمل جراحی برای کوچک کردن سینه مردان زخم های بعد از عمل دائمی دیدنی بر روی سینه مرد بجا می گذارد.
اما روش کوچک کردن سینه بزرگ مردان (ژنیکوماستی)  بوسیله دکتر جهانگیر تقی پور تقریبا بدون بجا گذاشتن زخم جراحی دیدنی است. چون دکتر جهانگیر تقی پور از داخل دو شکاف پوستی که هر کدام فقط حدود سه میلی متر طول دارند با استفاده از دستگاه ویزر سینه ها را کوچک می کند. در ویزر از انرژی قوی اولتراساند  برای در هم شکستن نسج های فیبروزی و سفت استفاده شده است. کارخانه ی سازنده دستگاه ویزر شرکت سوند سرجیکال در امریکا عقیده دارد که ویزر بهترین وسیله پزشکی در دنیا برای خورد کردن و در هم شکستن بافت های سفت و فیبروزی (مانند بافت غددی در سینه مردان) می باشد. دکتر جهانگیر تقی پور که از سال 2008 میلادی دستگاه ویزر را در کلینیک خصوصی خود در لندن مورد استفاده قرار داده است این دستگاه را به ایران آورده است و استفاده می کند.

برای باز و بسته شدن جواب هر یک از سوالات زیر بر روی سوال مورد نظرتان کلیک کنید تا مطالب آن باز شود

چرا مهم است قبل از عمل جراحی کوچک کردن سینه مردان به عامل بزرگ کردن سینه فکر کنیم؟
جواب: مهمترین نکته در مشاوره پزشکی با جراح آنست که چنانچه به عاملی قابل درمان برای بزرگ کردن سینه سوء ظن پیدا شد باید درمان را متوجه از بین بردن آن عامل کرد. چون با از بین بردن عامل بزرگ کننده ی سینه ی مردان امکان دارد خود به خود سینه مرد کوچک شود. در اینگونه موارد هم بعد از کوچک شدن سینه گاهی عمل جراحی برای زیباسازی (کاسمتیک) و برداشتن قسمتی از پوست سینه صورت می گیرد.

چه عواملی امکان دارد در بزرگ کردن سینه مردان دخیل باشند؟
جواب: عوامل گوناگونی می توانند باعث بزرگ شدن سینه در مردان (ژنیکوماستی)  شوند. برای مثال بیش از دویست نوع داروی پزشکی که برای درمان ناراحتی معده و سایر بیماری ها به وسیله ی پزشکان نسخه می شوند می توانند باعث بزرگ شدن سینه در مردان (ژنیکوماستی)  شوند. بزرگ شدن سینه در اثر تغییرات هورمونی که به وسیله ی داروهای نسخه شده حاصل می شود اغلب قابل کنترل هستند چون با قطع دارو یا جانشین کردن آن با داروی دیگر سینه کوچک می شود و یا بزرگتر نمی گردد.
شکی نیست که وجود داروهای غیر طبی مانند پودر وگردهایی که در مراکز ورزشی و بدن سازی به خورد جوان های علاقه مند و تقریبا بی اطلاع به عوارض آنها می دهند اثرات بسیار سویی بر روی کبد و هورمون های مردانه و بزرگ شدن سینه ها دارد. این محصولات اغلب چینی، به هورمون هایی آغشته شده اند که باعث تخریب وسیع کبد، قلب و عروق می شوند و گاهی منجر به مرگ زودرس مصرف کننده می گردند.
عوامل دیگری نیز باعث بزرگ شدن سینه در مردان می شود که در هنگام مشاوره با جراح در نظر گرفته می شوند.
این عوامل امکان دارد که مربوط به مراحل طبیعی دوران مختلف رشد و نمو باشد برای مثال در دوره جنینی هورمون استروژن مادر امکان دارد باعث بزرگ شدن سینه ها شود. آمار نشان می دهد در کشورهای غربی بیش از نصف نوزادان مذکر با سینه های بزرگ قابل لمس به دنیا می آیند که ظرف چند هفته بعد از تولد از بزرگی سینه ها از بین می رود.
در زمان بلوغ به دلیل هرج ومرج هورمونی که وجود دارد باز به حالت طبیعی سینه های مردها بزرگتر می شوند که امکان دارد برای فرد ایجاد خجالت و استرس نماید. معمولا بزرگی سینه ی مردها (ژنیکوماستی) بعد از بلوغ کم کم از بین می رود ولی چنانچه بعد از بلوغ ظرف سه سال از بین نرود بزرگ شدن سینه در مردان (ژنیکوماستی)  برای همیشه باقی خواهد ماند.
در مردان سال خورده و مسن بطور طبیعی به دلیل کاهش سطح هورمون تسترون در 25 درصد آنها که بیش از 50 سال سن دارند سینه ها مقداری بزرگتر است.
استفاده زیادی از مشروبات الکلی و چاقی هم در بزرگ بودن سینه مردان بی تاثیر نیستند. از عوامل دیگر غیر طبیعی مادرزادی می توان از کوچکی بیضه ها و بزرگی سینه ها در مردان جوان تنومند سوء ظن سندروم کلن فیلتر را نام برد. گروه دیگر کمبود مادرزادی آنزیم های هورمونی و گروه آخر ناراحتی های کبدی، کلیوی و پر کاری تیروئید را می توان نام برد که شرح آنها در این خلاصه نمی آید.
البته باید توجه داشت که برای بزرگ بودن سینه در مردان (ژنیکوماستی) اغلب اوقات علتی نمی توان یافت و مردان جوان و کاملا سالمی هستند که از بزرگ بودن سینه خود ناراضی هستند و برای زیباسازی (کاسمتیک) سینه خود به پزشک مراجعه می کنند.

چه بافت هایی یا نسج هایی در سینه بزرگ مردان وجود دارد؟
جواب: در مشاوره ی اولیه با دکتر جهانگیر تقی پور تقریبا می توان با معاینه فهمید که بزرگی سینه مرد در اثر بزرگی بافت غددی و یا چربی است گرچه بیشتر اوقات بزرگ بودن سینه در مردان (ژنیکوماستی) مربوط به ترکیبی از این دو بافت غددی و چربی می باشد. بافت غددی در سینه مردان سفت و فیبروزه است و بافت های سفت فیبروزه به آسانی قابل خورد کردن و از هم پاشیدن نیستند. اما دکتر جهانگیر تقی پور با استفاده از دستگاه ویزر ساند سرجیکال امریکا از داخل دو سوراخ کوچک (هر کدام حدود سه میلی متر) سینه را صاف می کند. ویزر تنها دستگاهی است که با استفاده از انرژی اولتراسوند بر روی بافت های سفت فیبروزه داخل سینه مردان اثر می کند.

چه درمانی برای بزرگ بودن سینه در مردان (ژنیکوماستی) بهتر است؟
جواب: چون بزرگی سینه در مردان شکل و اندازه های مختلف دارد استفاده از یک نوع عمل جراحی برای همه آنها نمی تواند مفید باشد.
پوست، بافت غددی و چربی و بافت های فیبروز دیگر می توانند به بزرگ شدن سینه مردان کمک کند. در هنگام معاینه بافت غددی سینه سفت هستند در صورتیکه چربی در لمس نرم است. بافت غددی گرچه با دستگاه ویزر با استفاده از نیروی قوی اولتراسوند اغلب از هم پاشیده می شود ولی چنانچه  ویزر استفاده نشود معمولا احتیاج به عمل جراحی برای بیرون آوردن بافت غددی پیدا می شود. در صورتیکه چربی را می توان بطور ساده لیپوسکشن کرد گرچه اغلب ترکیبی از بافت غددی و بافت چربی باعث بزرگ بودن سینه در مردان (ژنیکوماستی) شده است و سینه تنها با لیپوسکشن تخت و صاف نمی شود لطفا به روش دکتر جهانگیر تقی پور در سئوال بعد(در ذیل) توجه فرمایید.

روش دکتر جهانگیر تقی پور برای کوچک کردن سینه در مردان چگونه می کند؟
جواب: دکتر جهانگیر تقی پور طی سال ها تجربه یکی از بهترین طریق کوچک کردن سینه مردان را به کار می برد. ایشان معمولا برای این عمل جراحی کوچک کردن سینه در مردان بیهوشی عمومی به کار نمی برد ولی گاهی از داروهای آرامبخش استفاده می کند.  دکتر جهانگیر تقی پور اغلب با استفاده از محلول تاموسنت سینه را بی حس کرده و سپس از طریق سوراخ کوچک سه میلی متری برای هر سینه از ویزر شرکت سوند سرجیکال امریکا برای کوچک کردن موفق سینه استفاده می کند. دستگاه ویزر با استفاده از تکنولوژی پیشرفته اولتراسوند می تواند همه ی نسج های غددی، فیبروزه و چربی را حل و از سینه مرد بیرون بکشد و سینه یی تقریبا تخت تحویل مرد دهد. با استفاده از سیستم ویزر دکتر جهانگیر تقی پور فقط بسیار به ندرت احتیاج به برش سینه و درآوردن بافت فیبروز غددی پیدا می کند.

چه درمان هایی برای کوچک کردن سینه مردان وجود دارد؟
جواب: درمان بزرگ بودن سینه در مردان (ژنیکوماستی) روش های زیادی دارد. برای مثال زمانی که سینه فقط مقدار کمی بزرگ است و فرد آگاه است که بزرگی سینه ضرری برای سلامتی او ندارد و امکان دارد که ریسک بسیار کم عمل جراحی را قبول نکند و آنرا به حال خود رها کند.
درمان های غیر جراحی رادیوفرکونسی و ماشین های مشابه که با دسته (پروب) بر روی پوست نسج های زیر پوست را گرم می کند اغلب نتایج قابل توجهی ندارند.
در مشاوره با جراح امکان دارد که دلیلی پزشکی برای بزرگ بودن سینه مرد وجود داشته باشد که با درمان عامل به وجود آورنده آن قابل درمان و کوچک کردن باشد و احتیاج به جراحی نداشته باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد علت های بزرگ بودن سینه در مردان (ژنیکوماستی) بیشتر بخوانید. در اغلب اوقات مردان سالمی تقاضای کوچک کردن سینه خود را دارند.
بنابراین از میان روش های بزرگی سینه مردان (ژنیکوماستی) بهترین درمان کوچک کردن سینه در مردان عمل جراحی است که زخم دیدنی جراحی برجای خواهد گذاشت. البته جراحان طبق شکل، اندازه سینه و سلیقه خویش امکان دارد با برش نسبتا بزرگ یا معمولا بعد از لیپوسکشن و بیرون آوردن چربی اغلب با برش حداقل دو سانتی متری کنار پایینی حاله سینه با عمل جراحی بافت غددی را بیرون آورند.
دکتر جهانگیر تقی پور که سال ها تجربه استفاده از لیزر و عمل های جراحی حداقل تهاجمی در کلنیک جراحی زیبایی (کاسمتیک سرجری کلینیک) خود در لندن را دارد برای کوچک کردن سینه مردان از یکی از بهترین روش ها در دنیا استفاده می کند. دکتر جهانگیر تقی با استفاده از یک دستگاه پزشکی به نام ویزر که در آن از انرژی اولتراسوند استفاده شده بیش از 99 درصد مردانی که با سینه های بزرگ به او رجوع می کنند را بوسیله دو  سوراخ  سه میلی متری بدون زخم دیدنی بعد از عمل جراحی درمان می کند.


برای کوچک کردن سینه بزرگ مردان (ژنیکوماستی) کدام یک از سه وسیله پزشکی لیپوماتیک، ویزر و لیزرلیپو بهتر است؟
جواب: بزرگی سینه در مردان در اثر چربی و بافت غددی است. عقیده بر این است که حتی اگر بافت غددی کوچک و یا اصلا قابل لمس در هنگام معاینه نباشد بافت غددی در میان بافت چربی در سینه ها پراکنده است.
از نظر بافت شناسی بافت چربی و به خصوص بافت غددی سینه مردان دارای درصد بالایی نسج سفت و فیبروز پخش شده در سینه است که فقط دستگاه ویزر شرکت سوند سرجیکال امریکا که در آن از انرژی ایمن و قوی اولتراسوند استفاده شده است که به آسانی قادر است که این بافت های فیبروزه و سفت در سینه مردان را در هم بشکند و آنها را بیرون بیاورد.
در لیپوماتیک از نوسان لوله کوچک (کنولا) برای کشیدن چربی و در لیزر لیپو از گرما برای حل کردن چربی استفاده شده در نتیجه لیزرلیپو  و لیپوماتیک اثر چندانی بر روی بافت غددی سفت و سخت درون سینه مردان ندارند و برای کوچک کردن سینه مردان سرانجام جراح مجبور است که با برش جراحی بافت غددی را بیرون آورد که باعث زخم دیدنی دائمی بعد از عمل جراحی و دوره نقاهت طولانی تر خواهد بود.
دکتر جهانگیر تقی پور با استفاده از ویزر سوند سرجیکال در شیراز می تواند از داخل معمولا دو سوراخ کوچک (هر کدام حدود سه میلی متر) در پوست سینه را صاف نماید. در این روش کبودی و ورم کمتر و فرد زودتر بهبود یافته و تقریبا بدون وقفه می توانید سر کار و زندگی خود برگردد.

آیا نتیجه کوچک کردن سینه مردان دائمی است؟
جواب: بله، نتیجه عمل جراحی کوچک کردن سینه بزرگ مردان (ژینوکوماستی) دائمی است

منظور از دائمی بودن درمان زیباسازی (کاسمتیک) چیست؟
جواب: در درمان های زیباسازی (کاسمتیک) منظور از دائمی بودن نتیجه پنج سال یا بیشتر است. به این معنی که تقریبا  تا پنج سال یا بیشتر انتظار پایداری نتایج بعد از عمل جراحی وجود دارد و سپس یواش یواش و به مرور زمان اثرات درمان زیباسازی کم تر خواهد شد. چون در زندگی حقیقی هیچ چیز در بدن انسان دائم نمی ماند و با گذشت زمان عوامل زیادی بر روی آن اثر می گذارد و آثار سالخوردگی به وجود خواهد آمد.

چطور می توانم به پایداری و طولانی تر شدن نتایج درمان زیباسازی (کاسمتیک) خودم کمک کنم؟
جواب: دو موضوع در مورد نتایج درمان ها عمل های جراحی زیبا سازی (کاسمتیک پروسیجرز) مهم است.
اول اینکه در مورد نتایج هر نوع درمان زیباسازی (کاسمتیک) واقع بین بود چون که نتیجه ایده آل تقریبا غیر ممکن است.
دوم اینکه سبک زندگی و سلامتی فرد بر روی نتایج عمل های جراحی زیبا سازی (کاسمتیک) در مدت طولانی اثر خواهد گذاشت. بنابراین داشتن سبک زندگی پرتحرک و خورد و خوراک طبیعی و سالم به پایداری نتایج کمک خواهد کرد و هر نوع بیماری اثر معکوس خواهد داشت. برای مثال بعد از عمل جراحی برای کوچک کردن سینه بزرگ در مردان (ژینوکوماستی) اضافه کردن وزن بیش از حد امکان دارد باعث بزرگ شدن مجدد سینه ها شود گرچه اغلب چربی سینه ها در عمل جراحی کشیده شده است و سینه ها نسبت به سایر نقاط بدن کمتر تغییر خواهند کرد. بیماری هایی که باعث تغییرات هورمونی در بدن می شوند و استفاده از بعضی داروها امکان دارد سینه را مقداری بزرگ کنند.

چه موقع بعد از کوچک کردن سینه بزرگ مردان (ژینوکوماستی) می توانم سر کارم برگردم؟
جواب: دکتر جهانگیر تقی پور با تجربه چندین ساله عمل های جراحی زیبا سازی در کلنیک خود در لندن در شیراز با استفاده از همان روش از دستگاه ویزر سوند سرجیکال برای کوچک کردن سینه بزرگ مردان (ژینوکوماستی) در زیر بی حسی موضعی استفاده می کند که اغلب بیماران بدون هیچگونه وقفه و همان روز می توانند به سر کار و زندگی خود برگردند.
در صورتی که شما مایل باشید که عمل جراحی کوچک کردن سینه شما در زیر داروهای آرامبخش (سداشن) و یا بیهوشی عمومی با استفاده از ویزر ساند سرجیکال توسط دکتر جهانگیر تقی پور صورت گیرد، اثرات داروهای آرامبخش و داروهای بیهوشی باعث می شود که حداقل برای حداقل دو روز از رانندگی و کار با ماشین های خطرآفرین دوری کنید.

بهبودی از عمل جراحی کوچک کردن سینه بزرگ در مردان (ژینوکوماستی)چگونه است؟
جواب: با استفاده از ویزر سوند سرجیکال امریکا توسط دکتر جهانگیر تقی پور انتظار بهبودی بدون اتفاق و سریع خواهد بود.
برای جلوگیری از عوارض احتمالی بهتر است که از سیگار کشیدن از دو هفته قبل از عمل جراحی خودداری کنید. از آسپرین و داروهای مشابه آن و گیاه دارویی وعطاری مکمل ویتامینی که امکان دارد خون را رقیق کنند و باعث کبودی بیشتر شوند از یک هفته قبل از عمل جراحی کوچک کردن سینه بزرگ مردان (ژنیکوماستی) خودداری کنید.
مقداری درد و تورم بعد از عمل وجود خواهد داشت ولی بعضی کبودی هم خواهند گرفت. وضع سلامتی قبل از عمل جراحی نیز بر روی بهبودی بعد از عمل اثر دارد. از ورزش هایی که امکان تنه زدن وجود دارد مانند فوتبال و کشتی برای حداقل چهار هفته بعد از عمل خودداری کنید.
داروهای تجویز شده را طبق برنامه استفاده بفرمائید.

عوارض احتمالی بعد از کوچک کردن سینه بزرگ مردان (ژنیکوماستی) کدامند؟
جواب: مقدار درد، تورم و کبودی وجود خواهد داشت که بستگی به روش درمانی دارد.
روش دکتر جهانگیر تقی پور که با کمک از سیستم ویزر سوند سرجیکال آمریکا انجام می دهد از هرنظر یکی از بهترین روش های موجود در دنیا برای درمان بزرگی سینه مردان است که:

 ویزر کم تهاجمی است و کمتر به نسج های مجاور آسیب می رساند.
از طریق سوراخ کوچکتر از 4 میلی متر در پوست صورت می گیرد.
ویزر تنها سیستمی است که علاوه بر بافت چربی برروی بافت غددی و سفت و فیبروز داخل سینه اثر میکند در نتیجه معمولا احتیاج به عمل جراحی جهت در آوردن بافت غددی داخل سینه وجود ندارد.
روش درمانی  دکتر جهانگیر تقی پوربا کمک از سیستم ویزر معمولا دوره نقاهت ندارد و فرد می تواند تقریبا بدون وقفه بکار و زندگی خود ادامه دهد.
امکان دارد که به دلیل تورم مقداری حس سینه عوض شود که موقتی خواهد بود. زخم های بعد از عمل کوچک سه میلی متری هستند. در صورتی که در روش های دیگر زخم های بزرگتری بعد از عمل جراحی وجود خواهد داشت و بهبودی طولانی تر خواهد بود.
یکسان نبودن سینه ها در دو طرف، عفونت و ناهموار بودن عوارض دیگر هستند.


آیا عکسی از قبل و بعد از عمل جراحی کوچک کردن سینه بزرگ مردان (ژِنوکوماستی) دارید؟
جواب: بله،  دکتر تقی پور به به شما نشان خواهد داد
اطلاعات در مورد عکس های قبل و بعد از عمل اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید

درباره دکتر تقی پور

دکتر جهانگیر تقی پور فلوشیپ و عضویت کالج های سلطنتی جراحان انگلیس و اسکاتلند General & Cosmetic Surgeon Member of the Royal College of Surgeons of England & Fellow of the Royal College of Surgeons of Edinburgh, Scotland Former Member of the Panel Of Examiners at the Royal Colleges of Surgeons of the UK & Ireland