شنبه , 4 دسامبر 2021
خانه / صفحه نخست / هایفو چیست؟

هایفو چیست؟

هایفو چيست؟

جواب: هايفو دستگاه زیباسازی جدیدی است که با استفاده از تکنولوژی جدید روشی موثر و تقریبا بی خطر برای زیباسازی صورت و بدن است که پس از تحقیقات و مطالعات از طرف “سازمان غذا و دارو” در امریکا برای سفت کردن نسج های زیر پوست و کم کردن چربی و در نتیجه کاهش حجم، از بین بردن چین، چروک صورت، بالا بردن ابروها و بطور کلی جوان سازی و مصارف دیگر پزشکی از جمله کم کردن مخاذن چربی در بدن و حتی درمان سرطان پروستات و بعضی بیماری های مغزی مورد تایید سازمان غذا و دارو در امریکا که احترام فراوانی در دنیا دارد قرار گرفته است.
برای مثال بدون جراحی اثرات دستگاه هايفو برروی صورت مشابه نتایج بعد از عمل جراحی کشیدن پوست صورت (فیس لیفت) است و بهمین دلیل بعضی درمان صورت با هايفو را فیس لیفت بدون عمل جراحی می نامند.

چرا هايفو درمانی یا هايفو تراپی می تواند مفید باشد؟
از نظر پزشکی عقیده براین است که با ازدیاد سن و بمرور زمان طی فرایند سنی سه علت اصلی باعث پدیدار شدن علایم سالخوردگی می شوند که عبارتند از:
• کاهش حجم در بعضی نقاط صورت مثلا گونه ها
• جابجایی بعضی بافتها در صورت مثلا کم شدن و پایین آمدن چربی و تجمع چربی برروی فک و زیر چانه
• تغیر در قوام بافت ها یعنی شل شدن پوست و سایر بافتهای زیر پوست که اساس داربست و محکم بودن پوست را تشکیل می دهند و شل شدن آنها باعث پدیدار شدن چین و چروکها می شود.
برای مقابله با دو عامل اول در درمان های زیباسازی روش های خوب و کار آمدی وجود دارد. برای مثال برای جاگزینی حجم از دست رفته می توان از انواع ژل ها و یا از چربی خود شخص برای پر کردن فضای خالی استفاده کرد و چربی های اضافی و جابجا شده را لیپوسکشن کرد ولی قبل از هايفو درمانی یا هايفو تراپی روش کار آمدی بدون عمل جراحی و یا صدمه شدید به پوست جهت سفت کردن قوام بافتهای عمقی زیر پوست که عامل اصلی شلی و افتادگی و پیدایش چین و چروک صورت هستند وجود نداشت.
ما با استفاده از تکنولوژی هايفو درمانی در موقعیتی هستیم که بافت های زیر پوست را سفت و درنتیجه داربست های پوست را محکم کرده و باعث کاهش و یا از بین رفتن چین و چروک و جوانسازی صورت شویم
آیا هايفو درمانی بهتر از سایر روش های بدون جراحی صورت و بدن است؟
بله هايفو درمانی از انواع درمان های زیباسازی بدون عمل جراحی که معمولا با انواع ماشین های لیزر و انواع RF
Radiofrequency (RF)
در حال حاضر برای زیباسازی و جوان سازی صورت و بقیه بدن مورد استفاده قرار می گیرند مفیدتر است چون در تمام این روش ها مانند فرکشنال لیزر، کربن دی اکسید کربن لیزر و انواع دستگاه های آر اف انرژی حاصل شده از دستگاه باعث صدمه به پوست می شود در نتیجه نمی توان بدرستی بافت های زیر پوست را سفت و محکم کرد در صورتیکه انرژی حاصل شده از دستگاه هايفو به پوست صدمه نمی زند و با عث کلاژن سازی و سفتی قوام بافت های زیر پوست می شود

قایسه روش های مختلف زیباسازی صورت

نام تکنولوژی

رادیوفریکونسی

Radio Frequency = RF

دستگاه هایفو

High Intense Focus Ultrasound = HIFU

 عمل جراحی فیس لیفت

Surgery, Incision or Excision

درد 

درد زیاد درد ندارد دردناک است

بیحسی یا بیهوشی

بیحسی موضعی یا بیهوشی لازم دارد لازم ندارد دردناک نیست معمولا بیهوشی عمومی لازم دارد

زخم

  زخم ندارد  زخم ندارد  به اندازه های مختلف زخم دارد

خونریزی 

 خونریزی ندارد خونریزی ندارد خونریزی حین عمل و شاید بعد از عمل

ایمن بودن 

 تقریبا ایمن  بسیار ایمن و بی خطر مکان خطر صدمه به اعصاب

طول زمان درمان

یک ساعت یا بیشتر  کوتاه می تواند حتی کمتر از پنج دقیقه باشد

حدود چهار ساعت  

نسبت قیمت به نتایج نهایی زیباسازی
 بالا بسیار پایین

 بالا 

نحوه عمل هايفو چگون است؟
دستگاه هايفو قادر است که بدون صدمه به پوست در بافت های زیر پوست گرمایی حدود شصت درجه سانتی گراد تولید کند که باعث الاستین و کلاژن سازی می شود. نیروی ارتجاعی و الاسیتی پوست مربوط به الاستین و استحکام و قوی و سفت بودن پوست مربوط به وجود کلاژن است. بنابراین هایفو باعث سفت شدن قوام بافت های زیر پوست و در نتیجه کم شدن یا ازبین رفتن چین و چروک و جوان سازی می شود.
در حقیقت عمل دستگاه هايفو را می توان به تولید گرما درمحل تجمع امواج نور خورشید تشبیح کرد زمانی که آینه یی را در جلوی نور خورشید بگیریم و قادر باشیم که امواج خورشید را در یک نقطه متمرکر نماییم. در محل تمرکز این امواج گرمایی تولید می شود که کاملا شبیح به کار دستگاه هايفو است. بنابراین امواج اولیه تولید شده توسط دستگاه هايفو وقتی که از رد می شوند انرژی کمی دارند و متمرکز نیستند در نتیجه قادر نیستند که لایه های سطحی پوست صدمه برسانند ولی وقتی که این امواج بر روی صفحه مانیتور دستگاه هایفو در عمق های مختلف زیر پوست در کانونی بعمق یک و نیم تا سیزده میلی متر تجمع و متمرکز می شوند تولید گرمایی حدود شصت درجه سانتی گراد می کنند که باعث کلاژن سازی و سفت شدن قوام بافت های زیر پوست می شود.

مزایای زیبا سازی با هايفو

• هايفو تراپی روشی ساده و سرپایی است که اثربخشی و نتایج درمانی زیباسازی و جوان سازی و قابل رویت دارد

• هايفو درمانی یا هايفو تراپی بطور سرپایی و راحت صورت می گیرد و نیاز به بیمارستان و بیهوشی و حتی بیحسی موضعی ندارد

• هايفو درمانی  یا هايفو تراپی انتخابی جدید و مفید بخصوص رای کسانی که از عمل جراحی واهمه دارند و یا مایل به عمل جراحی نیستند می باشد

• هايفو درمانی تقریبا بدون درد و نیاز به تزریق و عمل جراحی ندارد

• هايفو درمانی را می توان برای افراد بالغ در هر سنی استفاده کرد و محدودیت سنی ندارد.

• هايفو درمانی برای هر دو جنس زنان و مردان با رنگ پوست های مختلف مفید است

• قبل و بعد از هايفو درمانی احتیاج به آماده سازی و درمان و داروی بخصوصی نیست.

• قبل و بعد از هايفو درمانی یا هايفو تراپی می توان از کرم ها و فراورده های آرایشی و بهداشتی بطور معمول استفاده کرد.

• هايفو درمانی  یا هايفو تراپی خللی در هرگونه فعالیت بدنی و ورزش کردن فرد در زمان قبل و بعد از هايفو درمانی ایجاد نمی کند.

• هايفو تراپی یا هايفو درمانی دوره نقاهت ندارد و شخص می تواند بلافاصله سرکار خود برگردد

• درمان با هايفو بستگی به وسعت ناحیه مورد نظر دارد حدود 20 دقیقه تا بیش از 120 دقیقه زمان امکان دارد طول بکشد.

• هايفو تراپی در دست شخص وارد و تعلیم دیده تقریبا بدون هیچگونه عوارضی است

• یک یا دو بار درمان هر منطقه در بدن با هايفو معمولا اثرات لیفت زیباسازی ماندگاری برای حدود یکسال دارد و می توان در صورت احتیاج هايفو درمانی را سالانه تکرار کرد.

• هايفو در نقطه جمع شدن امواج، گرمایی بالاتر از 56 درجه سانتی گراد تولید می کند که باعث نکروز و انعقاد سلولی می شود که در پی آن کلاژن سازی و سفت شدن نسج ها را به همراه دارد.

• هايفو درمانی مانند هر روش زیباسازی معمولا برروی افراد سالم از نظر روحی و جسمی صورت می گیرد.

هايفو درمانی برای چه کسانی مناسب نیست؟

• برای کسانی که از هرگونه بیماری روحی یا جسمی پیشرفته و کنترل نشده دارند.

• کسانی که پیس میکر قلبی و یا بیماری قلبی عروقی و دیابت قندی پیشرفته دارند.

• کسانی که بیماری صرع دارند

• کسانی که در ناحیه  مورد درمان ناراحتی یا بیماری دارند. برای مثال تب خال فعال، زخم باز و یا عفونت دارند.

• کسانی که در ناحیه یا حوالی منطقه یی که باید هايفو درمانی شود پروتز دارند.

• کسانی که در ناحیه مورد نظر که قرار است هايفو درمانی شود کمتر از یک هفته بوتاکس تزریق کرده اند و یا در چندین ماه قبل ژل تزریق کرده باشند چون بستگی به نوع ژل دارد و قبل از هايفو درمانی باید تاریخ تزریق و نوع ژل تزریق شده مشخص شود.

• معمولا بزودی بعد از هايفو درمانی می توان بوتاکس تزریق کرد ولی برای تزریق ژل بهتر است برای مدتی بتعویق بیفتد.• بندرت قبل از هايفو درمانی از روی سابقه پزشکی و معاینه فرد در زمان مشاوره مشخص می شود که هايفو درمانی روشی ایده آل برای آن فرد نیست.

• زیباسازی با هايفو درمانی گرچه برای افراد بالغ در هر سنی و با هر رنگ پوستی استفاده می شود ولی بندرت هايفو درمانی در افراد زیر 25 سال کاربرد دارد.

برای چه قسمتی از بدن می توان زیباسازی با هايفو درمانی یا هايفو تراپی کرد؟

با بعضی دستگاه های هايفو موجود در دنیا فقط می توان برای صورت و گردن استفاده کرد چون این نوع دستگاه هايفو معمولا فقط دارای سه ترانس دوسر یک ونیم میلی متری، سه میلی متری و چهار و نیم میلی متری است. نمونه دیگر دستگاه هايفو که ما از آن استفاده می کنیم کامل تر چون دارای دو تراندوسر بیشتر به اندازه های هشت و سیزده میلی متری برای اندام های بالایی و پایینی و شکم و پهلوها نیز می باشد.

• دستگاه هايفو درمانی ما که زیر نظر دکتر جهانگیر تقی پور متخصص زیبا سازی از انگلیسCosmetic Surgeonبرای زیباسازی و جوان سازی لیفتینگـ،، کم حجم کردن، سفت کردن و بالا بردن نسج های شل شده صورت و سایر قسمت های بدن استفاده می شود (بجز برروی چشم و عروق اصلی، بینی و … که البته دستگاه های هايفو مخصوص استفاده برای خود دارند)
• بنابراین ما دارای دستگاه هايفو هستیم که آنرا می توان برای همه قسمت های بدن استفاده کرد چون دارای همه تراندوسرها می باشد که برروی اجزا مختلف بدن استفاده می شود. دستگاه هايفو ما علاوه بر استفاده معمولی آنرا می توان برای کاربردهای مخصوص و تخصصی هم استفاده کرد. برای اطلاعات بیشتر توصیه می شود که در هنگام مشورت با تراپیست اطلاعات بیشتری داده خواهد شد و شما قادر خواهید بود که از ایشان سوال بفرمایید.

• در صورتی که گروه دیگر دستگاه هايفو را می توان علاوه بر صورت برای سایر قسمت های بدن هم استفاده کرد چون علاوه بر تراندوسر های یک ونیم میلی متری، سه میلی متری و چهار و نیم میلی متری و شایع ترین نقاط بدن که برای زیباسازی مورد هايفو درمانی یا هايفو تراپی قرار می گیرند عبارتند از:صورت برای کم کردن یا برطرف کردن شلی نسج ها با سفت کردن و کاهش حجم که با اثرات بالا کشیدن پوست صورت (لیفتینگ) و کاهش چین و چروک صورت و جوان سازی در صورت بخصوص اطراف خط های خنده، گونه ها و زیر گونه ها و گوشه های لب ها همراه است. هايفو درمانی  یا هايفو تراپی برای منافذ باز صورت نیز مفید است.

بالا بردن (لیفت) ابروها و چروک کناره های خارجی چشم ها هايفو درمانی یا هايفو تراپی امکان دارد خط اخم، تیرگی، چین و چروک زیر و اطراف چشم را کم کند
کناره های آرواره پایینی (فک پایینی) برای کم کردن چربی و بطور کلی کاهش حجم و یک نواخت و هموار کردن ناهمواری ها بطور خلاصه مشخص و زاویه دار کردن خط فک در دو طرف صورت.
زیر چانه و غبغب و شلی پوست زیر چانه که برای کم کردن چربی و بطور کلی کاهش حجم و بالا رفتن پوست و مشخص و زاویه دار کردن زیر چانه
گردن و قسمت بالای جناغ سینه برای کم کردن یا برطرف کردن شلی پوست و نسج های زیر آن با سفت کردن و کاهش حجم که باعث بالا کشیدن پوست (لیفتینگ) و کاهش چین و چروک گردن و منطقه دکلته می شود
بازوها: برای کم کردن یا برطرف کردن شلی پوست و بافت های یر پوست که باعث سفت کردن و کاهش حجم با از بین بردن چربی و کلاژن سازی در نتیجه با عث بالا کشیدن پوست شل بازوها (لیفتینگ) می شود.
شکم: برای کوچک کردن شکم و کاهش حجم با از بین بردن چربی و ساختن کلاژن در نتیجه شکم کوچکتر و پوست و بافت های زیر پوست سفت تر و زیباتر خواهد شد.
پهلوها: که باعث کم شدن, سفت کردن و کاهش حجم می شود چون باعث از بین بردن چربی و کلاژن سازی می شود.

اندام های پایینی بدن: برای کم کردن یا برطرف کردن شلی پوست, زیر پوست که باعث از بین بردن چربی و کاهش حجم با و کلاژن سازی در نتیجه با عث سفت کردن و زیباسازی و جوان سازی می شود.
در تکنولوژی هايفو از نسلی جدید از امواج اولتراسوند (مانند سونوگرافی) با شدت بالا که با امواج فوق صوت همگرا که قادر است حرارت تولید کند استفاده شده است. در هنگام درمان با دستگاه هايفو با قرار دادن دسته (ترانس دیوسر که شبیه دسته سونوگرافی است) برروی منطقه مورد نظر از بدن می توان انرژی هايفو را در عمق های مختلف زیر پوست بر روی اسکرین (مانیتور) دستگاه هايفو هدایت کرد تا با تمرکز انرژی در نقطه مورد نظر درجه حرارت به بیش از 56 درجه سانتی گراد رسیده و باعث صدمه های میکروسکوپی سلولی و کاهش حجم و تحریک کلاژن سازی شود که سفت شدن بافت ها و کم کردن حجم را در پی خواهد داشت بدون آنکه هايفو آسیبی به مناطق مجاور و پوست برساند.
چند جلسه برای هايفو درمانی یا هايفو تراپی لازم است؟
ما دو جلسه هايفو درمانی بفواصل سه ماه از یکدیگر توصیه می کنیم سپس با توجه یه نتایج هايفو درمانی می توان تصمیم گیری کرد. بطور کلی زمانی که با هايفو درمانی اولیه از نتیجه هايفو تراپی خود راضی هستید برای جلوگیری از اثرات طبیعی پیشرونده سن که شامل شلی و افتادگی است هايفو درمانی را به طور سالانه توصیه می کنیم.
نتایج هايفو درمانی یا هايفو تراپی در چه مدتی ظاهر می شود؟
بعداز هايفو درمانی امکان دارد بطور موقتی فقط برای چند ساعت مقداری سوزش و قرمزی در محل هايفو درمانی شده احساس و دیده شود بدون آنکه اثری از جوان سازی، زیباسازی و سفت کردن، لیفتینگ هايفو درمانی باشد چون گرچه فرایند کلاژن سازی، از زمان هايفو درمانی شروع می شوند و امکان دارد که بهبود مختصری در اثر انقباض عضلات زیر پوست رویت شود ولی سفت شدن قوام نسح های زیر پوست که بعنوان داربست پوست عمل می کنند احتیاج به زمان بیشتر داشته تا کلاژن سازی بمرور زمان طی حدود شش ماه بعد از هايفو درمانی قوی تر گشته و باعث پوستی شاداب، سالم و جوان تر شود.
البته هايفو درمانی به اندازه جراحی برای شلی و افتادگی های زیاد کارساز نیست و چون پوست و بافت های زیر آن زنده و پویا هستند هايفو درمانی مانند هردرمان زیباسازی دیگر علاوه بر عوامل ارثی و ژنتیکی عوامل شخصی دیگری چون فرایند سنی و سبک زندگی شخص برروی کیفیت نتایج نهایی هايفو درمانی یا هايفو تراپی تاثیر دارند.
چطور می دانیم هايفو درمانی یا هايفو تراپی بی خطر است؟
سونوگرافی بیش از پنجاه سال در پزشکی برای رویت اعضا داخلی بدن در تشخیص بیماری های مختلف و حتی برای اسکن کردن جنین در دوران حاملگی مورد استفاده قرار گرفته است و ایمن و بی خطر بودن امواج اولتراسوند که در سونوگرافی و هايفو درمانی مورد استفاده قرار می گیرد با مطالعات و تحقیقات علمی ثابت شده است.
البته چون در هايفو درمانی استفاده جدیدی از امواج الترانونیک است که باعث دمای بالا در زیر پوست و در عمق مشخصی در بافت های زیر پوست است. هايفو درمانی باید توسط شخصی که در استفاده از دستگاه هايفو که مورد مصرف است تعلیم دیده باشد و از ساختمان بدن و آناتومی آگاه باشد که به عروق اصلی گردش خون و عصب های بدن صدمه وارد نکند.

درباره دکتر تقی پور

دکتر جهانگیر تقی پور فلوشیپ و عضویت کالج های سلطنتی جراحان انگلیس و اسکاتلند General & Cosmetic Surgeon Member of the Royal College of Surgeons of England & Fellow of the Royal College of Surgeons of Edinburgh, Scotland Former Member of the Panel Of Examiners at the Royal Colleges of Surgeons of the UK & Ireland

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.