جمعه , 15 اکتبر 2021
خانه / صفحه نخست / شکم (لیپوابدومینوپلاستی)

شکم (لیپوابدومینوپلاستی)

عمل های زیباسازی شکم و پهلوها (کاسمتیک ابدومینوپلاستی)

ما شکمی را “طبیعی” می نامیم که به وسیله مجلات، تلویزیون، و تبلیغات به ما معرفی شده است در صورتیکه در زندگی “واقعی” شکم افراد در شکل ها و اندازه های گوناگون وجود دارد. چون جوان بودن، گذشت زمان، حاملگی، تغییرات وزن و قوه جاذبه زمین بر روی شکل و قیافه شکم ما اثر دارند.
ما گاهی در مورد اندازه شکم بعضی افراد حرف می زنیم و در نظر اغلب زنان زیبایی بدن در داشتن شکم تخت و زیبا نهفته است. به همین دلیل عمل های جراحی زیباسازی شکم (کاسمتیک ابدومینوپلاستی) نسبتا شایع هستند برای مثال در در سال 2015 میلادی بیش از 400،000 لیپوسکشن در آمریکا صورت گرفته است.

البته عادت به زندگی پر تحرک و تغذیه سالم و طبیعی همیشه بهتر از رفتن زیر تیغ جراحی است ولی اغلب افرادی که عمل جراحی زیباسازی شکم (کاسمتیک ابدومینوپلاستی) یا تومی تاک را انتخاب کرده اند در مرحله اول سعی در کاهش وزن کرده اید و تصمیم در مورد لیپوسکشن یا جراحی تامی تاک شکم و عمل های جراحی زیباسازی شکم (کاسمتیک ابدومینوپلاستی) برایشان آخرین گزینه در این فرایند بوده است.

از نظر پزشکی تکیه بر ورزش و رژیم غذای سالم و طبیعی برای کاهش وزن بهتر است گرچه امکان دارد که کاهش وزن در نقاطی از بدن بیشتر باشد چون فرد نه می تواند کاهش چربی در نقاط مختلف بدن خویش را کنترل کند. در نتیجه فرد امکان دارد که در صورت لاغر شود و چندان تغییری بر روی اندازه شکم خود نبیند. حتی اگر ورزش و رژیم غذایی تغییری در اندازه شکم ایجاد کند بر روی عضلات و پوست شل شده شکم اثرات چندانی ندارد. در نتیجه با وجود کوشش و از دست دادن مقداری وزن افتادگی و شاید اندازه شکم تغییر چندانی صورت نمی گیرد که با عمل های جراحی زیباسازی شکم (کاسمتیک ابدومینوپلاستی)، تومی تاک یا لیپوابدومینوپلاستی می توان به کوچک و تخت و خوش فرم کردن شکم کمک کرد.
عمل های جراحی زیباسازی شکم (کاسمتیک ابدومینوپلاستی) شکم از ایمنی خوبی در دست جراح با تجربه برخوردار هستند و معمولا شامل:
لیپوسکشن شکم کشیدن چربی شکم از ظریق سوراخ های تقریبا 4 میلی متری است.
مینی تومی تاک و مینی ابدومینوپلاستی با هم تفاوتی ندارند چون هر دو اسم برای یک عمل جراحی شکم به کار می رود. نام مینی تومی تاک بیشتر به وسیله مردم و مینی ابدومینوپلاستی توسط حرفه پزشکی برای این عمل جراحی بکار برده می شود.
تومی تاک و ابدومینوپلاستی هر دو نام یک نوع عمل جراحی شکم است یعنی تومی تاک و ابدومینوپلاستی با هم تفاوتی ندارند فقط دامنه عمل جراحی در مقایسه با مینی تومی تاک و مینی ابدومینوپلاستی وسیع تر و ناف احتیاج به جراحی و جابجایی دارد.
لیپوابدومینوپلاستی روش جراحی نسبتا جدید زیباسازی شکم (کاسمتیک ابدومینوپلاستی) است که دکتر جهانگیر تقی پور با ترکیبی از لیپوسکشن و ابدومینوپلاستی برای نتایج بهتر و بهبودی سریع تر انجام می دهد.

هر کدام از این روش ها بطور خلاصه به این صورت توسط دکتر جهانگیر تقی پور صورت می گیرد:

  1. لیپوسکشن – لیپوسکشن برای شکم های نسبتا کوچک را می توان زیر بی حسی موضعی انجام داد. اندازه شکم معمولا بزرگ نیست و افتادگی چندانی ندارد و وضعیت پوست شکم هم مناسب است. برای چربی کشی (لیپوسکشن) زیر بیحسی موضعی چربی های شکم را با وسایل مجهز پزشکی ( ویزر و پاورایکس شرکت سوند سرجیکال امریکا) از داخل معمولا دو سوراخ کوچک (هر کدام سه میلی متر) در دیواره پایینی شکم بیرون کشیده می شوند. دکتر جهانگیر تقی پور عقیده دارد ویزر و پاور ایکس بهتر از لیپوماتیک است و در این باره می توانید بیشتر بخوانید.
  2. مینی تومی تاک ( مینی ابدومینوپلاستی) با توجه به اندازه ی شکم و انتظارات بیمار با خالی کردن چربی شکم و برداشتن مقداری پوست اضافی را از پایین شکم بدون تغییر محل ناف گاهی می توان شکم را تخت کرد.

بنابراین مینی تومی تاک (مینی ابدومینوپلاستی) نمونه ی عمل جراحی شکم است که از نظر دامنه عمل کم تر از تومی تاک  (ابدومینوپلاستی) است.

  1. تومی تاک (مینی ابدومینوپلاستی) در این نوع عمل های جراحی زیباسازی شکم (کاسمتیک ابدومینوپلاستی)، شکم افتادگی قابل توجهی دارد و پوست شکم هم نیروی ارتجاعی و کشسانی ضعیفی دارد. همچنین امکان دارد که دو عضله اصلی شکم (عضلات ریکتوس) در اثر حاملگی های قبلی از هم در خط وسط عمودی شکم در بالای ناف از هم باز شده باشند. در این روش بعد از نقشه کشی قسمت پایین پوست و چربی برش داده شده و سپس با دوختن و رفو کردن ماهیچه های شکم زیادی پوست و چربی از پایین شکم برداشته می شوند. البته در این روش ناف هم جا به جا شده و اطراف آن زخم جراحی وجود خواهد داشت.
  2. لیپوابدومینوپلاستی روشی است که دکتر جهانگیر تقی پور در انگلیس چند سال تجربه آن را دارد. لیپوابدومینوپلاستی فرایندی است که طی آن ابتدا با استفاده از دستگاه ویزر و پاور ایکس سوند سرجیکال امریکا چربی ها از طریق سوراخ های تقریبا سه میلی متری بیرون کشیده می شوند و سپس بدون صدمه به رگ های خونی پوست ابدومینوپلاستی کامل می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد ویزر و پاورایکس بیشتر بخوانید:

برای باز و بسته شدن جواب هر یک از سوالات زیر بر روی سوال مورد نظرتان کلیک کنید

کدام یک از روش های لیپوسکشن شکم، مینی تومی تاک و مینی ابدومینوپلاستی, تومی تاک و ابدومینوپلاستی, لیپوابدومینوپلاستی برای شکم من بهتر است؟

جواب: همه این عمل های جراحی برای شکم مردان و زنان مفید هستند. چون هر کدام کار برد بخصوصی دارند و بستگی به وضع شکم بیمار دارد. برای مثال در هنگام مشاوره با دکتر جهانگیر تقی پور با توجه به معاینه بالینی شکم بیمار و آگاهی از انتظارات بیمار دکتر جهانگیر تقی پور دو سئوال مهم از خود خواهد پرسید و بر اساس جواب به آنها تصمیم گرفته خواهد شد. ابتدا دکتر جهانگیر تقی پور این سئوال کلی را برای تمام بیمارانی که برای زیباسازی شکم (کاسمتیک ابدومینوپلاستی) نزد دکتر جهانگیر تقی پور می آیند مطرح می کند. آیا برای دکتر جهانگیر تقی پور امکان دارد که اغلب چشم داشت های زیباسازی شکم بیمار را برآورده کند بدون آنکه احتیاج به عمل جراحی و بریدن شکم بیمار باشد و چنانچه امکان رسیدن به نزدیکی انتظارات بیمار بدون جراحی وجود ندارد در این صورت مسئله جابجا کردن محل ناف مطرح می شود دکتر جهانگیر تقی پور در هنگام مشاوره با بیمار طبق اصول ذیل که از تجربه شخصی خودشان است عمل می کند و نتایج خوب زیباسازی (کاسمتیک) داشته است:

الف: چنانچه به عقیده دکتر جهانگیر تقی پور امکان رسیدن به نزدیکی انتظارات بیمار بدون جراحی و برداشتن پوست زیادی شکم وجود دارد دکتر جهانگیر تقی پور زیر بیحسی موضعی با استفاده از دستگاه ویزر و پاورایکس سوند سرجیکال امریکا  لیپوسکشن چربی های شکم را از طریق معمولا دو سوراخ کوچک تقریبا سه میلی متری در قسمت پایینی شکم بیرون  می کشد و سپس بیمار با پوشیدن گنی مناسب روانه خانه می شود. دستگاه ویزر و پاورایکس سوند سرجیکال امریکا باعث آب شدن چربی و تنگی پوست هم می شود.

ب: چنانچه در هنگام مشاوره دکتر جهانگیر تقی پور عقیده پیدا کند که امکان رسیدن به نزدیکی انتظارات بیمار بدون جراحی و برداشتن پوست زیادی پایین شکم وجود ندارد، دکتر جهانگیر تقی پور از خود سئوال دیگری خواهد پرسید که آیا بدون تغییر محل ناف بیمار امکان رسیدن به نزدیکی انتظارات بیمار وجود دارد. چنانچه به عقیده دکتر جهانگیر تقی پور امکان رسیدن به نزدیکی انتظارات بیمار تنها با عمل جراحی پایین شکم وجود دارد. دکتر جهانگیر تقی پور با استفاده از دستگاه ویزر و پاورایکس سوند سرجیکال امریکا و عمل جراحی مینی تومی تاک (مینی لیپوابدومینوپلاستی)  که برای دکتر جهانگیر تقی پور بطور متوسط چهار ساعت طول می کشد و سپس بیمار با پوشیدن گنی مناسب در همان روز بعد از اتمام عمل جراحی روانه خانه می شود.

پ: حالت آخر آنست که چنانچه در هنگام مشاوره دکتر جهانگیر تقی پور عقیده پیدا کند که امکان رسیدن به نزدیکی انتظارات بیمار بدون جراحی و برداشتن پوست زیادی پایین شکم وجود ندارد، و دکتر جهانگیر تقی پور همچنین عقیده داشته باشد که بدون تغییر محل ناف بیمار امکان رسیدن به نزدیکی انتظارات بیمار وجود ندارد. در این حالت دکتر جهانگیر تقی پور با استفاده از دستگاه ویزر و پاورایکس سوند سرجیکال امریکا در اطراف تنه و شکم زمینه را برای لیپوابدومینوپلاستی کامل  و جا بجا کردن ناف که به طور متوسط عمل جراحی آن هفت ساعت طول می کشد  آماده می کند و بیمار معمولا  شبی را در بیمارستان بعد از عمل سپری خواهند کرد.

دکتر جهانگیر تقی پور با توجه به انتظارات بیمار را با توجه به روش انتخابی مورد نظر بررسی کرده و بیمار را از سود و ضرر روش مورد نظر آگاه می کند.

هدف این است که با کم ترین صدمه و جراحی بتوان به بالاترین هدف های زیباسازی بیمار دست یافت

در نتیجه بررسی جوانب روش های موجود به طور خلاصه و سپس لیپوسکشن با ویزر و پاورایکس سوند سرجیکال امریکا پوست را هم تنک می کند و زخمی دیدنی معمولا بعد از عمل به جا نمی گذارد و بهبودی و برگشتن بر روی کار و زندگی تقریبا بدون وقفه است یا اگر پوست و اندازه ی شکم احتیاج به ترمیم داخلی عضلاتی دیواره ی شکم داشته باشد راه مناسب انتخاب کرد امکان دارد که بهترین روش برای گرفتن نتیجه ی بهتر لیپوابدومینوپلاستی باشد.

چه فرقی بین استاندارد تومی تاک (ابدومینوپلاستی) معمولی و روش جدید تومی تاک (لیپو ابدومینوپلاستی) که توسط دکتر جهانگیر تقی پور صورت می گیرد وجود دارد؟

جواب: خانمها امکان دارد بعد از بچه دار شدن بفکر زیبا سازی شکم (کاسمتیک ابدومینوپلاستی) بیفتند که احتیاج به انتخاب روشی و ایمن مهم است. در سال های 2009 و 2010 میلادی دکتر جهانگیر تقی پور با دیدار از چند سرای جراحی های زیبا سازی (کاسمتیک سرجری کلینیک) در امریکا روش جراحی لیپوابدومینوپلاستی با استفاده از دستگاه ویزر شرکت سوند سرجیکال از نزدیک دید و در برگشت به لندن از آن تاریخ با عمل لیپوابدومینوپلاستی به جای تومی تاک (ابدومینوپلاستی) معمولی به نتایج بهتری و دوران نقاهت کوتاه تری برای بیمارانش را تجربه کرده است.

لیپوابدومینوپلاستی به وسیله جراحان برزیلی ابتدا صورت گرفته و سپس به امریکا و سایر کشورها صادر شده است. در تاریخ سوم آبان ماه 1395که چندین بار بر روی اینترنت جستجو کردم این نوع عمل به نظر می رسد در ایران به وسیله ی جراحی دیگر صورت نمی گیرد.

در روش قدیمی و استاندارد تومی تاک (ابدومینوپلاستی) هدف جراح برداشتن پوست زیادی شکم و در صورت باز بودن بین عضلات شکم به هم آوردن و دوختن آن ها بهم است. در این روش بعضی جراحان ناحیه پهلوها را هم مقداری لیپوسکشن می کنند. در روش قدیمی و استاندارد تومی تاک (ابدومینوپلاستی) که به نظر می رسد توسط جراحان در ایران متداول است تمام پوست و چربی زیر پوست شکم را جراح  از عضلات عمیق تر شکم جدا می کند در نتیجه امکان اختلالات گردش خون به پوست وجود دارد و از این مسئله گذشته لیپوسکشن پوستی که از عضلات جدا شده و بلند شده است باعث اختلال بیشتر در رسیدن جریان خون به پوست و ضمایم آن شده در نتیجه امکان تاخیر جوش خوردن زخم جراحی و حتی از بین رفتن (نکروز) قسمتی یا تمام پوست شکم وجود دارد که باعث عوارض مهمی از جمله دوران نقاهت طولانی و زخم های زیاد بعد از عمل جراحی خواهد شد چون در تومی تاک استاندارد معمولی (ابدومینوپلاستی) برای صاف کردن و کشیدن پوست شکم و دوختن آن در پایین شکم جراح باید پوست و ضمایم آن از عضلات دیواره شکم جدا کند تا قادر باشد که مقدار اضافی پوست را از پایین شکم جدا کند.

در مقایسه در عمل تومی تاک جدید (لیپوابدومینوپلاستی) که توسط دکتر جهانگیر تقی پور صورت می گیرد احتیاجی به جدا کردن پوست و ضمایم آن از عضلات و بلند کردن آن برای کاملا صاف کردن شکم وجود ندارد بلکه اتصالات عروقی و عصبی بین لایه های دیواره ی شکم پا برجا می مانند. در صورتی که احتیاج به ترمیم و دوختن عضلات شکم باشد با باز کردن فقط قسمت کوچکی از پوست شکم در خط عمودی صورت خواهد گرفت.

در نتیجه در روش لیپوابدومینوپلاستی تومی تاک به دلیل عدم دخالت نه چندان در جریان خون به پوست شکم بهبودی و خوب شدن زخم های جراحی زودتر و نتیجه نهایی به دلیل خالی کردن ذخایر چربی شکم بسیار بهتر خواهد بود.

چطور جراح برای عمل زیبا سازی شکم (کاسمتیک ابدومینوپلاستی) انتخاب کنم؟

جواب: معمولا هیچ جراحی در هیچ مقطعی از تحصیلات و دوران کار آموزی خود درسی به عنوان "زیبایی" نخوانده است. زیبایی نسبی است و چیزی که به نظر یک نفر زیبا باشد امکان دارد به نظر شخص دیگر چندان جالب  و حتی زشت باشد. به همین جهت بهتر است که در انتخاب جراح دو موضوع را در نظر گرفته شود:

  1. تجربه و تحصیلات جراح که برای اینگونه عمل جراحی انتظار دارید که دارای دانشنامه بورد تخصصی در یکی از رشته های جراحی باشد. البته همه ی جراحان دوره های باز آموزی در رشته تخصصی خود به طور مرتب می بینند و جراحانی که از رشته های تخصصی مختلف تصمیم به کار در جراحی های زیباسازی (کاسمتیک سرجری) می گیرند علاوه بر شرکت در کنفرانس های بازآموزی رشته تخصصی خود همچنین به همت خویش دوره های جراحی زیباسازی (کاسمتیک سرجری) می بینند و در کنفرانس های مختلف از جمله زیبا سازی (کاسمتیک) شرکت می کنند و عمل جراحی را در مراکز درمانی مجاز و تایید شده انجام می دهند. معمولا اینگونه افراد که سال ها دوره ی کار آموزی (رزیدنسی) در جراحی دیده اند قادر به انجام این عمل ها هستند. این جراحان دارای بورد های تخصصی (در کشورهای غربی عنوان های فوق و فوق فوق تخصصی وجود ندارد) از عهده ی امتحانات بر آمده اند.
  2. مسئله دوم که از اولی کم اهمیت تر نیست اینست چون هیچ جراحی درس زیبایی در هیچ دورانی از تحصیلش نیاموخته است و زیبا دیدن افراد و اشیا تقریبا نسبی است در هنگام مشاوره باید دید که کدام جراح عقاید زیبا کردن آن قسمت بدن که ما انتظار دارید به عقاید شما نزدیک تر است و می تواند با برش و عمل جراحی کم تهاجمی تر انتظارات زیبا شدن شما را برآورده کند. بنا براین مهم است که عقاید جراح درباره ی زیبا کردن شکم شما به عقاید شما نزدیک باشد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب جراح زیباسازی (کاسمتیک سرجن) بیشتر بخوانید.

آیا من کاندیدای خوبی برای زیبا سازی شکم (کاسمتیک ابدومینوپلاستی) شکم هستم؟

جواب: چندین روش زیباسازی (کاسمتیک ابدومینوپلاستی) وجود دارد که چنانچه از وضعیت شکم خود راضی نیستند بهتر است با مشاوره با جراح از نظرات ایشان اطلاع حاصل کنید.

بطور کلی می توان روش های موجود برای زیبا سازی شکم (کاسمتیک ابدومینوپلاستی) به دو دسته تقسیم کرد:

  1. در روش های غیر جراحی از تکنولوژی های مختلفی چون لیزر و رادیوفرکونسی و اولتراسوند و هایفو ...استفاده می شود و هزاران دستگاه با شکل و رنگ مختلف از کشورهای مختلف در بازار هست و به وسیله ی سالن های آرایش و بعضی مطب ها و کلینیک ها استفاده می شود.

هر کدام از این نوع دستگاه ها دسته یی دارند که آن را بر روی پوست شکم می چرخانند و بالا و پایین می برند و معمولا احتیاج به چندین نوبت درمان در فواصل چند هفته از یکدیگر دارند. اولین دستگاه های که در این زمینه به بازار کشورهای غربی در حدود 15سال عرضه شده ترماژ، فراک سل بودند ولی آلان هزاران دستگاه با کیفیت پایین به خصوص از چین، کره و کشورهای اروپای شرقی وجود دارد. در کشورهای غربی اینگونه وسایل چون سوزنی و یا برشی تولید نمی کنند و فقط روی پوست سالم گذاشته می شوند جز وسیله پزشکی محسوب نمی شوند ولی معمولا فروشندگان اینگونه وسایل خریداران را تعلیم می دهند که بتوانند استفاده کنند.

از نظر مفید بودن برای کاهش شکم و محکم کردن پوست چندان مفید نیستند چون بعضی از آن ها با جا به جا کردن مایعات بین سلولی (لنف) به طور موقتی مقداری بر روی منطقه مورد نظر اثر می کنند ولی بعد از چند هفته و یا چند ماه وضعیت به همان وضعیت قبل برخواهد گشت.

مطالعات در کشورهای غربی با دستگاه های خوب در این گروه نشان می دهد که حداکثر حدود بیست درصد می توانند بر روی منطقه درمان شده بعد از چندین نوبت درمان مفید باشند.

بنابراین چنانچه اندازه شکم بزرگ است و یا افتادگی شکم و شل شدن پوست اضافی دارید تنها عمل جراحی می تواند شکمی تخت و صاف به شما تحویل دهد و بهتر است که برای روش بدون جراحی هزینه نکنید.

  1. روش های جراحی زیباسازی شکم (کاسمتیک ابدومینوپلاستی) چند نمونه است که دکتر جهانگیر تقی پور با توجه به وضعیت شکم فرد از بین روش های جراحی آنکه بیشتر برای او مفید است توصیه خواهد کرد برای مثال:

الف: چنانچه فرد جوانی است با کیفیت پوست خوب و فقط از مقداری جزیی چربی زیر پوست ناراحت است. چنین فردی به احتمال زیاد نیازی به عمل جراحی ندارد در هر حال در هنگام مشاوره می توان با تبادل نظر انگیزه و انتظار او را بررسی کرد.

ب: لیپوسکشن شکم برای کسانی که ذخیره چربی و کیفیت خوب پوست دارند مناسب است.

پ: مینی ابدومینوپلاستی (مینی تومی تاک یا مینی لیپوابدومینوپلاستی) که با برش کوتاهی در پایین شکم پوست شکم را صاف می کند و احتیاجی به تغییر ناف و بالای ناف نیست به جز در لیپوابدومینوپلاستی که به این منطقه نیز رسیدگی شده و چربی آن را بیرون می کشند و تخت می شود.

ت: تومی تاک (ابدومینوپلاستی) که در آن زخم جراحی بعد ار عمل در پایین شکم خواهد بود.

ث: نمونه ی دیگری از تامی تاک لیپوابدومینوپلاستی نام دارد که توسط دکتر جهانگیر تقی پور صورت می گیرد و نتایج بهتر در مقایسه با تومی تاک معمولی دارد و عوارض آن کمتر و بهبودی سریعتر است.

 چه مدت بعد از بچه دار شدن می توانم شکم خود را عمل کنم؟

جواب: اگر فکر بچه دار شدن در آینده را دارید بهتر است که صبر کنید تا خانواده ی خود را تکمیل نمایید و سپس اقدام به عمل جراحی زیباسازی (کاسمتیک) کنید. چون در زمان حاملگی به طور متوسط حدود 9 کیلو گرم به وزن شما اضافه خواهد شد و قسمتی از وزن اضافی مربوط به بزرگ شدن شکم، سینه ها، رحم و حتی مقداری چرب می باشد. در نتیجه در حوالی زایمان طبیعی و یا همراه با عمل سزارین نمی توان شکم را زیبا سازی کرد. باید به بدن وقت داد تا بعد از زایمان رحم و احشاء که در اثر تغییرات هورمونی در زمان حاملگی پرخون و بزرگ شده اند به حالت طبیعی خود برگردند و سپس در مورد زیبا سازی شکم(کاسمتیک ابدومینوپلاستی) اقدام کرد.

مدت زمان حداقل سه ماه بعد از زایمان طبیعی یا سزارین برای عمل لازم است.

آیا بزرگی شکم من در اثر چربی است یا بزرگ شدن احشاء داخلی شکم؟

جواب: بطور کلی گرچه افرادی که شکم بزرگ دارند دارای معده بزرگتر و گاهی کبد پراز چربی و نسبتا بزرگ هستند ولی اغلب  بزرگی شکم مربوط به چربی زیر پوستی و داخل شکمی (چربی احشایی) است. مطالعات بالینی پزشکی  به وسیله اسکن و ام آر آی نشان می دهد که بزرگی شکم زنان ببیشتر مربوط به چربی است که در زیر پوست شکم آنها ذخیره شده است و مقدار کمتری نسبت به مردان چربی به دور احشاء داخلی آنها مثل قلب، معده، روده و کبد وجود دارد در صورتی که در مردان بیشتر ذخیره چربی مربوط به بزرگی شکم در داخل شکم آن ها در اطراف قلب، روده، معده و ... ذخیره شده است و نسبت به زنان مقدار بسیار کمتری چربی در زیر پوست شکم دارند. بنابراین توزیع ذخیره چربی افراد چاق بستگی به جنس (مذکر- مونث) آنها دارد چون چاقی شکم زنان بیشتر مربوط به ذخیره چربی زیر پوست شکم است در صورتی که در مردان بزرگی شکم بیشتر مربوط به ذخیره چربی در داخل شکم آنها است. بطور طبیعی ذخیره شدن چربی در شکم مردان بدور قلب، عروق خونی، معده، روده، کبد و پانکراس و... باعث ازدیاد بیماری های قلبی در مردان و به همین دلیل لیپوسکشن شکم مردان به اندازه ی لیپوسکشن شکم زنان نتیجه ی خوبی نمی دهد چون در لیپوسکشن شکم چربی های زیر پوست تخلیه می شوند نه آن ذخایر چربی احشایی که داخل شکم هستند.

آیا لیپوسکشن و انواع تومی تاک (ابدومینوپلاستی یا لیپوابدومینوپلاستی) بر روی بارداری و بچه دار شدن اثر می گذارد؟

جواب: نه بر روی بچه دار شدن تاثیر ندارد چون بچه دار شدن مربوط به تخمدان های زن می باشد که در داخل شکم قرار دارند و این نوع عمل های جراحی با پوست و چربی زیر پوست و گاهی ترمیم عضلات سرو کار دارد و اصلا به داخل شکم که تخمدان و بچه دان (رحم) قرار دارد کاری ندارد.

دکتر جهانگیر تقی پور توصیه می کند که بهتر است صبر داشته باشید تا زمانی که دیگر تصمیم به باردار شدن ندارید سپس در مورد زیبا سازی شکم (کاسمتیک ابدومینوپلاستی) و سینه اقدام نمایید

آیا می توان از چربی شکم برای بزرگ کردن و زیبا سازی سینه و باسن استفاده کرد؟

جواب: بله

چربی منبع طبیعی خوبی برای پیوند است.

می توان شکم و پهلوها را لیپوسکشن کرد و سپس چربی بدست آمده را برای صورت و بزرگ کردن سینه ها و باسن بکار برد. استفاده از چربی خود فرد بهتر از پروتز است بیشتر بخوانید.

عوارض مهم زیبا سازی شکم (کاسمتیک ابدومینوپلاستی) کدامند؟

جواب: چربی کشی (لیپوسکشن) و تومی تاک (ابدومینوپلاستی) مانند هر جراحی دیگر با بعضی عوارض همراه است که شامل عفونت، بی حسی معمولا موقتی،  زخم و عوارض داروهای بی حسی و بی هوشی گرچه در زیر بیحسی موضعی از ایمنی بالایی برخوردارند.

عوارض هر عمل جراحی بستگی به عوامل زیادی از جمله محل و ماهیت عمل جراحی و تجربه و تبحر جراح دارد.

بعضی از عوارض لیپوسکشن و تومی تاک ابدومینوپلاستی عبارتند از:

1- ورم و التهاب بعد از عمل جراحی لیپوسکشن، تومی تاک (ابدومینوپلاستی) و لیپوابدومینوپلاستی احتمالا دیده میشود ولی مقداری ورم امکان دارد شش ماه بعد عمل دیده شود.

2- کبودی و خونمردگی در بعضی افراد دیده می شود. افرادی که داروهایی چون آسپیرین  و مشابه آن مصرف می کنند و با انعقاد خون ناراحتی دارند بیشتر در معرض کبودی هستند. خونریزی نایاب است هماتوما گاهی دیده می شوند که احتیاج به خالی کردن دارند

3- بی حسی منطقه چربی کشی (لیپوسکشن )، تومی تاک لیپوسکشن، تومی تاک (ابدومینوپلاستی) و لیپوابدومینوپلاستی شده امکان دارد به طور موقتی بی حسی شده باشد و گاهی حس منطقه در اثر تحریک عصب موقتی عوض شده باشد.

4- پستی و بلندی گاهی در اثر کمبود نیروی کشسانی در پوست ناهمواری در منطقه لیپوسکشن، تومی تاک (ابدومینوپلاستی) و لیپوابدومینوپلاستی شده دیده می شود و گاهی کنولا باعث یک دست نبودن می شود.

5- سروما -تجمع مایع در زیر پوست که شاید احتیاج به تخلیه شود.

6- سائیدگی پوست حرکت های متناوب لوله های توخالی (کنولا ) امکان دارد باعث اصطکاک و سوخت سطحی پوست شود

7- عفونت - کمی قرمزی و تورم بعد از انواع چربی کشی (لیپوسکشن)، تومی تاک (ابدومینوپلاستی) و لیپوابدومینوپلاستی اغلب دیده می شود که گاهی بدون هیچ گونه درمان و گاهی با دادن آنتی بیوتیک از بین می رود. اما عفونت منطقه ی لیپوسکشن شده کمیاب ولی احتیاج به درمان سریع دارد و امکان دارد خطرساز باشد و پس از درمان زخم باقی بگذارد .

ما برای جلوگیری از عفونت به همه ی بیماران آنتی بیوتیک تجویز میکنیم .

8- حساسیت به داروها و موادی که در زمان حراجی لیپوسکشن، تومی تاک (ابدومینوپلاستی) و لیپوابدومینوپلاستی استفاده می شود

9-مسمومیت با داروی بی حسی موضعی بسیار کمیاب است

10- احتمال صدمه به اعضای داخلی بدن گرچه نادر است در هنگام لیپوسکشن، تومی تاک (ابدومینوپلاستی) و لیپوابدومینوپلاستی هم است.

11- آمبولی ریوی و ورم در ریه ها که در آمبولی ریوی امکان دارد در زمان لیپوسکشن، تومی تاک (ابدومینوپلاستی) و لیپوابدومینوپلاستی سلول های چربی وارد جریان خون شده و در ریه ها ناراحتی درست کنند هر دو این حالت ها کمیاب هستند.

12- ناراحتی های قلبی و کلیوی نیز کمیاب هستند که امکان مرگ در اثر بیهوشی عمومی و لیپوسکشن مقدار کمی خطر دارد و این خطر را مرگ یک نفر در هر ده هزار نفر تخمین می زنند.

توصیه های بعد از عمل جراحی لیپوسکشن، تومی تاک (ابدومینوپلاستی) و لیپوابدومینوپلاستی:

-کبودی و خون مردگی بستگی به وسعت منطقه لیپوسکشن شده دارد  ولی به مقداری بعد از لیپوسکشن های مختلف وجود خواهد داشت که ظرف چند روز تغییر ماهیت خواهد داد و از بین می روند ولی چنان چه وسیع باشد امکان دارد هفته ها طول بکشد تا بدن کاملا آن را دفع کند.

برای جلوگیری از کبودی و خونمردگی بهتر است از دو هفته قبل از عمل لیپوسکشن، تومی تاک (ابدومینوپلاستی) و لیپوابدومینوپلاستی از خوردن آسپیرین و داروهای مشابه آن که خون را رقیق می کند خودداری کنند همچنین مواد دارویی سنتی و عطاری و مکمل های ویتامینی را نیز از دو هفته قبل از عمل قطع بفرمایید .چنانچه از داروهای رقیق کننده ی خون مثل هپارین و وارفرین استفاده می کنید حتما به پزشک قبل از عمل اطلاع دهید.

برای درمان کبودی و خون مردگی بعد از عمل لیپوسکشن، تومی تاک (ابدومینوپلاستی) و لیپوابدومینوپلاستی از آنیکا استفاده می کنند تا   24 ساعت بعد از عمل کامپرس سردی و بعد از آن گرمی در منطقه لیپوسکشن شده به بدن کمک از روز پنجم بعد از عمل کمک می کند که کبودی و خون مردگی را زودتر از بین ببرد .البته در زمان بعد از عمل جراحی لیپوسکشن مواظب باشید که پوست شما حس ندارد .

2- آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت داده می شود و مهم است که آنتی بیوتیک را طبق برنامه ی داده شده به طور مرتب استفاده کنید .ما به همه ی بیماران که لیپوسکشن می شوند از زمان قبل از عمل تا چند روز بعد از عمل لیپوسکشن آنتی بیوتیک می دهیم و به همین دلیل امکان عفونت بسیار کمیاب است

3-داروهای ضد درد - درد بعد از لیپوسکشن قابل تحمل و بعضی افراد اصلا احتیاج به استفاده از داروهای ضد درد ندارند. ما برای شما داروی ضد درد تجویز خواهیم کرد تا در صورت احتیاج در دسترس داشته باشید. لطفاً مواظب باشید بعد از عمل از استفاده از آسپیرین و داروهای مشابه و داروهای گیاهی سنتی و عطاری خودداری کنید

4- گن را بعد از عمل لیپوسکشن، تومی تاک (ابدومینوپلاستی) و لیپوابدومینوپلاستی بپوشید و بهتر است تا می توانید از در آوردن آن به خصوص در روزهای اولیه بعد از عمل خودداری فرمایید. گن با کیفیت خوب بسیار در کاهش کبودی و خون مردگی و فرم دادن به منطقه اثر دارد.

ما اسم و آدرس محل های که در شیراز گن می فروشند در اختیار شما قرار خواهیم  داد. در بعضی قسمت های بدن امکان دارد که ما علاوه بر گن از بانداژ و امکانات دیگر هم استفاده کنیم .

5- بی حسی در محل لیپوسکشن، تومی تاک (ابدومینوپلاستی) و لیپوابدومینوپلاستی شده تقریبا شایع است و معمولا ظرف چند هفته از بین خواهد رفت و معمولا احتیاج به درمان خاصی ندارد

6- بیهوشی عمومی عوارض مخصوص خود را دارد دامنه ی آنها تقریبا زیاد هستند ولی بی حسی موضعی با یا بدون داروهای آرام بخش از خطر کمتری برخوردارند و بیمار بعد از اتمام عمل لیپوسکشن می تواند به خانه برود.

7- نتایج عمل لیپوسکشن، تومی تاک (ابدومینوپلاستی) و لیپوابدومینوپلاستی به زودی ظاهر نمی شود. در زمان عمل جراحی لیپوسکشن خواهید دید که منطقه ی لیپوسکشن شده خالی و پوست آویزان است. اما در ظرف چند روز آینده با پوشیدن گن پوست سر جای خود چسبیده و منطقه تقریبا سفت و سخت می شود و ورم کرده و چندان تفاوتی با وضعیت قبل از عمل جراحی لیپوسکشن نمی بیند .از این زمان به مرور زمان یواش یواش ظرف 5 یا 6 ماه آینده ورم فرو کش خواهد کرد و شما نتیجه ی نهایی را حدود 6 ماه بعد از عمل جراحی لیپوسکشن خواهید دید.

8- نوبت های بعدی جهت دیدن شما به شما ابلاغ خواهد شد و ما در تمام اوقات شبانه روز در دسترس خواهیم بود تا هرگونه نگرانی شما را پاسخ دهیم معمولا کمتر از یک هفته چنانچه بخیه لازم به درآوردن باشد صورت خواهد گرفت و هر موقع که شما و یا ما احتیاج به بررسی وضعیت باشد در دسترس هم خواهیم بود.

برای راهنمائی بیشتر و هر نوع نگرانی بخصوص بوجود آمدن درد شدید، ورم و خونریزی بدونه وقفه با ما تماس بگیرید

درباره دکتر تقی پور

دکتر جهانگیر تقی پور فلوشیپ و عضویت کالج های سلطنتی جراحان انگلیس و اسکاتلند General & Cosmetic Surgeon Member of the Royal College of Surgeons of England & Fellow of the Royal College of Surgeons of Edinburgh, Scotland Former Member of the Panel Of Examiners at the Royal Colleges of Surgeons of the UK & Ireland

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.